• 40' Ροντρίγκο Εραμούσπε
  • 57' Μάρβιν Πίρσμαν
  • 80' Μανόλης Σάλιακας
  • 90'+ Βασίλης Αθανασίου

Ο Ολυμπιακός ήταν ελάχιστα δευτερόλεπτα μακριά από τη γκέλα που θα έδινε ξανά νέα πνοή στο πρωτάθλημα, όμως ο Χασάν πήρε το... αίμα του πίσω! Ο Αιγύπτιος φορ είχε δει το γκολ του να ακυρώνεται στο 1-1 των Ζωσιμάδων, όμως αυτή τη φορά, στο Καραϊσκάκη, ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τον Ολυμπιακό χαρίζοντάς του το 1-0 και το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε σχεδόν το τέλειο ματς στο Φάληρο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στο φινάλε τον τρόπο να πάρουν μια εξαιρετικά πολύτιμη νίκη που τουλάχιστον διατηρεί τη μεγάλη διαφορά από τους διώκτες τους.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά του ο ρυθμός ήταν καλός και αυτό οφείλεται κυρίως στους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, όπως συνηθίζει, βγήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σωστά στη μεσαία γραμμή, είχαν καλή και γρήγορη ανάπτυξη στον κενό χώρο, με παιχνίδι κυρίως από τα άκρα. Όλα αυτά προβλημάτισαν αρκετά τους «ερυθρόλευκους» σε τακτικό επίπεδο και γι αυτό δεν κατάφεραν με τη σειρά τους να κάνουν το φουλ επιθετικό ξεκίνημα που συνηθίζουν. Ωστόσο, από το 10' περίπου και για τα επόμενα 15-20 λεπτά, η ομάδα του Μαρτίνς πάτησε γκάζι και δημιούργησε το καλό της κομμάτι στο ματς, στον επιθετικό τομέα.

Στο διάστημα αυτό είχε τρεις κλασικές χαμένες ευκαιρίες για γκολ, με σημαντικότερη φυσικά το πέναλτι του Βαλμπουενά στο 20' που «έβγαλε» ο Χουτεσιώτης. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου το ματς ισορρόπησε, με τον ΠΑΣ να βρίσκει κατά διαστήματα αρκετό χώρο ανάμεσα στα χαφ και την τετράδα της άμυνας του Ολυμπιακού, δοκιμάζοντας να απειλήσει με τη σειρά του, κυρίως με μακρινά σουτ. Σε γενικές γραμμές, σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ βγήκε κερδισμένος με τη συνολική εικόνα του και φυσικά το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, με τον Φορτούνη και τον Καμαρά στο γήπεδο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν, ανάγκασαν τον ΠΑΣ να οπισθοχωρήσει πλήρως, όμως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, εύκολα ή δύσκολα, οι Γιαννιώτες έβγαζαν τις άμυνες και κρατούσαν το «μηδέν». Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 52' από τον Μασούρα ήταν και η τελευταία όμως για τους γηπεδούχους για πολλή ώρα, αφού στη συνέχεια η τριπλή ζώνη άμυνας της ομάδας του Αργύρη Γιαννίκη δεν επέτρεψε... πολλά πολλά.

Ο ΠΑΣ έκλεισε σωστά όλους τους χώρους, είχε άριστες αλληλοκαλύψεις, πάθος και ένταση στις προσωπικές μονομαχίες, ενώ απέφυγε πλήρως και τα ατομικά λάθη. Ο Ολυμπιακός κρατούσε τη μπάλα, όμως δεν του έβγαινε τίποτα. Στο 78' ήρθε η επόμενη κλασική χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ελ Αραμπί να αστοχεί εξ επαφής, όμως δεν συνέβη το ίδιο και στις καθυστερήσεις, όταν ο Χασάν αξιοποίησε το φάουλ του Φορτούνη για το 1-0 της νίκης.

• 29

90+4'

Μια ως συνήθως εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη και μια... σεντερφορίσια κίνηση και κεφαλιά του Αχμέντ Χασάν, έγραψαν την ιστορία του αγώνα στο Καραϊσκάκη.

• 6’

Πρώτη τελική στο ματς για τον ΠΑΣ. Ωραία κίνηση του Μπρένερ εκτός περιοχής και σουτ, το οποίο όμως το σουτ ήταν αρκετά άστοχο.

• 14’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραία ανάπτυξη των «ερυθρόλευκων», Ελ Αραμπί και Ρέαμπτσιουκ συνεργάζονται, η μπάλα φτάνει στον Μασούρα που κάνει το επικίνδυνο γύρισμα, όμως κόβεται τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

• 14’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά εκτελεί το κόρνερ, ο Σισέ νικά τους πάντες στον αέρα και πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Χουτεσιώτης αποκρούει ενστικτωδώς.

• 17’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί κάνει την προβολή που πάει στο δοκάρι, όμως κατά την έξοδό του ο Χουτεσώτης έχει κάνει πέναλτι στον Μαροκινό.

• 20’

Αποκρούει το πέναλτι ο Χουτεσιώτης. Ο Βαλμπουενά εκτελεί χαμηλά και αριστερά, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ πέφτει σωστά στη γωνία του.

• 21’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με πλασέ του Μασούρα από κοντά και την άμυνα των φιλοξενούμενων να διώχνει.

• 29’

Ο Παμλίδης βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή του Σα και κάνει το σουτ, όμως δεν είναι καλό, αρκετά άουτ η μπάλα.

• 32’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, η οποία όμως ολοκληρώνεται με πολύ κακό σουτ του Ντρέγκερ μέσα από την περιοχή.

• 36’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη στο τείχος, ενώ και ο Βαλμπουενά σουτάρει στη συνέχεια πάνω στα σώματα.

• 45+1’

Πολύ καλό σουτ του Παμλίδη εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και στον Σεμέδο και περνάει λίγο έξω, σε κόρνερ.

• 49’

Πολύ καλό σουτ του Καμαρά, γίνεται κόντρα και καταλήγει κόρνερ. Μετά το κόρνερ, νέο σουτ του Καμαρά άουτ.

• 52’

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ντρέγκερ που περνάει από όλους, ο Μασούρας είναι μόνος και κάνει το πλασέ, όμως ο Αθανασίου σώζει. Στη συνέχεια, ο Ελ Αραμπί σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ του Μαροκινού.

• 61’

Σουτ του Φορτούνη υπό καλές προϋποθέσεις που όμως κοντράρει και νέο σουτ του Εμβιλά άουτ.

• 75’

Πλασέ του Σιόντη εκτός περιοχής, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σα.

• 78’

Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν «σπάει» τη μπάλα για τον Ελ Αραμπί ο οποίος υπό πίεση πλασάρει ελάχιστα άουτ απέναντι από τον Αθανασίου.

• 90+4’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Χασάν που στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Αθανασίου για το 1-0 και το «τρίποντο» με... buzzer beater.

Ο Αχμέντ Χασάν έχει μόλις χαρίσει τη νίκη στον Ολυμπιακό και αφιερώνει το γκολ αυτό στον καλό του φίλο Ομάρ Ελαμπντελαουί που περνάει δύσκολες μέρες...

9
Αχμέντ Χασάν
Ο Αιγύπτιος φορ είναι ο παράγων Χ για τον Ολυμπιακό από τη στιγμή που φόρεσε τα «ερυθρόλευκα». Τα... buzzer beater του φτάνουν μπασκετικά ποσοστά, όπως συνέβη και με το γκολ του επί του ΠΑΣ σε αυτό το ματς. Νωρίτερα είχε και μια μπαλιά-μισό γκολ στον Ελ Αραμπί και γενικά η παρουσία του απ' όταν μπήκε στο ματς ήταν εξαιρετική, ταλαιπωρώντας την άμυνα των φιλοξενούμενων με τις κινήσεις του.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Στη θέση του θα μπορούσε να είναι ο Βαλμπουενά με το χαμένο πέναλτι και την γενικά μέτρια παρουσία, ωστόσο ο Μαροκινός επιθετικός διανύει ξεκάθαρα ένα μίνι διάστημα ντεφορμαρίσματος. Σε αυτό το ματς δεν του βγήκε απολύτως τίποτα, παρότι κέρδισε το πέναλτι. Πολλές κακές επιλογές και πάσες ενώ έχασε και σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες, κάτι που επίσης δεν είναι σύνηθες φαινόμενο.

80
Άγγελος Λιάσος
Και σε αυτή την κατηγορία θα μπορούσαν να μπουν αρκετοί παίκτες του ΠΑΣ, για τη συνολική εικόνα τους στο ματς. Ωστόσο, η παρουσία του 20χρονου χαφ έκανε τη διαφορά για πάρα πολλή ώρα στη μεσαία γραμμή των Γιαννιωτών. Εξαιρετική απόδοση σε όλο το 90λεπτο και αυτό παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία όταν είχε να αντιμετωπίσει τρεις αμυντικούς χαφ του επιπέδου των Εμβιλά, Καμαρά και Μπουχαλάκη.

Καλή διαιτησία του Διαμαντόπουλου, παρότι ίσως σε κάποιο σημείο έχασε τον έλεγχο στο πειθαρχικό κομμάτι. Σωστά δείχνει πέναλτι στη φάση του Ελ Αραμπί στο πρώτο ημίχρονο, σωστά ακυρώνεται και το γκολ του Μαροκινού ως οφσάιντ στο δεύτερο.

Ο Μαρτσίνιακ έδωσε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ αλλά το πήρε πίσω μέσω VAR (vid)