• 78' Ραντζέλοβιτς
  • 85' Ραντζέλοβιτς
  • 89' Ποντένσε
  • 88' Ραντζέλοβιτς

Το Καραϊσκάκη έζησε ακόμη μια τεράστια ευρωπαϊκή βραδιά! Ο Ολυμπιακός με ένα σπουδαίο, καλοκαιρινό, ευρωπαϊκό παιχνίδι, ισοπέδωσε την Κράσνονταρ με 4-0 κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, παρέμεινε αήττητος για 15ο ματς προκριματικών, κράτησε το μηδέν για πέμπτο σερί 90λεπτο στα φετινά προκριματικά και με το τεράστιο από κάθε άποψη αυτό αποτέλεσμα, βρίσκεται με το ένα πόδι στους ομίλους του Champions League. Μεγάλο παιχνίδι από Ποντένσε, Βαλμπουενά και Γκιγιέρμε, αλλά με άνθρωπο του αγώνα τον Λαζάρ Ραντζέλοβιτς ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, με τους Γκερέρο και Ποντένσε να «γράφουν» επίσης το όνομά τους στον πίνακα. Άριστο ξανά και το πλάνο του Μαρτίνς, ο οποίος κλείδωσε στα... αποδυτήρια τα ατού της ρωσικής ομάδας.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, καλό και γρήγορο ματς έγινε στο Καραϊσκάκη, με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά ανοιχτά. Στο ξεκίνημά του ήταν μοιρασμένο, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πιέσει ψηλά από νωρίς αλλά παράλληλα να επιτίθεται οργανωμένα, με ιδιαίτερη προσοχή και πειθαρχία, αφού η Κράσνονταρ έδειξε όποτε της δόθηκε η ευκαιρία ότι είναι μια επικίνδυνη ομάδα με πολλούς αυτοματισμούς και μεγάλη ικανότητα στο ανοιχτό γήπεδο. Σταδιακά πάντως στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τους ρυθμούς τους και πήραν τον απόλυτο έλεγχο όσων συνέβαιναν στο χορτάρι, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Στο πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός είχε 2-3 καλές στιγμές, κυρίως με μακρινά σουτ και μια κεφαλιά του Μπουχαλάκη, ενώ μετά τα πρώτα 15-20 λεπτά ο ρυθμός έπεσε λόγω των αρκετών φάουλ και του τραυματισμού του Καμπελά. Οι Πειραιώτες πάντως διατήρησαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, ενώ μετά από ορισμένες επικίνδυνες αντεπιθέσεις της Κράσνονταρ, κατάφεραν να κλείσουν και όλους τους χώρους στα μετόπισθεν, με τους Ρώσους να πλησιάζουν ελάχιστα την εστία του Σα. Στο δε κρίσιμο σημείο του πρώτου μέρους, με τη συμπλήρωση του μισαώρου, ο Ολυμπιακός πέτυχε τον στόχο του, ανοίγοντας το σκορ με το υπέροχο πλασέ του Γκερέρο, αλά... Τιερί Ανρί.

Μετά το 1-0, ο ήδη καλύτερος από την Κράσνονταρ Ολυμπιακός, κατάφερε να κυριαρχήσει πλήρως. Έκανε σωστά το παιχνίδι του στο επιθετικό κομμάτι, παράλληλα έκλεισε άψογα τα ατού των Ρώσων με σωστές αλληλοκαλύψεις, καλές τοποθετήσεις και αποφασιστικές ενέργειες, ενώ στο φινάλε του είχε και δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ποντένσε και Βαλμπουενά για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με κατοχή της μπάλας, ηρεμία και υπομονή στο παιχνίδι του προσπαθώντας να «κλειδώσει» το παιχνίδι με το μηδέν στην άμυνα, ψάχνοντας χωρίς πίεση το 2-0 που θα τον έκανε απόλυτο αφεντικό στην υπόθεση πρόκριση. Μετά από δύο εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, τελικά το πολυπόθητο δεύτερο γκολ ήρθε σε επίσης κομβικό σημείο, λίγο πριν μπει το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν στην αντεπίθεση του 78', ο Βαλμπουενά δημιούργησε και ο Ραντζέλοβιτς εκτέλεσε, τρία λεπτά αφότου είχε μπει στο ματς. Ο απίθανος Σέρβος μάλιστα κράτησε το καλύτερο για το φινάλε, αφού με το Καραϊσκάκη να έχει... γύρει, έκανε το 3-0 με ένα απίθανο σουτ στο 85' εκτός περιοχής. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός είχε και... κερασάκι, με τον Μπουχαλάκη να βρίσκει τον Ποντένσε και αυτόν να «κρεμάει» τον Ρώσο για το θριαμβευτικό 4-0!

• 9

Ο Πέδρο Μαρτίνς ούτως ή άλλως έχει σαν τακτική του να μην κάνει πολλές αλλαγές στην ομάδα του σε κρίσιμα σημεία της σεζόν, πόσω μάλλον στο ξεκίνημά της και ενώ κρίνεται ένας ολόκληρος στόχος χρονιάς για τον σύλλογο. Όπως έκανε και πέρσι, έτσι και φέτος, κατά τη διάρκεια των προκριματικών προτιμά να διατηρεί αναλλοίωτη τη συνοχή των «ερυθρόλευκων», διατηρώντας και κόντρα στην Κράσνονταρ την ίδια ενδεκάδα που προκρίθηκε και επί της Μπασάκσεχιρ. Το τακτικό πλάνο επίσης απαράλλαχτο, με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να κάνουν το γνωστό παιχνίδι τους, με την κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας, το οργανωμένο πρέσινγκ και το γρήγορο τρανζίσιον, αλλά χωρίς να αμελούν σε καμία περίπτωση το αμυντικό κομμάτι, με τις γραμμές να βρίσκονται κοντά και τις αλληλοκαλύψεις να είναι διαρκείς. Το πλάνο αυτό απέδωσε πλήρως, με τον Πορτογάλο να δένει κόμπο τον αντίπαλό του, σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

• 10

Το παραδοσιακό για την Κράσνονταρ 4-3-3 ήταν η επιλογή του Σεργκέι Ματβέεφ (σ.σ. ο βοηθός του Μουράντ Μουσάεφ ο οποίος δεν έχει δίπλωμα UEFA) στο ματς του Καραϊσκάκη, με τη ρωσική ομάδα να έχει σαν βασικούς 5 μεταγραφές από τους 6 που ξεκίνησαν σε μεσαία γραμμή και επίθεση. Το δε πλάνο της τακτικής για τον 47χρονο τεχνικό, όπως και στην περίπτωση του αντιπάλου του, δεν άλλαξε σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, διατηρώντας την επιθετική φιλοσοφία που την έχει κάνει αγαπητή στη Ρωσία. Η Κράσνονταρ πάντως είναι μια ομάδα που μπορεί τόσο να κυκλοφορήσει τη μπάλα όσο και να περιμένει για να χτυπήσει στην κόντρα με την ίδια ικανότητα, όπως έδειξαν και τα ματς απέναντι στην Πόρτο. Παρ' ολα αυτά, η ρωσική ομάδα ουδέποτε επί της ουσίας κατάφερε να κοντράρει τον Ολυμπιακό, ενώ η έλλειψη εμπειρίας φάνηκε ειδικά μετά το 1-0, όταν ο Ολυμπιακός κλείδωσε τα... πάντα και έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

30'

Πείτε μου κάτι για πάθος! Ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο έχει ανοίξει το σκορ και η ένταση στα πρόσωπα των παικτών του Ολυμπιακού αποτυπώνει την ένταση με την οποία έζησαν το παιχνίδι.

• 9’

Δυνατό, μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, ο Σαφόνοφ μπλόκαρε δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

• 12’

Σουτ του Μπουχαλάκη εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Σαφόνοφ.

• 13’

Καλό σουτ του Βάντερσον από το ύψος της περιοχής, ο Σα ήταν στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 15’

Σέντρα του Μασούρα από δεξιά και κεφαλιά του Μπουχαλάκη από καλή θέση που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 30’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ μετά από μια ωραία προσπάθεια του Μασούρα με τη μπάλα να φτάνει στον Γκερέρο ο οποίος μετά από ωραίο στοπάρισμα και έξοχο πλασέ, έγραψε το 1-0.

• 44’

Υπέροχη προσπάθεια του Ποντένσε και δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα μισό μέτρο άουτ.

• 45+2’

Ταχύτατη αντεπίθεση του Ολυμπιακού που καταλήγει με δυνατό σουτ του Βαλμπουενά το οποίο κόβεται από τον Ραμίρες ένα μέτρο πριν τη γραμμή.

• 59’

Ευκαιρία για την Κράσνονταρ. Λάθος του Σεμέδο, ο Μπεργκ στρώνει στον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος από καλή θέση σουτάρει ψηλά άουτ στην κίνηση.

• 66’

Ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Τσιμίκα, μπλοκάρει εύκολα ο Σαφόνοφ.

• 68’

Καλή στιγμή για τους Ρώσους με τον Μάρκους Μπεργκ να υποδέχεται κάθετη μπαλιά και να σουτάρει άουτ από καλή θέση.

• 70’

Νέα καλή επίθεση του Ολυμπιακού, με τον Ποντένσε να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει την ντρίμπλα, όμως το σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν είναι καλό και περνάει άουτ.

• 71’

Αντεπίθεση των Πειραιωτών μετά από κλέψιμο, όμως ο Μασούρας βιάζεται και σουτάρει άουτ από μακριά.

• 78’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 μετά από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Βαλμπουενά και εύστοχο πλασέ του Ραντζέλοβιτς που κόντραρε και σε πόδι αμυντικού.

• 85’

ΓΚΟΛ! Υπέροχο σουτ του Λαζάρ Ραντζέλοβιτς εκτός περιοχής, δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ της Κράσνονταρ.

• 89’

ΓΚΟΛ! Διαστάσεις θριάμβου παίρνει το ματς στο Καραϊσκάκη, με τον Μπουχαλάκη να βρίσκει τον Ποντένσε και αυτόν να κρεμάει τον τερματοφύλακα για το τελικό 4-0.

• 1

Εν αρχή ην η... άμυνα! Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς θύμισε και πάλι κάτι από καλές εποχές... Βαλβέρδε, ήταν σοβαρός, πειθαρχημένος και κλείδωσε τον αντίπαλο με κάθε τρόπο. Ο στόχος επετεύχθη, γκολ και «μηδέν» στην άμυνα, όπως ακριβώς είχε ζητήσει ο Πορτογάλος.

• 2

Τα δύο γκολ σε πολύ κρίσιμα σημεία του αγώνα, το πρώτο με τη συμπλήρωση των 30' και ενώ ο ρυθμός άρχιζε να πέφτει, το δεύτερο λίγο πριν μπει το τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Κράσνονταρ είχε ήδη χάσει και αυτή δύο καλές ευκαιρίες.

• 3

Η έλλειψη εμπειρίας και παραστάσεων της αντιπάλου, φάνηκε στο τέλος του αγώνα. Η ρωσική ομάδα, με το 2-0 στην πλάτη κατέρρευσε πλήρως στο Καραϊσκάκη απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε τις ικανότητες και το μυαλό για να πετύχει ακριβώς αυτό που ήθελε, με τον τρόπο που ήθελε.

Όταν κοιτάς από ψηλά, μοιάζει η γη με ζωγραφιά. Μοιάζουν τα σπίτια με σπιρτόκουτα, μοιάζουν μυρμήγκια οι ανθρώποι…

97
Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
Ο μικρός το ‘χει, φάνηκε αυτό από το πρώτο φιλικό που μπήκε μέσα με περίσσιο θράσος. Σε κάθε ματς που μπαίνει ως αλλαγή καταφέρνει να κάνει αισθητή την παρουσία του, αυτή τη φορά την παραέκανε. Μπήκε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό και στις δύο πρώτες του τελικές πέτυχε δύο «χρυσά» γκολ, που ενδεχομένως να φέρουν πάνω από 35 εκατομμύρια ευρώ στα ταμεία του Ολυμπιακού

33
Μάρκους Μπεργκ
Η αλήθεια είναι πως όλη η επιθετική λειτουργία της Κράσνονταρ ήταν κάκιστη, η μπάλα ποτέ δεν ακούμπησε στον Σουηδό φορ. Σε δύο φάσεις κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του, όμως στην πρώτη που σημάδεψε το δοκάρι με πλασέ στην κίνηση ήταν οφσάιντ, ενώ στην δεύτερη έφυγε στην πλάτη του Σεμέδο, όμως το μακρινό σουτ που αποχώρησε ήταν άστοχο, βγαίνοντας ως αλλαγή στο 69ο λεπτό.

27
Ματιέ Βαλμπουενά
Ο Γάλλος έπαιζε σαν 20άρης, με ανεξάντλητες δυνάμεις, τρελό πάθος και απαράμιλλη ποιότητα σε κάθε του επαφή με την μπάλα. Δεδομένα το πιο ποιοτικό παιχνίδι του με τα ερυθρόλευκα, που σφραγίστηκε με μία υπέροχη ασίστ στο 2-0 του Ραντζέλοβιτς. Με τις εμφανίσεις του ο Ματιέ Βαλμπουενά κάνει το κενό του Κώστα Φορτούνη να μην φαίνεται καθόλου, έστω κι αν παίζει σε μία άλλη θέση από αυτή που έχει συνηθίσει, εκπληκτικό ματς και από τον Ντανιέλ Ποντένσε που έκανε την κορυφαία φετινή του εμφάνιση.

Στην πιο δύσκολη φάση του αγώνα στο 11ο λεπτό ο Ισπανός διαιτητής Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε ζήτησε την βοήθεια του VAR για απλωμένο χέρι του Γκιγέρμε στην περιοχή, όμως του υπέδειξαν να συνεχίσει το παιχνίδι χωρίς να υποδείξει παράβαση. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν τόσο μεγάλη που το ματς έγινε εύκολο, με τον Ισπανό ρέφερι να έχει εύκολο έργο στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.