• 56' Σβέριρ Ίνγκασον
  • 74' Χρήστος Τζόλης
  • 49' Αντρίγια Ζίβκοβιτς
  • 69' Θεοχάρης Ηλιάδης

Τζόλης με τα... φρένα σπασμένα. Μετά την Ευρώπη και το πρωτάθλημα, ο 18χρονος κάνει και το Κύπελλο προσωπική υπόθεση, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΛ για τη φάση των «16». Το παιδί - θαύμα του ελληνικού ποδοσφαίρου «τρελαίνει» κόσμο, «εκτελεί» με χαρακτηριστική ευκολία, εκτοξεύει νούμερα και μετοχές και στις τάξεις του ΠΑΟΚ έχουν κάθε λόγο να χαμογελούν με τις εμφανίσεις του...

Και στο γήπεδο της Τούμπας, ο Χρήστος Τζόλης επιφύλασσε μια ακόμη ποδοσφαιρική παράσταση, «χτυπώντας» δις στο α΄ημίχρονο. Αρχικά στο 10' μετά από μια υποδειγματική συνεργασία των «ασπρόμαυρων», με τον Κρμέντσικ να «σερβίρει» και τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να γράφει το 1-0. Η συνέχεια δόθηκε στο 23΄, με μια βαθιά μπαλιά του Αουγκούστο και τον Τζόλη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, να περνά το Ναγκί και να διευρύνει το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε... μπάλα μόνος του, εγκλωβίζοντας την ΑΕΛ σε ένα άκρως παθητικό ρόλο δεδομένης της αδυναμίας των παικτών της να αναχαιτίσουν τους γηπεδούχους, να βρουν απαντήσεις στην ασφυκτική πίεση του Δικεφάλου που ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτο με 9 τελικές (σ.σ. έξι στον στόχο) και ποσοστό κατοχής στο 66% έναντι της φτωχής συγκομιδής των φιλοξενούμενων με 2(0) τελικές.

Νούμερα που αντικατοπτρίζουν σε μεγάλο βαθμό τη λειτουργία της μεσοεπιθετικής γραμμής του ΠΑΟΚ, καθώς πέρα από τον μεγάλο πρωταγωνιστή Χρήστο Τζόλη με πέντε τελικές, θα πρέπει να σταθεί κανείς στον Ουάρντα που εξελίσσεται σε σπουδαία προσθήκη στην ανάπτυξη και δημιουργία των «ασπρόμαυρων» με ωραίες κινήσεις στο γήπεδο, στον Κρμέντσικ που «φωνάζει» πως είναι ο φορ που έλειπε και στον Α.Ζίβκοβιτς που επέστρεψε ορεξάτος μετά τις «ανάσες» που έλαβε στο πρωτάθλημα.

Οι δύο τελευταίοι, μάλιστα, συνεργάστηκαν άψογα και στο 3-0 του Δικεφάλου λίγο μετά την έναρξη του β΄ημιχρόνου, με τον Σέρβο να βγαίνει από τα δεξιά και τον υψηλόσωμο φορ να «χτυπά» με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, προσθέτοντας το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το αξιοσημείωτο για τους Θεσσαλονικείς δεδομένου πως οι «βυσσινί» έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, ήρθε από τον Ίνγκι Ίνγκασον, ο οποίος βρήκε σε ένα ακόμη παιχνίδι, το δρόμο προς τα δίχτυα, γράφοντας το 4-0 με το τέταρτο τέρμα του για τη φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού οδήγησε τον Γιάννη Τάτση σε αλλαγές προκειμένου να σώσει ό,τι σώζεται και τον Πάμπλο Γκαρσία σε... φρεσκάρισμα της ομάδας του δεδομένου πως ακολουθούν τα ντέρμπι με ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Ο Τζόλης, όμως, έμεινε στο γήπεδο γιατί ο Γκαρσία γνώριζε πως φλέρταρε με το χατ τρικ και ο νεαρός δεν τον διέψευσε! Στο 74΄η ασίστ του Λάμπρου, αξιοποιήθηκε από τον Τζόλη, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ, νίκησε τον πορτιέρε της ΑΕΛ για το 5-0!

Μέχρι το φινάλε του ματς, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε κι άλλες ευκαιρίες αλλά εν τέλει αρκέστηκε σε αυτό το 5-0 που τον φέρνει από το πρώτο κιόλας παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ στους «8», με τη ρεβάνς να μοιάζει... τυπική διαδικασία!

• 27

Με διάθεση να «κλειδώσει» από το πρώτο κιόλας παιχνίδι την πρόκριση, ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε χωρίς εκπλήξεις την ενδεκάδα του, δίνοντας -ωστόσο- φανέλα βασικού στους τρεις (Ίνγκασον, Α.Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί) που δεν αγωνίστηκαν στο Γεντί Κουλέ λόγω καρτών. Μεσοεπιθετικά ο Δικέφαλος φάνταζε... φωτιά, με τους «ασπρόμαυρους» να εκτελούν με ευκολία την ΑΕΛ, γεγονός που έδωσε την ευχέρεια στον Ουρουγουανό να προχωρήσει σε αλλαγές προσώπων προκειμένου να δώσει χρόνο σε παίκτες όπως ο Κούτσιας και ο Λάμπρου και να ξεκουράσει κομβικούς ενόψει ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

• 9

Ο Γιάννης Τάτσης παρέταξε την ΑΕΛ με αρκετές αλλαγές έχοντας στο μυαλό του το παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Έλληνα τεχνικό να βλέπει την ομάδα του να μην βγάζει ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αφού η ποιότητα των παικτών του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψαν στους «βυσσινί» να φανούν απειλητικοί, ενώ αρκετά ήταν και τα αμυντικά κενά που παρουσίασαν οι παίκτες της ΑΕΛ. Ο Γιάννης Τάτσης προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να διορθώσει την εικόνα της Λάρισας προς το καλύτερο.

10'

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκρυψαν την μπάλα με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει τρομερή κάθετη στον Κρμέντσικ που έστρωσε την μπάλα στον Τζόλη, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό του Δικεφάλου να ανοίγει τον... χορό στο σκοράρισμα με φανταστικό πλασέ στην κίνηση.

• 3’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Λάθος γύρισμα του Καρανίκα με τον Τζόλη να πετάγεται στην φάση προλαβαίνοντας τον Νάγκι, όμως από πλάγια θέση το γύρισμά του αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της ΑΕΛ.

• 8’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να γεμίζει στην περιοχή της ΑΕΛ και τον Ουάρντα να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Νάγκι.

• 10’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή συνεργασία των παικτών του Δικεφάλου, με τον Ζίβκοβιτς να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Κρμέντσικ, που έστρωσε την μπάλα στον Τζόλη ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 19’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Νάγκι σε εντυπωσιακή επέμβαση, προκειμένου να απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του.

• 23’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εκπληκτική διαγώνια μπαλιά του Ντόουγκλας Αουγκούστο, «χαϊδεύει» την μπάλα ο Τζόλης και με πλασέ, διπλασιάζει τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του.

• 36’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να πιάνει δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Νάγκι να πέσει στην γωνία του απομακρύνοντας τον κίδνυνο.

• 38’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουάρντα σέντραρε από τα δεξιά, με τον Τζόλη να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Νάγκι με σωστή τοποθέτηση απέκρουσε.

• 39’

Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Από διαγώνια θέση και έξω από την περιοχή, ο Ντουρμισάι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του ΠΑΟΚ.

• 48’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Κρμέντσικ να προλαβαίνει τους αμυντικούς της ΑΕΛ και με άψογο πλασέ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

• 54’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, κεφαλιά του Ουάρντα και ο Ίνγκασον αφού έκανε το κοντρόλ με όλη του την άνεση, διαμόρφωσε το 4-0

• 74’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λάμπρου έστρωσε την μπάλα στον Χρήστο Τζόλη με τον νεαρό μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να κάνει το χατ-τρικ το οποίο είναι το πρώτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ!

• 81’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ασταθής επέμβαση του Νάγκι με τον Λάμπρου να μπαίνει στην φάση, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας της ΑΕΛ.

• 1

Αν έχεις Τζόλη διάβαινε... Ο Τζόλης είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει ο ΠΑΟΚ και ο 18χρονος αποδείχθηκε κομβικός και στο Κύπελλο, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από νωρίς με τα δύο προσωπικά του τέρματα. Το χατ τρικ ήρθε σαν σε προπόνηση στο β΄!

• 2

Μεσοεπιθετικά ο ΠΑΟΚ έβγαζε «φωτιές». Ο Κρμέντσικ μέτρησε μία ασίστ και ένα γκολ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς φάνηκε να βρίσκει εκ νέου τα πατήματά του και η επιστροφή Ουάρντα έχει «ξεκλειδώσει» τον ΠΑΟΚ σε ένα ζωτικό χώρο.

• 3

Ρεαλιστικά, η ΑΕΛ δίνει... μάχη επιβίωσης στο πρωτάθλημα, συνεπώς στο Κύπελλο κλήθηκε για την υπέρβαση κόντρα στον ΠΑΟΚ. Και με αυτόν τον ΠΑΟΚ, οι όποιες ελπίδες έσβησαν από το πρώτο ματς!

11
Χρήστος Τζόλης
Εξωπραγματική εμφάνιση από το νεαρό μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα της ΑΕΛ, γράφοντας παράλληλα ιστορία, αφού σημείωσε το πρώτο του χατ-τρικ με την φανέλα του Δικεφάλου, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να συνεχίζει για ακόμη ένα ματς της υψηλές πτήσεις με την φανέλα των «ασπρόμαυρων».

16
Νίκολα Ζίζιτς
Ο έμπειρος στόπερ της ΑΕΛ ήταν σαν να μην εμφανίστηκε στο γήπεδο, αφού πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση, δεδομένου ότι έχασε αρκετές φάσεις αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Μάικλ Κρμέντσικ που τον ταλαιπώρησε σε μεγάλο βαθμό.

27
Μάικλ Κρμέντσικ
Ο Τσέχος επιθετικός του ΠΑΟΚ έχει πάρει... φόρα αφού σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, με τον υψηλόσωμο επιθετικό να είναι ιδιαίτερα δραστήριο, «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του εμφάνιση εκτός από το γκολ και με ασίστ, δείχνοντας ότι αρχίζει να «δένει» με τους συμπαίκτες του.

Παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε VAR σε αυτή τη φάση, η διαχείριση του ματς αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για τον Γρατσάνη και τους βοηθούς του, με την εξέλιξη του παιχνιδιού σαφώς να μην αφήνει περιθώρια για παραφιλολογία.

Στήριξη στον Κουέστα από Σιαμπάνη: «Είσαι δυνατός και επαγγελματίας» (pic)