• 24΄ Αλεξανδρόπουλος
  • 59΄ Γκιουλέν
  • 69΄ Φεράρι
  • 79΄ Σοάρες

Απολαυστικός ήταν ο Παναθηναϊκός σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Λεωφόρου, καθώς επέστρεψε στις νίκες με το εντυπωσιακό 5-1 απέναντι στον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Βόλο, συνδυάζοντας ουσία και θέαμα.

Εχοντας έναν εκπληκτικό Καρλίτος που πέτυχε δύο γκολ, έδωσε μία ασίστ και κέρδισε ένα πέναλτι, τους Χατζηγιοβάνη και Βιτάλ σε μεγάλα κέφια και γενικώς μεσοεπιθετική γραμμή… φωτιά, το τριφύλλι ήταν εντυπωσιακό. Με ισορροπία, με τακτική και με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερς ισοπέδωσε τον Βόλο και πρόσφερε ένα μεσημέρι απόλαυσης στον κόσμο που τον στήριξε παρά τις ήττες σε Γιάννενα, Βικελίδης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… αφηνιασμένος στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου και πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά είχε κατορθώσει να πετύχει δύο τέρματα.

Ο Καρλίτος στο 3’ έκλεψε τη μπάλα από τον Κλέιμαν και άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ ο Ιωαννίδης διαμόρφωσε το 2-0 ένα λεπτό αργότερα (4’) μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Η Λεωφόρος είχε πάρει φωτιά και οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν πλέον τη δυνατότητα να εκμεταλλευτούν τους χώρους που άφηνε ο Βόλος, ο οποίος ήταν αναγκασμένος να πάρει περισσότερα ρίσκα και να έχει ψηλά τις γραμμές του.

Οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στο επιθετικό τρανζίσιον και με μπροστάρη τον φανταστικό Καρλίτος και άξιους συμπαραστάτες τους Χατζηβιοβάνη, Ιωαννίδη και Βιτάλ, έφτασαν στο εντυπωσιακό 4-0 πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Ο  Χατζηγιοβάνης ήταν αυτός που έκανε το 3-0 στο 33’ από εκπληκτική σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο του Καρλίτος, ενώ ο Ισπανός επιθετικός κέρδισε το πέναλτι στο 44’ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βιτάλ (4-0) που άνοιξε λογαριασμό με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι.

Ο Βόλος μείωσε σε 4-1 στο 58’ με τις δύο αλλαγές του Αμπασκάλ να συνεργάζονται, τον Μπαριέντος να εκτελεί φάουλ και τον Γκιουλέν να πιάνει την κεφαλιά και να τη στέλνει στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έφτασε στο 5-1 και πάλι με τον Καρλίτος στο 69’, μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ του Βιτάλ και κεφαλιά-πάσα του Βέλεθ προς τον Ισπανό επιθετικό.

Το ματς είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές για να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά και ο κόσμος κινούνταν σε ρυθμούς… ντέρμπι αιωνίων, ενόψει του Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός της προσεχούς Κυριακής.

Οι πράσινοι επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες, έκαναν το δύο στα δύο στη Λεωφόρο με 9-1 τέρματα και ικανοποίησαν στο έπακρο τον κόσμο τους, ενώ ο Βόλος γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, έπεσε από την κορυφή και προσγειώθηκε στην πραγματικότητα.

• 7

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε μία αλλαγή προσώπου σε σχέση με το ματς απέναντι στον Αρη (Καρλίτος αντί Βιγιαφάνιες), δίχως να τροποποιήσει το σχηματισμό της ομάδας του (4-2-3-1). Οι επιλογές του τον δικαίωσαν πανηγυρικά, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και πιστώνεται σαφώς το ελκυστικό πρόσωπο της ομάδας και την εμφατική επιστροφή στις νίκες.

• 17

Ο προπονητής του Βόλου διατήρησε την πετυχημένη συνταγή των τριών πρώτων νικηφόρων αγωνιστικών του πρωταθλήματος, σε πρόσωπα και σχηματισμό (4-3-3), πλην όμως τα επιμέρους τακτικά του πλάνα πήγαν περίπατο από τη στιγμή που δέχτηκε δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το πέμπτο λεπτό. Στη συνέχεια αναγκάστηκε να ανεβάσει πολύ ψηλά τις γραμμές του και δεν γλίτωσε το διασυρμό.

69'

Η φάση του πέμπτου γκολ του Παναθηναϊκού προήλθε μέσα από μία εξαιρετική δουλεμένη κομπίνα, με τον Βιτάλ να εκτελεί το φάουλ και τον Βέλεθ να δίνει υποδειγματική κεφαλιά-πάσα στον Καρλίτος που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 3’

ΓΚΟΛ! Ο Παναθηναϊκός πιέζει ψηλά την άμυνα του Βόλου και ο Καρλίτος καταφέρνει και κλέβει τη μπάλα από τον Κλέιμαν, τη στέλνει στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ (1-0).

• 4’

ΓΚΟΛ! Ωραία ενέργεια και σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Ιωαννίδης παίρνει τη μπάλα από τον Ρομέρο και πλασάρει στα δίχτυα (2-0).

• 14’

Μακρινό σουτ του Φεράρι, ο Διούδης αποκρούει ασταθώς σε κόρνερ.

• 21’

Ο Χατζηγιοβάνης διεισδύει από δεξιά και σεντράρει προς τον Ιωαννίδη που τσιμπάει τη μπάλα, η οποία περνάει δίπλα απ΄το δοκάρι.

• 24’

Φαλτσαριστό σουτ του Καρλίτος έξω από την περιοχή, ο Κλέιμαν αποκρούει σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βιτάλ πλασάρει και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 27’

Τρομερή ατομική ενέργεια του Φερνάντες μέσα στην περιοχή και σουτ από πλάγια δεξιά, η μπάλα βρίσκει στον ώμο του Βέλεθ και περνάει κόρνερ.

• 32’

Ωραία ενέργεια και κάθετη πάσα του Καρλίτος με την οποία βγάζει τετ α τετ τον Ιωαννίδη, ο Κλέιμαν αποκρούει σωτήρια.

• 33’

ΓΚΟΛ! Ο Βιτάλ βρίσκει τον Καρλίτος που βγάζει φανταστική σέντρα με το εξωτερικό στον Χαρζηγιοβάνη που διαμορφώνει το 3-0.

• 44’

Ωραία μπαλιά του Χουάνκαρ προς την επίθεση, ο Ιωαννίδης αφήνει έξυπνα τη μπάλα στον Καρλίτος, ο οποίος δεν είναι οφ σάιντ, περνάει τον Φεράρι και ανατρέπεται. Ο διαιτητής καταλογίζει σωστά το πέναλτι.

• 45+1’

ΓΚΟΛ! Ο Βιτάλ εκτελεί το πέναλτι και πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα (4-0).

• 58’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος, ο Γκιουλέν πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Διούδη (4-1).

• 69’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Βιτάλ, ο Βέλεθ πιάνει την κεφαλιά-πάσα προς τον Καρλίτος που πλασάρει στα δίχτυα (5-1).

• 1

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκαν στο ματς από το πρώτο δευτερόλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Μέχρι να καταλάβει ο Βόλος τι γινόταν, είχε δεχτεί δύο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο...

• 2

Η επιλογή του Γιοβάνοβιτς να χρησιμοποιήσει τον Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιωαννίδη. Οι δυο τους συνυπήρξαν συμπληρωματικά και έκαναν σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων.

• 3

Ο τρόπος με τον οποίο έβγαινε ο Παναθηναϊκός στο επιθετικό τρανζίσιον και εκμεταλλεύονταν τα ρίσκα που πήρε ο Βόλος μετά το γρήγορο 2-0. Ειδικότερη η τριπλέτα Καρλίτος, Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης, οργίασε.

Ο Θύρα 13 άνοιξε για πρώτη φορά φέτος και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στηρίζοντας την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς.

10
Καρλίτος
Το καλύτερό του ματς με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι στο στήθος πραγματοποίησε σήμερα ο Καρλίτος. Ο Ισπανός ήταν φανταστικός σε θέση κρυφού επιθετικού, πέτυχε δύο γκολ, είχε ένα κερδισμένο πέναλτι και μία ασίστ κιόλα αυτά σε 71 λεπτά.

55
Μπόρις Κλέιμαν
Σε τραγικό απόγευμα βρέθηκε ο τερματοφύλακας του Βόλου, έχοντας ξεκάθαρη ευθύνη στο πρώτο γκολ που άνοιξε το δρόμο προς το θρίαμβο του Παναθηναϊκού. Σε όλες τις φάσεις που συμμετείχε με τα πόδια είχε προβληματική συμπεριφορά.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Εξαιρετικό ματς από τον δεξιό εξτρέμ του Παναθηναϊκού που στο πρώτο ημίχρονο ήταν από τους βασικούς πρωταγωνιστές της ομάδας του. Πέτυχε ένα γκολ και είχε μία ασίστ στα τρία πρώτα γκολ του Παναθηναϊκού και γενικώς έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στη συνολική εικόνα των πράσινων.

Καλή η διαιτησία του Κουτσιαύτη από την Αρτα, καθώς ήταν κοντά στις φάσεις και δεν είχε κανένα πρόβλημα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Πέρασε απαρατήρητος όπως πρέπει να περνάει κάθε διαιτητής και το ίδιο συνέβη και με τους βοηθούς του.