• Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)
  • Μελέτιος Γιουματζίδης (Πέλλας)
  • 81' Φιγκεϊρέδο
  • 49' Μεγιάδο

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε στο ματς γνωρίζοντας πως σε περίπτωση νίκης θα πατάει με το…ενάμιση πόδι στην εξάδα και θα βρίσκεται αγκαλιά με το εισιτήριο της συμμετοχής στα πλέι οφ. Η κρητική ομάδα προερχόταν από τέσσερα ματς χωρίς νίκη έχοντας κερδίσει για τελευταία φορά στις 18 Ιανουαρίου τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Στην αντίπερα όχθη ο Ατρόμητος ταξίδεψε στο Ηράκλειο αγνοώντας τη νίκη στα πέντε τελευταία ματς (χωρίς μάλιστα σε κανένα από αυτά να έχει σκοράρει) παίζοντας στο «Γεντί Κουλέ» ένα από τα τελευταία χαρτιά για την είσοδό στην εξάδα των πλέι οφ.

Χωρίς ιδιαίτερα σπουδαία πράγματα κύλησε το α΄ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα έλεγε κανείς πως περισσότερο αλληλοεξουδετερώθηκαν με την τακτική που ακολούθησαν στο χορτάρι.

Μπορεί ο ΟΦΗ να είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του και να κυκλοφορήσει την μπάλα έτσι όπως θα ήθελε και συνηθίζει να κάνει την τρέχουσα σεζόν.

Ο Ατρόμητος φρόντισε από το ξεκίνημα να πιέζει ψηλά τους Κρητικούς και να τους δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Κι αν υπήρχε μια ομάδα στο πρώτο 45λεπτο που «φλέρταρε» περισσότερο με το γκολ αυτή ήταν η φιλοξενούμενη με τους Μανούσο (9΄) και Γιακουμάκη (13΄). Στις δύο καλές στιγμές του Ατρόμητου, ο ΟΦΗ είχε να επιδείξει από την πλευρά του κάποιες  υποψίες ευκαιρίες χωρίς να απειλήσει επί της ουσίας τον Μέγερι.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κράτησαν κλειστούς τους διαδρόμους και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να «χτίσουν» τη μεγάλη ευκαιρία για το άνοιγμα του σκορ.

Πολύ καλύτερη εικόνα έβγαλε ο ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου.

Η είσοδος του Στάικου (αντί του Βαφέα) στην ενδεκάδα των γηπεδούχων τους βοήθησε να ανεβάσουν στροφές, να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στην κυκλοφορία της μπάλας και να επιδιώξουν με καλύτερες προϋποθέσεις να «τρυπήσουν» την άμυνα του Ατρόμητου.

Οι Περιστεριώτες…απορρόφησαν σχετικά γρήγορα την ορμητικότητα του ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου και μάλιστα απείλησαν με τον Μανούσο (5΄).

Η ομάδα του Ηρακλείου εξακολουθούσε να έχει την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια της, χωρίς όμως να βρίσκει χώρους.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε για τον ΟΦΗ ο Ζοάο Φιγκεϊρέδο με ένα εξαιρετικά δύσκολο γκολ στο 80΄.

Ο Βραζιλιάνος έπειτα από σέντρα του Σεμέντο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Μέγερι, με το γκολ να «κλειδώνει» (σωστά) μέσω VAR και να γράφει το 1-0 υπέρ του ΟΦΗ.

Κι αυτό το γκολ εν τέλει αποδείχτηκε αρκετό για να χαρίσει στους γηπεδούχους το πολύτιμο «τρίποντο» που τους στέλνει εντός της εξάδας και αγκαλιά με το εισιτήριο της συμμετοχής στα πλέι οφ.

Ο Ατρόμητος έμεινε στους 26 βαθμούς κι έχασε πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της εξάδας, παραμένοντας για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

• 20

Με το κλασικό 4-2-3-1 παρέταξε ο Γιώργος Σίμος τον ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα τα βρήκε σκούρα στο α΄ημίχρονο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να καρδιοχτυπήσει την εστία του Μέγερι. Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έριξε στο ματς τον Στάικο αντί του Βαφέα (γύρισε στόπερ τον Ζοάο Βίκτορ) θέλοντας να δώσει περισσότερη ένταση και νεύρο στην ομάδα του. Ο Στάικος βοήθησε τον ΟΦΗ να «γλυκάνει» το παιχνίδι του και να ψάξει με καλύτερες προϋποθέσεις το πολυπόθητο γκολ το οποίο εν τέλει ήρθε στο 80΄ και το δικαιούνταν οι γηπεδούχοι βάσει της βελτίωσης που έδειξαν στο β΄ημίχρονο.

• 9

Ο τεχνικός του Ατρόμητου, Σάββας Παντελίδης πήγε διαβασμένος στο Ηράκλειο. Με αποτελεσματική πίεση που ξεκινούσε από ψηλά έβαλε δύσκολα στον ΟΦΗ και δεν του επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι του, έχοντας συγχρόνως πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία. Μετά το 70΄έριξε τον Μάντσον αντί του Μανούσου και γύρισε το σύστημα σε 4-3-3 θέλοντας να κλείσει καλύτερα τους χώρους. Ο Ατρόμητος δεν εκμεταλλεύτηκε τις «καθαρές» ευκαιρίες που είχε στο ματς και πλήρωσε την στιγμή ολιγωρίας στο 80΄με το γκολ που τον έριξε στο καναβάτσο.

• 9’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μανούσος «χορεύει» την άμυνα του ΟΦΗ μέσα στη μεγάλη περιοχή σουτάρει από θέση βολής και ο Σωτηρίου αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια.

• 13’

Νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα του Κιβρακίδη ο Γιακουμάκης πιάνει το μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα άουτ.

• 16’

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Φιγκεϊρέδο ο Σεμέντο βάζει το κεφάλι αλλά πιάνει αέρα απέναντι από τον Μέγερι.

• 36’

Απευθείας χτύπημα φάουλ του Ναμπί λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέγερι.

• 42’

Γυριστή κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη άουτ.

• 50’

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο β΄ημίχρονο. Μακρινό σουτ του Σταίκου απομάκρυνε δύσκολα ο Μέγερι.

• 56’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή πέφτει ο Σωτηρίου και μπλοκάρει.

• 64’

Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο ο Μανούσος κάνει την παράλληλη σέντρα στον Ανδρούτσο ο οποίος λίγο πριν πλασάρει του παίρνει την…μπουκιά μέσα από τον στόμα ο Στάικος και παραχωρεί κόρνερ.

• 66’

Σέντρα του Σεμέδο ο Ζοάο Βίκτορ «ξύνει» την μπάλα με το κεφάλι και την στέλνει στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο σωστά δεν θα μετρήσει – με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR – αφού ο Ζοάο Βίκτορ ήταν σε θέση οφσάιντ.

• 80’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Σεμέμτο ο Φιγκεϊρέδο πιάνει μια δύσκολη γυριστή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το τέρμα να κατακυρώνεται μέσω VAR.

Στην Κρήτη φημίζονται για την ζεστή φιλοξενία τους και και ο (οικοδεσπότης) Γιώργος Σίμος, δεν θα μπορούσε να μην τηρήσει το έθιμο και να καλωσορίσει έτσι όπως πρέπει τον (φιλοξενούμενο) Σάββα Παντελίδη στο «Γεντί Κουλέ».

20
Ζοάο Φιγκεϊρέδο
Όλα τα…λεφτά για τον ΟΦΗ το γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού. Ένα τέρμα με υψηλό συντελεστή δυσκολίας και μέσω γυριστής κεφαλιάς που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μέγερι. Ο 23χρονος παίκτης πέτυχε το όγδοο προσωπικό φετινό (σουπερλιγκάτο) γκολ κι είναι αυτό που κατά τα φαινόμενα θα στείλει την κρητική ομάδα στα πλέι οφ.

4
Δημήτρης Γούτας
Σημαντικό μερίδιο ευθύνης αναλογεί στον 25χρονο στόπερ του Ατρόμητου για το γκολ που πέτυχε ο Φιγκεϊρέδο και το οποίο χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ. Φυσικά δεν ευθύνεται μονάχα αυτός για τις ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις που δημιούργησε ο Βραζιλιάνος επιθετικός των γηπεδούχων στην περιοχή της ομάδας του στο β΄ημίχρονο, ωστόσο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς υπήρξε αδύναμος κρίκος.

26
Πασχάλης Στάικος
Ο 24χρονος μέσος έπαιξε καταλυτικό ρόλο για το ανέβασμα των στροφών του ΟΦΗ στο β΄ημίχρονο. Από τα δικά του πόδια «χτίστηκαν» πολλές επιθέσεις των γηπεδούχων. Συνέβαλε αποφασιστικά στην βελτίωση της κυκλοφορίας της μπάλας, «τάισε» τους συμπαίκτες του, ενώ έψαξε και το προσωπικό γκολ με μακρινά σουτ. Πολύ καλή εμφάνιση και «λίρα – εκατό» η χρησιμοποίησή του από πλευράς Σίμου.

Στο 24΄ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Σωτηρίου, φάνηκε να πιάνει την μπάλα έξω από την περιοχή και κατ΄επέκταση θα έπρεπε να αποβληθεί. Ωστόσο από την στιγμή που είχε προηγηθεί φάουλ του Μανούσου στην προηγούμενη φάση, σωστά ο ρέφερι Ζαχαριάδης έδωσε – μέσω VAR- το φάουλ και…γλίτωσε έτσι την κόκκινη κάρτα ο Σωτηρίου. Σωστά δεν μέτρησε – αφού συμβουλεύτηκε το VAR – το γκολ που σημείωσε ο ΟΦΗ στο 66΄, αφού ο Ζοαό Βίκτορ επηρέαζε την φάση και ήταν σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ. Ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το γκολ του Φιγκεϊρέδο στο 78΄. Σωστά μέτρησε (μέσω VAR) το γκολ που σημείωσε ξανά ο Φιγκεϊρέδο στο 80΄, αφού ο Βραζιλιάνος στράικερ του ΟΦΗ καλυπτόταν από τους αμυντικούς του Ατρόμητου.