• 83'Ντιέγκο Γοδίν
  • 8'Ντιέγκο Κόστα
  • 55'Άλεξ Σάντρο
Ατλέτικο από ατσάλι, γονάτισε την «Μεγάλη Κυρία»! (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την «Μεγάλη Κυρία» να μοιάζει… μικρή στον αγωνιστικό χώρο και με δύο γκολ από τους κεντρικούς της αμυντικούς (Χιμένες, Γκοντίν) στα τελευταία 12 λεπτά έφτασε στο εντυπωσιακό 2-0 που της δίνει τεράστιο αβαντάζ πρόκρισης!

Τελευταία ανανέωση: 21 Φεβρουαρίου 2019, 00:14

Είχε αγανακτήσει! Έβλεπε την ομάδα του να έχει κονιορτοποιήσει την Γιουβέντους στο γήπεδο, αλλά με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο οι Ιταλοί να γλιτώνουν.

Είχε δει στο πρώτο μέρος τον διαιτητή να δίνει αρχικά πέναλτι σε ανατροπή του Ντιέγκο Κόστα, το οποίο (ορθώς) μετά από χρήση του VAR να μετατρέπεται σε φάουλ.

Είχε δει τον Ντιέγκο Κόστα να φεύγει μόνος του στην κόντρα επίθεση και με εξουδετερωμένο και πεσμένο τον Σέζνι να πλασάρει απελπιστικά άουτ.

Είχε δει τον Σέζνι να κάνει την επέμβαση της καριέρας του, στέλνοντας στο δοκάρι το φαινομενικά άπιαστο πλασέ του Γκριεζμάν.

Είχε δει τον Άλβαρο Μοράτα να τιμωρεί με κεφαλιά την πρώην ομάδα του και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ, ξανά μετά από χρήση του VAR.

Είχε την άμυνα του να τρώει σίδερα και να μην επιτρέπει ούτε μία φάση σε open play (εξαιρείται ένα φάουλ - βολίδα του Κριστιάνο στο ξεκίνημα).

Εν ολίγοις είχε δει την ομάδα του να κάνει την Μεγάλη Κυρία να δείχνει… μικρή στο γήπεδο, αλλά τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 0-0!

Θα ήταν άδικο για το ποδόσφαιρο να έληγε έτσι. Θα ήταν άδικο για την συγκλονιστική κατάθεση ψυχής των παικτών της Atleti να έφευγαν χωρίς κάτι χειροπιαστό στα χέρια τους από αυτό το ματς.

Ότι τους στέρησε η μπάλα στα πρώτα 78 λεπτά, τους τα έδωσε μαζεμένα μέσα σε ένα πεντάλεπτο, από τα δύο πρωτοπαλίκαρα.

Οι δύο στόπερ, οι δύο σωματοφύλακες, οι δύο Διόσκουροι της άμυνας, ο Χιμένες και ο Γκοντίν τιμώρησαν την ιταλική αμυντική αδράνεια σε δύο στημένες φάσεις και χάρισαν στους «ροχιμπλάνκος» ένα μαγικό βράδυ και ένα μαξιλάρι ασφαλείας (2-0) ενόψει της ρεβάνς.

Και τα δύο γκολ, ο Ντιέγκο Σιμεόνε τα πανηγύρισε κάνοντας μια χειρονομία στην εξέδρα πως οι παίκτες του έχουν τεράστια… cojones.

Κριτικη Προπονητη

Ο Τσόλο Σιμεόνε σε ένα από τα κορυφαία προπονητικά ρεσιτάλ του, έδεσε κόμπο την Γιουβέντους. Επέλεξε το 4-4-2 και με τον Ντιέγκο Κόστα αρχικά πλάι στον Γκριεζμάν κούρασε τους στόπερ της Γιουβέντους. Μέσα σε 8 λεπτά (58-66) έκανε και τις τρεις αλλαγές του, άλλαξε επιθετικό δίδυμο (Κορεά, Μοράτα), πέρασε τον Γκριεζμάν δεξιά και κάπως έτσι έκανε την Γιουβέντους να μην ξέρει ποιον να πρωτομαρκάρει στο γήπεδο.

• 10

Σε ρόλο θεατή στον πάγκο ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που κατέβηκε για να πάρει την ισοπαλία με παθητικό ποδόσφαιρο και πλέον τρέχει και δεν φτάνει. Το 4-1-2-3 δεν λειτούργησε ποτέ, πλην Κριστιάνο όλοι οι δημιουργικοί παίκτες της Γιουβέντους ήταν σε κακή μέρα, η άμυνα έφαγε αμέτρητές φάσεις και οι κινήσεις από τον πάγκο ήρθαν αργά, όταν η πλάστιγγα είχε γείρει.

Τα highlights του ματς

• 8’
    Από απόσταση 30 μέτρων ο Κριστιάνο Ρονάλντο δοκιμάζει το πόδι του με εκτέλεση φάουλ και υποχρεώνει τον Όμπλακ σε μία καταπληκτική απόκρουση με το αριστερό του χέρι.
  • 12’
    Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς, ο Μπονούτσι σηκώνεται αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο στέλνει την μπάλα ένα μέτρο πάνω από την εστία του Όμπλακ.
  • 14’
    Ο Τομάς Πάρτεϊ παίρνει το ριμπάουντ μετά από διώξιμο του Κιελίνι, όμως το ευθύβολο συρτό σουτ από τα 25 μέτρα βρίσκει σε απόλυτη ετοιμότητα τον Σέζνι.
  • 27’
    Ο Ντε Σίλιο ανατρέπει τον Ντιέγκο Κόστα στην συμβολή της περιοχής και το αρχικό πέναλτι μετατρέπεται σε φάουλ από υπόδειξη του VAR. Ο Γκριεζμάν δοκιμάζει απευθείας από δύσκολη γωνία, όμως ο Σέζνι αποκρούει σε κόρνερ.
  • 49’
    Ο Ντιέγκο Κόστα φεύγει στην κόντρα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, βγάζει τον Μπονούτσι εκτός βεληνεκούς, όμως το πλασέ του με το δεξί είναι απογοητευτικό και σπαταλά την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς.
  • 53’
    Νέα μεγάλη φάση για την Ατλέτικο. Ο Γκριεζμάν βγαίνει ξανά στην πλάτη της άμυνας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ επιχειρεί να κρεμάσει τον Σέζνι. Ο Πολωνός τερματοφύλακας ίσα που ακουμπά την μπάλα και την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Μπονούτσι να διώχνει σε κόρνερ.
  • 70’
    Ο Φιλίπε Λουίς κάνει σέντρα ακριβείας στην καρδιά της περιοχής, ο Μοράτα σπρώχνει τον Κιελίνι που πέφτει θεαματικά και παρότι η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα μετά την κεφαλιά του, το γκολ ακυρώνεται μετά από χρήση του VAR.
  • 78’
    Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Γιουβέντους απέτυχε να απομακρύνει και ο Χιμένες με… τάκλιν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι και απογειώνει το Μετροπολιτάνο για το 1-0.
  • 83’
    Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, η άμυνα της Γιουβέντους διώχνει με μία στραβοκλωτσιά και ο Γκοντίν με πλασέ από πολύ δύσκολη γωνία κάνει το 2-0!
  • 89’
    Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αντί να σεντράρει σε εκτέλεση φάουλ, κάνει παράλληλη πάσα στον Μπερναντέσκι, όμως το πλασέ του Ιταλού διώχνει σε κόρνερ ο Όμπλακ.
  • 92’
    Ο Μπερναντέσκι με φαρμακερή σέντρα στο πίσω δοκάρι βρίσκει τον ξεχασμένο Ρονάλντο, όμως ο Πορτογάλος παρά το εντυπωσιακό άλμα δεν καταφέρνει να κατεβάσει την μπάλα.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Από το πρώτο λεπτό άκουγε όλο το γήπεδο να τον αποδοκιμάζει με λέξεις, όπως «απατεώνα», «φοροφυγά», «κλέφτη». Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν απάντησε με λέξεις, αλλά με πέντε δάχτυλα, όσα και τα Champions League που έχει κατακτήσει.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ντιέγκο</span> Γκοντίν
2
Ντιέγκο Γκοντίν
Για κάποιους (όπως και για τον υπογράφοντα) είναι εδώ και χρόνια ο κορυφαίος κεντρικός αμυντικός στον κόσμο. Το σίγουρο είναι πως αποτελεί την σημαία, το icon, την ηγέτη της συγκεκριμένης Ατλέτικο. Αλάνθαστη εμφάνιση από τον Ουρουγουανό, ο οποίος σκούπισε τα πάντα και σκόραρε το 2-0 που ίσως αποβεί καθοριστικό στην εξέλιξη του ζευγαριού.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Λεάντρο</span> Μπονούτσι
19
Λεάντρο Μπονούτσι
Που είναι άραγε εκείνο το δίδυμο Μπονούτσι - Κιελίνι που καθάριζε όλες τις φάσεις εν τη γεννέσει τους; Η άμυνα της Γιουβέντους έτρεχε και δεν έφτανε, με τον Μπονούτσι να περνάει ένα εφιαλτικό βράδυ. Δεύτερος σε όλες τις προσωπικές μάχες, με πολλές λανθασμένες τοποθετήσεις, ήταν η προσωποποίηση του ναυαγίου της Γιουβέντους στο γήπεδο. Ανάλογα κακός και ο Πιάνιτς, όμως ο Βόσνιος μέσος είχε την δικαιολογία πως ήταν άρρωστος.

Ο αφανής ήρωας

<span>Αντουάν</span> Γκριεζμάν
7
Αντουάν Γκριεζμάν
Έχουμε συνηθίσει να τον βλέπουμε σε ρόλο πρωταγωνιστή. Αυτή τη φορά ο Γάλλος έκανε όλη την αθόρυβη δουλειά. Ως ψευτοδεκάρι τάιζε συνεχώς με πάσες τον Ντιέγκο Κόστα, είχε δοκάρι, ήταν υπεύθυνος για το σπουδαίο επιθετικό τρανζίσιον και στο τέλος ως δεξιός εξτρέμ στο 4-4-2, έφτιαξε όλο το παιχνίδι συγκλίνοντας ως τρίτος επιθετικός. Σπουδαίο τακτικό ματς από τον Γάλλο.