ALBA BERLIN
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς
  • Σέρτζιο Σίλβα

Ντεμπούτο της 2ης θητείας στους Πειραιώτες με ήττα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα στην επιστροφή του στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με θετικό τρόπο την νέα «εποχή Μπαρτζώκα», υποχώρησε στο 7-12 στη βαθμολογία, δεν εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας νίκη επί της Βαλένθια και πλέον ψάχνει ένα... θαύμα για τα πλέι οφ. Από την άλλη, η Άλμπα Βερολίνου ανέβηκε στο 6-13.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης παίζοντας άμυνα με τα... μάτια και στο φινάλε αστόχησαν σε ένα τρίποντο για την νίκη δια χειρός Βασίλη Σπανούλη. Μάλιστα, ο αρχηγός τους έκανε και ένα αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο έφερε διαμαρτυρίες στο ΣΕΦ.

Πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών ήταν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (15π., 6ρ.) - Γιώργος Πρίντεζης (15π., 9ρ., 6ασ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μάρκους Έρικσον (22π. με 6/9 3π.), Μάρτιν Χέρμανσον (18π.) και Ρόκας Γκιεντράιτις (15π.). Να σημειώσουμε πως η Άλμπα σούταρε με 56,5% πίσω από τα 6,75μ. (13/23) και έφτασε σε ένα μεγάλο διπλό που θύμισε το αποτέλεσμά της στο ΟΑΚΑ. Από εκεί και πέρα, ο Μπαρτζώκας πήρε πράγματα και από τον Σπανούλη (14π., 9ασ.), αλλά και από τον Κόνιαρη (11π. και μερικές άμυνες στο τέλος).

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί η επόμενη εντός έδρας «μάχη» με γερμανική ομάδα, αυτή τη φορά απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (17/1, 20:30).

• 11

Όπως ήταν λογικό, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν πρόλαβε να αλλάξει τα... κακώς κείμενα του Ολυμπιακού με δύο προπονήσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλα ζητήματα στην περιφερειακή τους άμυνα και πληγώθηκαν από την από τον τρόπο που αντέδρασαν στην επιθετική λειτουργία των Γερμανών.

• 33

Ο Άιτο Γκαρσία Ρενέσες παρέταξε ξανά την ομάδα του ξεκάθαρο πλάνο, focus και καλές επιλογές μέχρι το... 35'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν θάλασσα και δεν είχαν καθαρό μυαλό, όμως τελικά έφτασαν στο διπλό.

27'

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις... πέταξε και κάρφωσε με το ένα χέρι στο καλάθι του Ολυμπιακού σε έναν αιφνιδιασμό - highlight. Τρομερή στιγμή από τον σμολ φόργουορντ των Γερμανών.

2’ 2 - 2
4’ 8 - 4
6’ 14 - 9
8’ 20 - 16
10’ 22 - 19
Ο Γιώργος Πρίντεζης μπήκε «ζεστός» και ορεξάτος στο παιχνίδι (6π., 3ρ., 4ασ. στο δεκάλεπτο) και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα (12-6 στο 5'). Οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν μέσα στη ρακέτα, είχαν 91,7% στα δίποντα (11/12), όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν μεγάλες διαφορές, αφού οι Γερμανοί έμεναν κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντά τους (22-19 στο 10').
12’ 26 - 27
14’ 30 - 35
16’ 30 - 41
18’ 33 - 44
20’ 42 - 50
Η ομάδα του κόουτς Ρενέσες «χτύπησε» τον Ολυμπιακό στη ρακέτα απόντος του Μιλουτίνοφ, βρήκε νέα τρίποντα και πήρε το προβάδισμα, έχοντας επιθετικό ρυθμό (30-38 στο 15'), με τους γηπεδούχους να μετρούν 0/5 3π. σε εκείνο το διάστημα. Μάλιστα, η «βόμβα» του Ρόκας Γκιεντράιτις στο τρανζίσιον έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιες τιμές (30-41 στο 16'). Ο Βασίλης Σπανούλης (8π.) διαμόρφωσε το 42-50 του ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν αμυντικά προβλήματα και την Άλμπα να σουτάρει με 66,7% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.
22’ 44 - 53
24’ 51 - 56
26’ 58 - 60
28’ 64 - 66
30’ 71 - 68
Ο Μάρκους Έρικσον έκανε σόου και με 5/6 τρίποντα του Σουηδού η Άλμπα διατηρούσε τον έλεγχο (49-56 στο 23'). Όμως, η τριπλέτα Σπανούλης - Παπανικολάου - Πρίντεζης ανέλαβε δράση (58-60 στο 26'). Μάλιστα, ο διψήφιος «Μίλου» ισοφάρισε με 2/2β. (64-64 στο 28') και ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -11. Ο «Πριντ» στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχε γεμίσει τη στατιστική του με εντυπωσιακά νούμερα (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και η ελληνική ομάδα αφού βελτιώθηκε στην άμυνα ανέτρεψε τα δεδομένα (71-68 στο 30' με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ από τη γωνία).
32’ 71 - 77
34’ 75 - 84
36’ 80 - 86
38’ 83 - 87
40’ 86 - 93
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 9-0 σερί των φιλοξενούμενων σε 2' (71-77 στο 32'). Οι παίκτες του Ρενέσες έπαιζαν στοχευμένο μπάσκετ, έβγαζαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές στην επίθεσή τους (Έρικσον, Χέρμανσον, Γκιεντράιτις, Σίκμα, Σίβα) και πήγαν στο +9 (77-86 στο 35') βάζοντας δύσκολα στον Έλληνα προπονητή του Ολυμπιακού, που «πλήρωσε» την επιλογή του να δώσει αρκετό χρόνο στον Ουέιντ Μπόλντγουιν. Η αλλαγή του με τον Κόνιαρη άλλαξε το μομέντουμ. Ένα τρίποντο και μερικές άμυνες του 22χρονου πλέι μέικερ, μαζί με μια βουτιά του Σπανούλη έδωσαν το σύνθημα στους Πειραιώτες, οι οποίοι έμειναν «ζωντανοί» (83-87 στο 38'). Οι Γερμανοί είχαν πιεί... θάλασσα στην επίθεσή τους και ο Πρίντεζης έφερε το ματς στο καλάθι (85-87 στο 39'). Ο Μιλουτίνοφ έβαλε 1/2 βολές στα 28'' για το τέλος, ο Πρίντεζης βρήκε επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο της νίκης. Ο «Kill Bill» μετά το χαμένο σουτ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Γκιεντράιτις και κάπου εκεί όλα τελείωσαν (86-93).

• 1

Τα 13 τρίποντα της Άλμπα και η ευστοχία των Γερμανών πίσω από τα 6,75μ. Η ομάδα από το Βερολίνο σούταρε με 56,5% στα τρίποντα (13/23) και είχε ρυθμό σε όλο το ματς.

• 2

Η διπλή φάση του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο λεπτό. Ο αρχηγός των Πειραιωτών αρχικά αστόχησε σε τρίποντο... νίκης και στη συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ρόκας Γκιεντράιτις, με το παιχνίδι να τελειώνει αυτόματα.

• 3

Οι πολλές επιθετικές λύσεις των φιλοξενούμενων. Ο κόουτς Ρενέσες είχε πλάνο, «έβγαλε» πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Έρικσον, Χέρμανσον, Γκιεντράιτις, Σίβα και Σίκμα) και σημειώνοντας 93π. έφτασε στο φιπλό.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέστρεψε στο ΣΕΦ ως προπονητής του Ολυμπιακού και η αγκαλιά του με τον Βασίλη Σπανούλη παίρνει εύκολα τον τίτλο του... μια εικόνα, χίλιες λέξεις.

8
Μάρκους Έρικσον
Ο... δολοφονικός σουτέρ της Άλμπα βρήκε ρυθμό στο ΣΕΦ και έβαλε 22 πόντους σε 28' στο παρκέ με 6/9 τρίποντα και εξαιρετικά ποσοστά.

2
Ουέιντ Μπόλντγουιν
Ήταν... μοιραίος ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού, που δεν βοήθησε την ομάδα του στα 13' που αγωνίστηκε. Ειδικά στην 4η περίοδο δεν έδωσε καμία λύση στον κόουτς Μπαρτζώκα.

15
Μάρτιν Χέρμανσον
Σπουδαία εμφάνιση για τον Ισλανδό «εγκέφαλο» της γερμανικής ομάδας, που είχε 18 πόντους και 6 ασίστ στο ΣΕΦ.

Γκαρσία, Γιόβτσιτς και Σίλβα έκαναν κάποια λάθη και δημιούργησαν παράπονα και εκνευρισμό στο ΣΕΦ. Σε γενικές γραμμές προσπάθησαν να αποφύγουν τις μεγάλες... γκέλες. Στο φινάλε, πάντως, πήραν πάνω τους μια κρίσιμη φάση χρεώνοντας με αντιαθλητικό φάουλ τον Βασίλη Σπανούλη, σε μια απόφαση που «τελείωσε» το ματς.

Παπαγιάννης: «Να κρατήσουμε την ίδια ενέργεια και στη συνέχεια»