• 85' Φραν Βέλεθ
  • 22' Μανώλης Τζανακάκης
  • 65' Φραν Βέλεθ
  • 74' Μιχαϊ Κόρχουτ

Βλέπει... Ευρώπη και αφηνιάζει ο Άρης, το πλάνο του οποίου και η διάθεση των «κιτρίνων» κατάφεραν να «εξουδετερώσουν» τον ΠΑΟΚ σε ένα μεγάλο κομμάτι του α΄ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν καλά τους «ασπρόμαυρους» στο χώρο του κέντρου, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν ορθολογικά και να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κουέστα, σε ένα από τα χειρότερα 45λεπτα του Δικεφάλου.

Απεναντίας, ο Άρης έδειξε απειλητικές διαθέσεις, είχε τις ευκαιρίες του με το σουτ του Ματίγια και την κεφαλιά του Γκαρσία αλλά του έλειψε η αποτελεσματικότητα. Κάτι που χαρακτηρίζει απόλυτα τον φετινό ΠΑΟΚ και κυρίως τον Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος δεν είχε βρει ποτέ δίχτυα κατά του Άρη και σε μια σεζόν που δείχνει πως έχει πάρει στις πλάτες του την ομάδα, για εκείνον το γκολ ήταν αυτοσκοπός και το πέτυχε στο 39΄ με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός ότι οι «κίτρινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, παρέμειναν... ψυχωμένοι και στο β΄ημίχρονο, αναγκάζοντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου να προχωρήσει στην πρώτη του κίνηση, ρίχνοντας μέσα τον Ολιβέιρα αντί του Σάκχοφ. Η απάντηση του Σάββα Παντελίδη ήταν άμεση, ο οποίος έβλεπε πως υπήρχαν τα περιθώρια να... κυνηγήσει την ισοφάριση και προχώρησε στην αντικατάσταση του Μαρτίνες με τον Γιουνές.

Η πολυπόθητη ισοφάριση σε ένα παιχνίδι με λάθη επί λαθών ήρθε για τον Άρη στο 85΄, με τον Βέλεθ να στέλνει με καρφωτή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-1, σε μια φάση που ο Ισπανός έρχεται από θέση οφσάιντ. Τρίτη απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, όνειρα... Ευρώπης από τον Άρη.

• 47

Συνταγή... ντέρμπι από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος επέλεξε την ίδια ενδεκάδα που είχε παρατάξει με ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Τουτέστιν Μαουρίσιο - Σάκχοφ στη μεσαία γραμμή, Μπίσεσβαρ σε ρόλο οργανωτή και Ζαμπά - Ελ Καντουρί στις πτέρυγες. Βλέποντας την ομάδα του να... χωλαίνει, έριξε μέσα Ολιβέιρα αντί Σάκχοφ και Πέλκα αντί Ελ Καντουρί, με τον τελευταίο να περνάει στον άξονα.

• 7

Σύστημα 4-2-3-1 από τον Σάββα Παντελίδη που είδε το πλάνο του να αποδίδει εξαιρετικά στο γήπεδο της Τούμπας. Ο Έλληνας τεχνικός μπλόκαρε το κέντρο του ΠΑΟΚ, έβγαλε διάθεση και φάσεις και στο β' ημίχρονο θέλοντας να «κυνηγήσει» το γκολ έριξε μέσα τον Γιουνές, ο οποίος βρέθηκε στην κορυφή με τον Ντιγκινί. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε, έστω και στο τέλος.

85'

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε το... τρίποντο στα χέρια του αλλά ο Βέλεθ είχε διαφορετική άποψη και με καρφωτή κεφαλιά χάρισε στην ομάδα του το βαθμό της ισοφάρισης. Μια φάση που αναμφίβολα σηκώνει συζήτηση καθώς ο Ισπανός είναι εκτεθειμένος.

• 12’

Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν απομακρύνει, η οποία καταλήγει στον Ματίγια έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 17’

Ο Λάρσον εκτελεί κόρνερ για τον Άρη, στην μικρή περιοχή ο Γκαρσία ανενόχλητος θα πάρει την κεφαλιά, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

• 32’

Ο Άρης από την αριστερή πλευρά προσπαθεί να απειλήσει, η μπάλα φτάνει στην γραμμή της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ του Γκαρσία περνάει ψηλά άουτ.

• 37’

Ο Βιειρίνια σεντράρει από την δεξιά πλευρά, ο Ελ Καντουρί δεν βρίσκει σωστά την μπάλα στο πρώτο σουτ, ο Μπίσεσβαρ επιχειρεί δεύτερο, αλλά η μπάλα κοντράρει πάνω στον Ρος.

• 39’

ΓΚΟΛ για ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ σεντράει από την αριστερή πλευρά, ο Σιώπης δεν απομακρύνει σωστά με τον Ελ Καντουρί να... στρώνει την μπάλα για τον Βιειρίνια ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα νικήσει τον Κουέστα.

• 56’

Ο Μαουρίσιο προσπαθεί να απειλήσει τον Κουέστα με ένα μακρινό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

• 82’

Ο Πέλκας προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Κουέστα αλλά το σουτ που επιχειρεί περνάει άουτ.

• 85’

ΓΚΟΛ για Άρη! Ο Ματίγια εκτελεί φάουλ από την δεξιά πλευρά, με τον Βέλεθ να παίρνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και να νικάει τον Πασχαλάκη για το 1-1.

• 1

Ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε και να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ. Αν και αποδιοργάνωσε τους γηπεδούχους, τελικά πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά του ακριβά από τον ΠΑΟΚ στο α΄ημίχρονο, καθώς το σουτ εκτός περιοχής του Βιεϊρίνια ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

• 2

Παίκτης - βαρόμετρο για τον ΠΑΟΚ αποτελεί αναμφίβολα ο Βιεϊρίνια. Μια ακόμη έμπνευση του Πορτογάλου ήταν αρκετή για να βρει ο ΠΑΟΚ το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο αρχηγός του Δικεφάλου δεν είχε σκοράρει ποτέ κατά του Άρη και σε μία χρονιά που δεν λέει να βάλει... φρένο στις προσωπικές του διακρίσεις, σκόραρε για τέταρτη φορά μέσα σε διάστημα δύο μηνών.

• 3

Η υπομονή και κυρίως η... ψύχωση που χαρακτήριζε τον Άρη τελικώς ανταμείφθηκε στο τέλος, με τον Βέλεθ να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Στο α΄μέρος μίλησε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ και στο β΄και λίγο πριν πέσει η αυλαία του clasico, ο Ισπανός απέδειξε πως το ματς ήταν υπόθεση των... κάπτεν.

Αγωνιστικά αυτά που τους χωρίζουν ήταν και είναι πάρα πολλά. Αυτό επιτάσσει τουλάχιστον η παράδοση της Θεσσαλονίκης. Βιεϊρίνια και Βέλεθ ωστόσο δίνουν μία από τις πιο όμορφες εικόνες του clasico μέσα από την «ζεστή» αγκαλιά πριν την σέντρα του παιχνιδιού.

20
Αντελίνο Βιειρίνια
Μια στιγμή ήταν αρκετή για τον Βιεϊρίνια. Παρ΄ότι ο ΠΑΟΚ δεν τράβηξε... επιθετικά, απείχε από τα στάνταρ του, βρήκε γκολ -ένα ακόμη- από τον αρχηγό του με τρόπο σύνηθες. Ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ, το οποίο λίγο έλειψε να κρίνει το ματς.

28
Εβγένι Σάκχοφ
Κινήθηκε σε ρηχά νερά. Έχασε πολλές «μονομαχίες» και γενικώς... χάθηκε στην πίεση του Άρη. Δικαιολογημένα αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Λουτσέσκου, ο οποίος πέρασε μέσα τον Ολιβέιρα.

44
Φραν Βέλεθ
Ο Φραν Βέλεθ ήταν πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα και δημιούργησε ένα εξαιρετικό δίδυμο με τον Ρος, κρατώντας μακριά τον Ακπόμ. Επίσης στις στημένες φάσεις ήταν επικίνδυνος με αποκορύφωμα το γκολ της ισοφάρισης του Άρη.

Ο Χάνσεν ήταν υποδειγματικός στο πρώτο μέρος, κράτησε το ματς. Έχασε κάποιες κίτρινες ιδιαίτερα στο β΄ημίχρονο, ωστόσο δεν επηρέαζε την εξέλιξη του αγώνα. Καλώς ή κακώς, η νορβηγική τριάδα έγινε η πρώτη που αλλοίωσε αποτέλεσμα από τότε που ήρθαν ξένοι διαιτητές στην Ελλάδα. Ο α' βοηθός έχασε δύο φάσεις, η πρώτη όταν ο Μάτος υποδείχθηκε οφσάιντ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και η δεύτερη και πιο καθοριστική στο φινάλε, όταν δεν είδε ότι ο Βέλεθ ήταν μισό σώμα πιο μπροστά. Η τεχνολογία έχει προσχωρήσει σε όλα τα ξένα πρωταθλήματα, και το VAR είναι πιο απαραίτητο από ποτέ.