BARCELONA
  • Λουίτζι Λαμόνικα
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Εμίν Μογκούλκοτς

Δεν θα μπορούσε να περιμένει κανείς κάτι διαφορετικό: Ένας αγώνας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Μπαρτσελόνα εξελίσσεται σχεδόν πάντα σε συνθήκες ντέρμπι και το ΟΑΚΑ βίωσε ακόμα μία μεγάλη αναμέτρηση ανάμεσα στους «πράσινους» και τους Καταλανούς.

Παρά την ανωτερότητα (σε εικόνα και σκορ) των πρώτων στα πρώτα 25 λεπτά του ματς, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε μέσω -κυρίως- της ατομικής ποιότητας των παικτών της στο τέλος και το... θρίλερ κατέληξε στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέστις, που έφτασε σε μεγάλο διπλό (92-81) με μεγάλα σουτ και σωστές αποφάσεις όταν η μπάλα «έκαιγε».

Οι Καταλανοί έμειναν κοντά στο διάστημα όπου το «τριφύλλι» είχε τα ηνία και έκανε στο τέλος μία εξαιρετική «αντεπίθεση« διαρκείας, η οποία μετουσιώθηκε σε μία σημαντική νίκη, αφού οι «Μπλαουγκράνα» ανέγβηκαν στο 19-6.

Στο 14-11 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχασε ακόμα μία ευκαιρία στην έδρα του και πλέον βλέπει την «ψαλίδα» από τις θέσεις 7-8 να μικραίνει. Ο Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι, 7/9 σουτ, 8 ριμπάουντ) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (12 πόντοι) πάλεψαν από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Νικ Καλάθης ακούμπησε το τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Κορυφαίος του αγώνα ο Νίκολα Μίροτιτς (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), έδωσαν πολλά για τους νικητές οι Κόρι Χίγκινς (17 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάλκολμ Ντιλέινι (15 πόντοι, 6 ασίστ). Σούπερ και ο Άλεξ Αμπρίνες, με 13 πόντους (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

• 6

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ρικ Πιτίνο είχε κάνει εξαιρετική δουλειά, παρουσιάζοντας μια ομάδα που είναι αποφασισμένη να παίξει σκληρή άμυνα και έχει ξεκάθαρους ρόλους. Ωστόσο, ο βαθμός που παίρνει ο Αμερικανός τεχνικός (όπως και όλη η ομάδα) για τη διαχείριση της επανάληψης είναι κακός. Ο Παναθηναϊκός έχασε τον ρυθμό και τη συγκέντρωσή του και στις δύο πλευρές και ο Πιτίνο δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση, με κάποια παρέμβαση από τον πάγκο. Για άλλη μια φορά, μάλιστα, όταν ο αντίπαλος βρήκε μομέντουμ, εκείνος δεν κάλεσε τάιμ άουτ. Εντελώς διαφορετική η εικόνα των παικτών και των προπονητών του Παναθηναϊκού από το πρώτο στο δεύτερο μέρος.

• 44

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς είδε την ομάδα του να είναι πάρα πολύ άστοχη στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. «Επένδυσε» στα... σίγουρα λεφτά στο σκοράρισμα (Μίροτιτς - Χίγκινς - Ντιλέινι) και έβγαλε σαν άσο από το μανίκι του τον Αμπρίνες. «Χτύπησε» στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ και η ομάδα του κέρδισε 11 δεύτερες επιθέσεις, ενώ στο τέλος δικαιώθηκε για την επιλογή του να αφήσει τον Μπράντον Ντέιβις στο παρκέ, με τον Αμερικανό σέντερ να ανεβάζει «στροφές» στην 4η περίοδο και να είναι κομβικός.

21'

Ο Μπεν Μπέντιλ... πήρε τα βήματα και «πέταξε» προς το καλάθι της Μπαρτσελόνα με ένα φανταστικό κάρφωμα, που έθεσε υποψηφιότητα για το Top-10 της αγωνιστικής .

2’ 6 - 2
4’ 11 - 7
6’ 16 - 11
8’ 18 - 15
10’ 23 - 20
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο ματς και ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στην άμυνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» χαμηλώσαν το τέμπο και στόχευσαν στον Παπαγιάννη και στο low post, κάτι που έγινε και... ανάγκη λόγω της αρχικής αστοχίας στα τρίποντα. Το 16-11 του 6ου λεπτού ήταν αποτέλεσμα καλής λειτουργίας σε όλο το μήκος του παρκέ και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία (23-20).
12’ 28 - 22
14’ 32 - 27
16’ 38 - 33
18’ 43 - 38
20’ 45 - 38
Ο Καλάθης ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με συνεχόμενες ασίστ, μερικές εκ των οποίων άκρως εντυπωσιακές, βοήθησε σημαντικά στο +8 των «πράσινων» στο 15' (35-27). Το «τριφύλλι» ήταν εμφανώς ανώτερο σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού, όμως η ποιοτική Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις μέσω ατομικών εκλάμψεων και των Ντιλέινι, Μίροτιτς και Τόμιτς, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να «μπει» δυναμικά στο πνεύμα του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι, που είχαν σε κεντρικό πλάνο επιθετικά τους Παπαπέτρου (10π) και Τόμας (9π), πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας «μαξιλαράκι» εφτά πόντων (45-38).
22’ 53 - 43
24’ 59 - 48
26’ 59 - 55
28’ 67 - 60
30’ 69 - 67
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με +11 για τον Παναθηναικό (51-40), που έδειξε ξανά διάθεση να «χτυπήσει» στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα. Μπέντιλ και Φριντέρ πήραν τα... ηνία στο επιθετικό κομμάτι, όμως η είσοδος του Ντιλέινι ανέβασε τους Καταλανούς, που «πάτησαν» σε δύο «πράσινα» λάθη για να πλησιάσουν στους τέσσερις (59-55, 25'). Η είσοδος των Βουγιούκα και Ράις έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που «έτρεξαν» επιμέρους 8-2 για το 67-57 του 28ου λεπτού. Αυτό δεν έφτασε πάντως για την διατήρηση μίας καλής... απόστασης, αφού η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να βρει σκορ και λύσεις για το 69-67 στο τέλος της περιόδου.
32’ 69 - 69
34’ 74 - 73
36’ 76 - 78
38’ 78 - 85
40’ 81 - 92
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με 69-69 και το ματς πήγε... στο μηδέν. Η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς λίγο αργότερα (69-70, 32'), ενώ ένα τρίποντο του Αμπρίνες «πάγωσε» ακόμα περισσότερο το ΟΑΚΑ (74-76, 35'). Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης ισοφάρισε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει... αέρα και αυτό μετουσιώθηκε σε διαφορά εφτά πόντων (78-85), δύο λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί τελειώσε και το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν κουράγιο και... χρόνο για να επιστρέψουν.

• 1

Η τέταρτη περίοδος (12-25 επιμέρους σκορ). Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να τα έχει... χαμένα και στις δύο πλευρές του παρκέ και η Μπαρτσελόνα τα έκανε όλα (ή σχεδόν όλα) σωστά. Έξτρα πάσες, καλή κυκλοφορία της μπάλας και μεγάλα σουτ για τους Καταλανούς, που γύρισαν οριστικά την κατάσταση.

• 2

Το ποσοστό του Παναθηναϊκού στα τρίποντα, σε συνδυασμό με τα λάθη του. Οι «πράσινοι» είχαν το κάκιστο 21% πίσω από τη γραμμή (6/28) το οποίο ήρθε και... έδεσε με 15 λάθη σε μια εντός έδρας αναμέτρηση. Αυτοί οι δύο αριθμοί καθιστούν απαγορευτική την προσπάθεια μιας ομάδας να κερδίσει την Μπαρτσελόνα ή κάποιο άλλο... μεγαθήριο της φετινής Euroleague.

• 3

Τα επιθετικά ριμπάουντ των «μπλαουγκράνα». Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς πήραν 15 επ. ριμπ. και ανανέωσαν τις επιθέσεις τους, με μερικά εξ αυτών να είναι σε κρίσιμα σημεία. Σημαντικές λύσεις για την «Μπάρτσα» από τη συγκεκριμένη επίδοση.

Η ήττα από την Μπαρτσελόνα «πόνεσε» τον Παναθηναϊκό και η απογοήτευση του Νικ Καλάθη μετά την κόρνα της λήξης είναι χαρακτηριστική του κλίματος στο «τριφύλλι».

33
Νίκολα Μίροτιτς
Ντιλέινι και Χίγκινς έβαλαν μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Μίροτιτς ήταν σταθερά ο καλύτερος παίκτης του αγώνα. Ο σταρ της Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (9), είχε 20 πόντους και συνολικά ήταν πάντα εκεί για την ομάδα του, προσθέτοντας ακόμα μία εμφάνιση MVP στο φετινό ενεργητικό του.

5
Ταϊρίς Ράις
Θα μπορούσε σίγουρα να είναι πολύ καλύτερος ο Ράις. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν μπόρεσε να «μπει» στο πνεύμα του αγώνα και δεν βοήθησε σε οργάνωση και σκορ, ενώ είχε και δύο λάθη σε περίπου 11 λεπτά συμμετοχής.

23
Μάλκολμ Ντιλέινι
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ντιλέινι. Ο Αμερικανός γκαρντ οργάνωσε σωστά, είδε τους ελεύθερους συμπαίκτες του και μέτρησε 15 πόντους με τρία σημαντικά τρίποντα, που επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να επιστρέψουν στο ματς και, τελικά, να φύγουν με διπλό από το ΟΑΚΑ.

Η τριάδα των Λαμόνικα, Γιαβόρ και Μογκούλκοτς είχαν κάποια λάθη στα πρώτα λεπτά του ματς, όμως συνολικά είχαν καλή απόδοση και δεν επηρεάσαν την ροή και την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Απολαμβάνει τις διακοπές του στην Μήλο ο Σλούκας (pic)