STOIXIMAN BASKET LEAGUE
ΟΑΚΑ, ΕΡΤ3
11η Αγωνιστική
80 75

Πράσινη... αντίδραση στο ντέρμπι της Αθήνας. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην αΕΚ, δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση, αλλά και σε κάθε ξέσπασμα της ΑΕΚ και πήρε μια σημαντική νίκη που τονώνει την ψυχολογία του, ενόψει της «διαβολοβδομάδας» της Euroleague.

Οι «πράσινοι» ήταν δραστήριοι από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να... χτίσουν το προβάδισμά τους μέσα από τα ριμπάουντ. Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη έκαναν «θραύση» στον τομέα αυτό, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί (18π, 13ρ). Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως στο τέλος του πρώτου μέρους ο Έλληνας σέντερ μετρούσε 10 ριμπάουντ.

Την ίδια στιγμή, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την μπαγκέτα του ηγέτη για ακόμα ένα παιχνίδι και μέτρησε 19 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ εξίσου σημαντικός ήταν και ο Ντίνος Μήτογλου, που πρόσθεσε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του.

Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στην επιθετική της άμυνα και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να επιστρέψουν από το =11 (78-67). Παρά το γεγονός πως έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (79-75), η ολική επαναφορά δεν ήρθε, με το «τριφύλλι» να φεύγει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έχοντας βοήθειες από τον Κιθ Λάνγκφορντ (14π) και τον Νίκο Γκίκα (12π).

• 6

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης αποφάσισε να κλείσει το rotation και έδωσε πολλα λεπτά συμμετοχής στους «βασικούς», ενώ ταυτόχρονα φάνηκε πως ήθελε να πάει σε χαμηλό και ελεγχόμενο τέμπο. Αυτό βόηθησε το «τριφύλλι», επειδή οι παίκτες της ομάδας υπερτερούσαν συνήθως στο κομμάτι του μεγέθους, ενώ ήταν σωστή η εντολή για μπάλες στους Παπαγιάννη και Μήτογλου, μέσα στην ρακέτα. Στα αρνητικά τα πολλά λάθη, τα νεκρά διαστήματα και η έλλειψη εναλλακτικών στα επιθετικά plays, κάτι που όμως είναι απόλυτα λογικό.

• 2

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε ξεκάθαρη στόχευση στο παιχνίδι, να υπάρχει τελικός αποδέκτης ο Γιανίκ Μορέιρα. Η Ένωση πήρε πόντους στο ζωγραφιστό, αλλά και στην περιφέρεια, με τον Ματσιούλις μπροστάρη, ενώ έκανε και μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Παρ' όλα αυτά, η «πληγή» στα ριμπάουντ έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

21'

Η καλύτερη στιγμή του ντέρμπι άνηκε στον Ντίνο Μήτογλου. Ο «Μήτο» πήρε τα βήματα, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και πραγματοποίησε ένα πολύ όμορφο follow-κάρφωμα, κερδίζοντας και το φάουλ, σε μια φάση που έδειξε τα αθλητικά προσόντα του.

2’ 6 - 4
4’ 13 - 9
6’ 16 - 14
8’ 19 - 18
10’ 24 - 18
1η Περίοδος
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με καλό ρυθμό στο ματς. Ο Παπαγιάννης ανανέωνε επιθέσεις, ο Νέντοβιτς βρήκε ρυθμό και οι πράσινοι» πήραν διαφορά (13-6, 4'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ βρήκε ρυθμό και μείωσε στη συνέχεια (13-11, 4'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ο Παπαγιάννης κράτησε το πράσινο προβάδισμα (19-16, 7'). Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν να κάνουν... θραύση στον τομέα των ριμπάουντ και ανανέωναν επιθέσεις, με τους Μήτογλου, Παπαγιάννη να δίνουν λύσεις για το 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 24 - 23
14’ 26 - 31
16’ 31 - 34
18’ 39 - 34
20’ 43 - 37
2η Περίοδος
Με διαφορετικό ρυθμό άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο της ΑΕΚ. Η Ένωση έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και βρήκε λύσεις από Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να τρέξει επί μέρους 8-0 για το πρώτο προβάδισμά της στο ντέρμπι (24-26, 12'). Η ΑΕΚ διατήρησε την επιθετική της άμυνα και με τους Μόουζςς, Λοτζέσκι να φωνάζουν παρών έχτισε μια μικρή διαφορά (26-31, 14'). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνά του και με τους Κασελάκη, Νέντοβιτς ανέτρεψε την κατάσταση (37-34, 17'). Οι παίκτες του Χαραλαμπίδη επέκτειναν το επί μέρους σκορ στο 10-0, ανεβάζοντας τη διαφορά (41-34, 18'). Ο Χρυσικόπουλος μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Σαντ Ρος έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους για το 43-37 των «πράσινων».
22’ 49 - 45
24’ 54 - 50
26’ 57 - 56
28’ 62 - 60
30’ 67 - 62
3η Περίοδος
Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τους Λοτζέσκι και Ματσιούλις, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό και διατήρησε τον έλεγχο χάρη σε Νέντοβιτς και Σαντ Ρος (52-45, 22'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ. Ματσιούλις και Γκίκας ανέλαβαν δράση και η Ένωση πλησίασε σε απόσταση... βολής (54-53, 25'). Η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ, με τον Μορέιρα να δίνει λύση (57-58, 26'). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε όμως και με τους Σαντ Ρος και Κασελάκη ανέκτησε τον έλεγχο (65-62, 39'). Ο Παπαγιάννης κάρφωσε στο τέλος της περιόδου για το +5 της ομάδας του (67-62).
32’ 69 - 67
34’ 71 - 67
36’ 76 - 67
38’ 78 - 73
40’ 80 - 75
4η Περίοδος
Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε αισθητή την παρουσία του και μείωσε σε απόσταση βολής (69-67), με τον Μήτογλου να απαντάει (71-67, 32'). Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες. Όταν χρειάστηκε λύση, όμως, ο Μήτογλου φώναξε και πάλι παρών και με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +7 (74-67, 35'). Ο Παπαγιάννης έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (78-67, 36'). Η ΑΕΚ αντέδρασε. Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και με τη βοήθεια του Γκίκα μείωσε (78-73, 38'). Ο Νέντοβιτς κράτησε το προβάδισμα, τη στιγμή που η ΑΕΚ έβρισκε σίδερο στα τρίποντα με Γκίκα και Λάνγκφορντ (79-75, 16'' για το τέλος). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 80-75.

• 1

Τα ριμπάουντ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν σε ένα από τα πιο σημαντικά «κομμάτια» της αναμέτρησης (39-27), πήραν ευκαιρίες για έξτρα πόντους και βρήκαν ψυχολογία, αφού κυριάρχησαν κάτω από τις δύο ρακέτες.

• 2

Η... σούπερ τριάδα του Παναθηναϊκού. Ο Νέντοβιτς, ο Μήτογλου και ο Παπαγιάννης έκαναν... ό,τι ήθελαν επιθετικά και έδωσαν πολλά στην ομάδα τους, ειδικά σε σημεία που η μπάλα «έκαιγε».

• 3

Το πρώτο δεκάλεπτο. Αν δούμε το boxscore, η δεύτερη, η τρίτη και η τέταρτη περίοδος κυμάνθηκαν σε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας. Η μόνη διαφορά υπήρξε στην αρχή, στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (24-18). Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά αυτό το σημείο έπαιξε τελικά ρόλο στην πορεία του αγώνα, που ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Δύο πρώην συνεργάτες, αντίπαλοι στο πιο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης (Παναθηναϊκός) κόντρα στον Ηλία Παπαθεοδώρου (ΑΕΚ) με τους δυο τους να τα λένε σε πολύ όμορφο κλίμα πριν από το τζάμπολ του αγώνα.

6
Γιώργος Παπαγιάννης
Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το πιστοποίησε για ακόμα ένα παιχνίδι. 18 πόντοι και 13 ριμπάουντ ο απολογισμός του. Απόλυτος κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια και ίσως ο πιο σημαντικός λόγος που ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ.

21
Δημήτρης Μωραϊτης
Στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν πάρα πολύ σοβαρός και βοήθησε πολύ. Σε ένα τέτοιο παιχνίδι όμως που η ΑΕΚ χρειαζόταν σκορ στην επίθεση, ιδίως με την απουσία των Ζήση, Κατσίβελη και τα γρήγορα φάουλ του Λάνγκφορντ η δική του αφλογιστία ήταν σημαντική. Παρ' όλα αυτά ο διεθνής γκαρντ ανταποκρίνεται και δείχνει ικανός να πάρει ευθύνες.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Μεγάλη υπόθεση για τον Παναθηναϊκό να έχει έναν παίκτη αυτού του διαμετρήματος. Ο Σέρβος γκαρντ πήρε και πάλι τ' όπλο του και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του με 19 πόντους και 4 τρίποντα, δείχνοντας την ποιότητά του σε πολλές στιγμές του αγώνα.

Οι τρεις διαιτητές απέδειξαν ότι το επίπεδο της ελληνικής διαιτησίας είναι πολύ υψηλό, αρκεί να το θέλουν κι αυτοί. Σε ένα μεγάλο ντέρμπι το κράτησαν χωρίς να επηρεάσουν το παραμικρό στο αποτέλεσμα, είχαν τα ίδια κριτήρια και στις δυο πλευρές και τους αξίζουν συγχαρητήρια που συνέβαλαν σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Καρακούσης: «Είμαστε μέσα στους στόχους μας-Ο Λυκογιάννης είναι πιο... ποδοσφαιρικός κόουτς»

0

Γκραντ: «Στόχος του Προμηθέα είναι το νταμπλ» (vid)

0

Basket League: Οι διαιτητές για την 16η αγωνιστική και για τους εξ'αναβολής αγώνες