Με 12 άσους και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι Πειραιώτες, επικράτησαν των Νεοσμυρνιωτών και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να πάρουν το «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν είχε καλή εικόνα στα δύο πρώτα σετ, όμως αγωνίστηκε με αποφασιστικότητα στο τρίτο, το οποίο κατέκτησε. Παρά την καλή αρχή στο τέταρτο σετ ο Μίλωνας, αρκέστηκε σε αρκετά λάθη προς το τέλος, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το «δεξί» στην αναμέτρηση, έχοντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων με το «καλημέρα» (7-2). Κατά τη διάρκεια, ο Μίλωνας κατάφερε να μειώσει στον έναν (12-11) με ένα σερί 4-0. Μετά το τάιμ άουτ, οι Πειραιώτες δεν άφησαν τους Νεοσμυρνιώτες να ισοφαρίσουν, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +3 (16-11) και αργότερα στο +5 (20-15). Προς το τέλος, ο Ολυμπιακός άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα... (23-16), με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 με 25-18.

Ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου σετ είχε και το δεύτερο με τον Ολυμπιακό να ξεκινά μπροστά στο σκορ (3-1) και τον Μίλωνα να συνεχίζει τα λάθη (8-4). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Πειραιώτες να κρατούν ένα σταθερό προβάδισμα πιέζοντας καθ' όλη τη διάρκεια τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα τόσο στην άμυνα όσο και στην υποδοχή (17-12, 21-16). Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 κερδίζοντας σχετικά εύκολα το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (3-3, 7-7). Ο Μίλωνας βρήκε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα (7-9), όμως πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και προσπέρασε (11-10). Με λάθος επίθεση του Ιντάλγκο, άσο του Πολουγιάν και επίθεσεις από Νανόπουλο, Γιορντάνοφ οι φιλοξενούνοι πήγαν στο +3 (15-18) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» κράτησαν την υπέρ τους διαφορά έφτασαν στο σετ μπολ (20-24) και μείωσαν σε 2-1 τα σετ (20-25).

Δυνατά μπήκε στο τρίτο σετ ο Μίλωνας παίρνοντας πρώτος το προβάδισμα (1-3). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει (4-4) και παρέμεινε κοντά στο σκορ (6-6). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες με πόντους από Μπονάτο και Τζούριτς πήγαν στο +3 (12-9), ενώ ο Τράβιτσα με άσο έφτασε τη διαφορά στο +4 (14-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον Μίλωνα, φτάνοντας στο +6 (19-13). Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να κρατά τη διαφορά (22-16) και να φτάνει στη νίκη, παίρνοντας το σετ με 25-17.

Ο επόμενος ημιτελικός έχει προγραμματιστεί την επόμενη Πέμπτη (21/3, 20:30) στο γήπεδο του Μίλωνα.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17)