• 49' Αντρίγια Ζίφκοβιτς
  • 63' Αντρίγια Ζίβκοβιτς
  • 39' Αβραάμ Παπαδόπουλος
  • 69' Όλεγκ Ρέαμπτσουκ

Μετά το ματς της πρεμιέρας των playoffs κόντρα στην ΑΕΚ, ο «εκτελεστής» Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε την επανεμφάνισή του στο γήπεδο της Τούμπας και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική, «καθαρίζοντας» το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ με δύο προσωπικά τέρματα σε ένα one man show!

Παιχνίδι τακτικής στην Τούμπα με συνταγή... 3-4-3 και από τις δύο ομάδες που διατήρησαν ένα υψηλό τέμπο στο ματς που δεν αποτυπώθηκε, όμως, στο αποτέλεσμα του α΄μέρους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν φάσεις και εντυπώσεις αλλά επί της ουσίας αλληλοεξουδετερώθηκαν. Οι Πειραιώτες «χτύπησαν» καμπανάκι με το... καλημέρα, ψάχνοντας το γκολ στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και κυρίως από τα αριστερά δεδομένου πως ο Ροντρίγκο αδυνατούσε να σταματήσει τους φιλοξενούμενους από την πλευρά του και να βάλει πλάτη στον Βιεϊρίνια που αγωνίστηκε ως δεξί στόπερ στην τριπλέτα του Πάμπλο Γκαρσία.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, έχοντας σημείο αναφοράς την αριστερή πτέρυγα και τον Μπάμπα, τα ανεβάσματα του οποίου οδήγησαν την άμυνα του Ολυμπιακού σε επιφυλακή. Με δεδομένη την τακτική και των δύο, έγινε σαφές αυτό που «φώναζαν» αμφότεροι για το ντέρμπι, κάνοντας λόγο για ένα παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες και στα λάθη. Όπως αυτό που υπέπεσε, δεδομένου πως γλίστρησε, ο Σβαμπ, στρώνοντας τη μπάλα στον Μπρούμα που πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα... άγγιξε το οριζόντιο δοκάρι!

Ο ΠΑΟΚ έδωσε την απάντησή του, εκμεταλλευόμενος με τη σειρά του ένα λάθος του Εμβιλά, που κατέληξε από τον Σφιντέρσκι στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει... Παπαδόπουλο και κυρίως Σα που κατέγραψε μια σπουδαία επέμβαση στο 32΄. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, τα λάθη έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους. Αυτή τη φορά το ρόλο του μοιραίου για τον Ολυμπιακό υποδύθηκε ο Παπαδόπουλος που έδιωξε λανθασμένα πάνω στα πόδια του Α.Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο να «εκτελεί» για το 1-0 στο 49' και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Σα - σε μια φάση που ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε από τον έμπειρο μεσοεπιθετικό...

Ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αναπροσαρμογή πλάνου και διπλή αλλαγή, βλέποντας τον ΠΑΟΚ να κινείται με το πόδι στο γκάζι προκειμένου να τρέξει τον αντίπαλό του και να βρει το δεύτερο γκολ που θα τον έφερνε αγκαλιά με το «τρίποντο». Ο Πορτογάλος υπολόγιζε, όμως, χωρίς την εξαιρετική κάθετη του Ομάρ Ελ Καντουρί και τον «εκτελεστή» Αντρίγια, οι οποίοι σε μια φάση για σεμινάριο συνεργάστηκαν και άδειασαν την άμυνα των Πειραιωτών και τον Σα για το 2-0 στο 63΄!

Ο Ολυμπιακός έδειξε αποθέματα να μπει εκ νέου στο παιχνίδι αλλά Μπάμπα και Πασχαλάκης δεν άφησαν περιθώρια, με τους Θεσσαλονικείς να «σβήνουν» το ματς και να διατηρούν ανέπαφη την εστία τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κομβικό «τρίποντο» για τους Θεσσαλονικείς, μετά τις νίκες Άρη και ΑΕΚ, με φόντο την κούρσα που οδηγεί στην Ευρώπη! Πρώτη νίκη για τους ασπρόμαυρους επί του Ολυμπιακού κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν, με τους Πειραιώτες -βεβαίως- να έχουν κατακτήσει ήδη μαθηματικά το πρωτάθλημα.

• 9

Φουλ των αλλαγών για τον Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος για πρώτη φορά παρουσίασε ένα διαφορετικό πλάνο, κινούμενος στη λογική του 3-4-3, επιλέγοντας τον Βιεϊρίνια ως τρίτο στόπερ στα δεξιά με τους Ροντρίγκο - Μπάμπα σε ρόλο φουλ μπακ. Στα αξιοσημείωτα της προσέγγισης του Ουρουγουανού η τριπλέτα επίθεσης με τους Καντουρί - Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κινούνται πίσω από τον Σφιντέρσκι και να εναλλάζουν διαρκώς θέσεις κατά τη διάρκεια του ματς. «Φρέσκαρε» μεσοεπιθετικά την ομάδα του μετά το 2-0 ο Γκαρσία, επανεμφάνιση για Βαρέλα και Τσιγγάρα.

• 11

Ανάμεσα στο 3-4-3 και το 4-3-3 ήταν ο Πέδρο Μαρτίνς μέχρι το Σάββατο και τελικά επέλεξε το πρώτο, το σχήμα δηλαδή που επί της ουσίας μοντάρει εδώ και λίγο καιρό ενόψει της νέας σεζόν πια. Με δεδομένες τις απουσίες των Σεμέδο και Μπα, οι Χολέμπας και Αβραάμ πήραν θέση στα πλευρά του Σωκράτη στα στόπερ, ενώ αντί του Καμαρά προτιμήθηκε να ξεκινήσει και ο Μπουχαλάκης ως παρτενέρ του Εμβιλά στη μεσαία γραμμή. Από εκεί και πέρα, άλλες εκπλήξεις δεν υπήρξαν ως προς τα πρόσωπα, με την αναμενόμενη σύνθεση. Ούτε σε τακτικό επίπεδο, οι Πειραιώτες έκαναν κάτι διαφορετικό από το σύνηθες, οργανωμένο παιχνίδι τους επί Μαρτίνς, θέλοντας να ελέγξουν τη μεσαία γραμμή και να κυκλοφορήσουν γρήγορα τη μπάλα. Ωστόσο, στο αμυντικό κομμάτι, δεν υπήρξε απάντηση στις συνεχείς διαγώνιες μπαλιές του ΠΑΟΚ στην πλάτη της άμυνας.

63'

Μαγική κάθετη του Ομάρ Ελ Καντουρί, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και «εκτέλεσε» Σα και Ολυμπιακό για το 2-0 σε ένα κομβικό μομέντουμ για τον ΠΑΟΚ που ήθελε να μετουσιώσει την υπεροχή του και να βάλει σταθερές βάσεις για το τρίποντο.

• 6’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, έκανε την σέντρα αλλά ο Ανδρούτσος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά με τον κίνδυνο να περνάει για την εστία του Δικεφάλου.

• 8’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ωραία μπαλιά του Καντουρί, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Σβαμπ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, όμως ο Εμβιλά επενέβη σωτήρια και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

• 10’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μπαλιά, ξανά, στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Μπρούμα αργεί πολύ στο τετ-α-τετ, γλιστράει και κλείνεται, συνεχίζει ξανά και σουτάρει αλλά δεν θα βρει εστία!

• 16’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Καντουρί στρώνει από τα αριστερά στον Αουγκούστο που πιάνει δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Σα.

• 20’

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Τραγικό λάθος του Σβαμπ, στρώνει στον Μπρούμα που πιάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα... γλύφει το οριζόντιο δοκάρι!

• 29’

Απειλεί ο Ολυμπιακός. Σέντρα του Ανδρούτσου, γύρισμα στην κίνηση του Μασούρα αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης.

• 32’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Εμβιλά έκανε το λάθος, κλέβει και βγαίνει γρήγορα στην επίθεση ο ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι να σπάει στον Ζίφκοβιτς που έπιασε το σουτ, το οποίο κόντραρε αλλά ο κίπερ του Ολυμπιακού είχε την απάντηση με εντυπωσιακό τρόπο!

• 49’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από γύρισμα του Ροντρίγκο, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος κάνει κάκιστο διώξιμο και στρώνει στον Ζίβκοβιτς που έπιασε ωραίο μονοκόμματο σουτ στην κίνηση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σα.

• 63’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή κάθετη μπαλιά του Ελ Καντουρί στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος φεύγει καθαρά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού για να περάσει και τον Σα και να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά του ΠΑΟΚ!

• 89’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Κάιπερς να στρώνει με το κεφάλι στον Ελ Αραμπί, όμως ο Πασχαλάκης βγαίνει εγκαίρως και απομακρύνει τον κίνδυνο.

• 92’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη να βγαίνει τετ α τετ όμως δεν κάνει καλό τελείωμα σπαταλώντας την ευκαιρία για τον Δικέφαλο.

• 1

Πρώτο παιχνίδι της σεζόν για τον Ολυμπιακό που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενδεικτικό της λειτουργίας του ΠΑΟΚ στο 3-4-3 που «δουλεύτηκε» το καλοκαίρι και κυρίως αμυντικά με τριάδα στόπερ και τους Μπάμπα - Ροντρίγκο να γυρνούν σε φάση άμυνας, με τον Γκανέζο να πραγματοποιεί μια μεστή εμφάνιση πίσω και μπροστά.

• 2

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εξελίσσεται στον πρωταγωνιστή των μεγάλων παιχνιδιών για τον Δικέφαλο, με τον Σέρβο να «καθαρίζει» για την ομάδα και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο πιο κομβικό σημείο για τους Θεσσαλονικείς στα playoffs.

• 3

Αξιοσημείωτη η φάση και η επίτευξη του δεύτερου τέρματος για τον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να «κόβει» στα δύο τους φιλοξενούμενους και τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί τον Πασχαλάκη από το 2-0 σε ένα μομέντουμ που ο Μαρτίνς έψαχνε αντίδραση με αλλαγή προσώπων.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος εξτρέμ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας δύο υπέροχα γκολ όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

27
Μπρούμα
Κάκιστη εμφάνιση από τον Πορτογάλο εξτρέμ του Ολυμπιακού, που δεν κατάφερε να βοηθήσει μεσοεπιθετικά του «ερυθρόλευκους» σε κανένα σημείο του ντέρμπι της Τούμπας.

21
Ραχμάν Μπάμπα
Ο Γκανέζος μπακ του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του ΠΑΟΚ, παρουσιάζοντας απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι του ανταποκρινόμενος άψογα τόσο στα αμυντικά, όσο και στα επιθετικά του καθήκοντα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία στο ντέρμπι. Δεν υπήρχαν αξιοσημείωτες φάσεις που σήκωσαν ιδιαίτερη συζήτηση και ένταση, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να συνδράμουν στην ομαλή εξέλιξη του ματς.

Μαρινάκης: «Να μας γίνει μάθημα αυτή η σεζόν» (vid)