Δραματικές στιγμές ζει εδώ και λίγη ώρα η ΑΕΚ. Μοιάζει απίστευτο, αλλά η Ένωση δεν θα συνεχίσει φέτος στην Ευρώπη, μένοντας εκτός στην διαδικασία των πέναλτι από την Βελέζ του Μόσταρ, μια ομάδα που ούτε στα πιο τρελά όνειρα των λίγων οπαδών της δεν θα μπορούσε να φανταστεί αυτή την επιτυχία. Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, που η ΑΕΚ το πήγε στην παράταση με ένα γκολ του Μάνταλου στο 97', η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Ο Στάνκοβιτς απόκρουσε δύο για την ΑΕΚ, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς απόκρουσε κι αυτός άλλα δύο, του Λόπες και του Αραούχο, που ήταν το τελευταίο. Έτσι σε συνδυασμό με το δοκάρι του Ανσαριφάρντ στην πρώτη εκτέλεση, η ΑΕΚ έμεινε έξω και το ΟΑΚΑ έμεινε... παγωτό μέσα στον καύσωνα. Με περίπου δέκα χιλιάδες οπαδούς της ομάδας που για πρώτη φορά μετά από 1,5 χρόνο πήγαν να την δουν, να μη μπορούν να πιστέψουν τι είχαν ζήσει.

Η ΑΕΚ δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα. Ευκαιρίες είχε και στα δύο ημίχρονα, αλλά ο Αραούχο που ήταν μοιραίος και στην εκτέλεση του τελευταίου πέναλτι, σπατάλησε τις περισσότερες. Ακόμη πιο μοιραίος, ο Ανσαριφάρντ. Στο πρώτο λεπτό της παράτασης έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ και έστειλε στο δοκάρι και το πρώτο πέναλτι.

Οι Βόσνιοι που έχουν ένα μπάτζετ που δεν ξεπερνά τις 250 χιλιάδες, από την αρχή πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν, υπερέχοντας σε συνοχή και τρεξίματα. Η ΑΕΚ με πολλούς νέους παίκτες δεν μπορούσε να βρει ισορροπία, το άγχος άρχισε να εμφανίζεται όσο περνούσε η ώρα και το γκολ δεν ερχόταν και τελικά το ματς έγινε μετά από μια φάση ροντέο κι ανοιχτό σε κάθε εξέλιξη. Να σημειωθεί πως ο Στάνκοβιτς έσωσε την ΑΕΚ σε μια περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Βόσνιοι έχασαν κι άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο. Εκεί που δεν άφησαν και να παιχτεί ποδόσφαιρο, με συνεχείς καθυστερήσεις που έκαναν την νευρικότητα των παικτών της Ένωσης ακόμη μεγαλύτερη.

Είναι χαρακτηριστικό πως στην τελική ευθεία η εξέδρα των οργανωμένων είχε αρχίσει να φωνάζει συνθήματα κατά της διοίκησης, αλλά... και του Πέτρου Μάνταλου, με το υπόλοιπο γήπεδο να τους αποδοκιμάζει. Τελικά σε μια απελπισμένη προσπάθεια στις εννιάλεπτες καθυστερήσεις, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με την κοντινή προβολή του Μάνταλου από γέμισμα του Αλμπάνη.

Στην παράταση η ΑΕΚ πήγε χωρίς τον Αλμπάνη που χτύπησε στην φάση του γκολ, ενώ είχαν βγει πριν και οι Γκαρσία και Τάνκοβιτς. Με αποτέλεσμα εκτός του Μάνταλου να μην έχει άλλους μέσο-επιθετικούς. Έχασε και την μεγάλη ευκαιρία ο Καρίμ στο ξεκίνημα και έγιναν τα πράγματα χειρότερα. Παρά την μεγάλη προσπάθεια η Ένωση δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Ο Στάνκοβιτς απόκρουσε το πρώτο του Γκεοργκίεβιτς, αλλά ο Καρίμ μετά σούταρε στο δοκάρι. Σκόραραν μετά οι Μπραντάο και Τζαβέλλας. Ο Στάνκοβιτς απόκρουσε και το πέναλτι του Μπεχάμποβιτς, σκόραρε ο Σάκχοφ και η ΑΕΚ φάνηκε να παίρνει το πάνω χέρι. Αλλά μετά την εύστοχη εκτέλεση του Τσβιγιάνοβιτς, ο Λόπες εκτέλεσε πολύ άσχημο πέναλτι που απόκρουσε ο γκολκίπερ της Βελέζ, στην συνέχεια ευστόχησε ο Ζείκοβιτς και στο τελευταίο ο Αραούχο νικήθηκε από τον Μπογκντάνοβιτς, για να ολοκληρωθεί η ευρωπαϊκή τραγωδία της ΑΕΚ.

Η σημασία του αποκλεισμού αυτού δεν μπορεί να αποτιμηθεί ακόμη στην πλήρη της διάσταση. Η επομενη μέρα της ΑΕΚ είναι εξαιρετικά δύσκολη, καθώς τελικά το ξεκίνημα της νέας σεζόν έρχεται ως επιστέγασμα όσων είχαν προηγηθεί την προηγούμενη. Με μεγάλες ευθύνες σε πάρα πολύ πλευρές για το γεγονός πως η ΑΕΚ εμφανίστηκε ανέτοιμη στον πρώτο προκριματικό του Europa Conference League και γνώρισε αυτή την ταπείνωση.

• 11

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχασε κι αυτός την ισορροπία του μέσα στην πίεση που δημιουργεί το όλο κλίμα στην ΑΕΚ, Πήγε σε δύο διαφορετικά μοντέλα μέσα σε μια βδομάδα, σε κανένα όμως η ομάδα του δεν μπόρεσε να πατήσει για να βρει ρυθμό. Δοκίμασε διάφορα πράγματα, αλλά το πρόβλημα της ΑΕΚ είναι πολύ μεγαλύτερο από την διαχείριση ενός ματς. Όσο κρίσιμο και να είναι.

• 56

Ο Ντούντιτς παρουσίασε και στα δύο ματς μια ομάδα καλά δουλεμένη, με συγκεκριμένο αγωνιστικό προσανατολισμό, πολύ καλά τρεξίματα και πίεση. Κατάφερε στην ουσία να «μικρύνει» το γήπεδο για την ΑΕΚ και στα δύο παιχνίδια. Αυτό που μπορούσε αυτό έκανε η ομάδα του και με τις καθυστερήσεις και όλα. Τεράστια επιτυχία για τον Βόσνιο προπονητή.

91

Το ανεπανάληπτο τετ α τετ του Ανσαριφάρντ στο πρώτο λεπτό της παράτασης, τελικά όπως αποδείχθηκε ήταν η πιο καθοριστική φάση του ματς. Δύσκολα θα είχε πάθει την ζημιά η ΑΕΚ, αν είχε πετύχει εκεί το γκολ.

• 10’

Σέντρα Μπακάκη από δεξιά, ο Αραούχο στόπαρε ωραία στο ύψος του πέναλτι, αλλά το βολέ πήγε πάνω στον Μπογκντάνοβιτς, που μπλόκαρε.

• 14’

Λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Πρσες βρίσκεται μόνος πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Στάνκοβιτς σε καλή θέση μπλοκάρει εύκολα το συρτό που δοκίμασε.

• 25’

Σέντρα του Μπακάκη από δεξιά, ο Αραούχο κερδίζει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δύναμη καταλήγει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς.

• 32’

Εκτέλεση φάουλ του Πρσες από πολύ καλή θέση, η μπάλα περνάει πάνω από το δοκάρι.

• 34’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική συνδυαστική προσπάθεια από Τάνκοβιτς και Σιμάνσκι από αριστερά, ο Αραούχο πήρε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι με πλάτη, γύρισε επιτόπου και πλάσαρε με το δεξί, ακριβώς δίπλα από το δοκάρι.

• 36’

Ο Στάνκοβιτς σώζει την ΑΕΚ με σπουδαία επέμβαση. Ο Μιτάι έχασε την κεφαλιά, ο Ράντοβατς βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε εξ επαφής και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έσωσε σίγουρο γκολ. Στην επιστροφή ο Μιτάι τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα στον Ράντοβατς και η μπάλα πήγε κόρνερ.

• 37’

Εκπληκτική απόκρουση του Μπογκντάνοβιτς σε σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή μετά από καλή προσπάθεια του Τάνκοβιτς. Στην επιστροφή ο Μάνταλος σουτάρει αδύναμα πάλι πάνω στον γκολκίπερ της Βελέζ. Πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

• 52’

Ο Τάνκοβιτς μόνος από το σημείο του πέναλτι από... σερβίρισμα του Λιβάγι Γκαρσία, πλασάρει άσχημα κι απελπιστικά άουτ. Προφανής ευκαιρία για γκολ, χάνεται κι αυτή.

• 69’

Τεράστια ευκαιρία για την Βελέζ. Ο Βεχάμποβιτς έκανε ό,τι ήθελε από αριστερά μέσα στην περιοχή τον Μπακάκη, έβγαλε δίπλα του στον Τσόσιτς που από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε άουτ.

• 80’

Ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά βγάζει τον Γκαρσία μόνο του στο ύψος της περιοχής και ο Λιβάι πλασάρει με το αριστερό άουτ. Ήταν πάρα πολύ καλή ευκαιρία.

• 83’

Από μονοκόμματο του Αραούχο από αριστερά, ο Βράνιες βάζει το πόδι στην μπάλα κι αυτή φεύγει λίγο άουτ.

• 89’

Ο Αλμπάνης μπαίνει με δύναμη από δεξιά στην περιοχή, αλλά φάτσα με το τέρμα σουτάρει πάνω από το δοκάρι.

• 90+2’

Ο Ανσαριφάρντ σουτάρει άουτ από εξαιρετική θέση μέσα από την περιοχή. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

• 90+7’

ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!!!: Ο Πέτρος Μάνταλος πετάγεται με κοντινή προβολή μετά από γέμισμα του Αλμπάνη και μπέρδεμα μέσα στην περιοχή των Βόσνιων και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής. Πανικός στο ΟΑΚΑ από τους λυτρωμένους οπαδούς της Ένωσης και όλους τους ανθρώπους της ομάδας.

• 91’

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Ανσαριφάρντ χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ, αφού του έφυγε το κοντρόλ λίγο πριν την τελική προσπάθεια.

• 104’

Ο Μπογκντάνοβιτς αποκρούει πολύ δυνατό σουτ του Αραούχο λίγο έξω από την περιοχή.

• 108’

Καλό σουτ του Μάνταλου από το ύψος της περιοχής, λίγο πάνω από το δοκάρι.

• 1

Δε μπόρεσε η ΑΕΚ να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο της κανονικής διάρκειας του ματς. Αυτό καθόρισε και την μορφή του, αφού η πιο συμπαγής και με περισσότερα τρεξίματα Βελέζ απέκτησε αυτοπεποίθηση σιγά σιγά.

• 2

Οι πολλές διακοπές στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν καθυστέρηση σε κάθε ευκαιρία, δεν άφησαν κανένα περιθώριο να παιχτεί ποδόσφαιρο και ήταν ένας ακόμη αντίπαλος για την ΑΕΚ. Πάλι καλά που κρατήθηκαν εννιά λεπτά καθυστέρηση, απόλυτα σωστά βέβαια.

• 3

Όταν η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση, έχασε τον Αλμπάνη που είχε συμμετοχή και στην φάση του γκολ. Είχαν βγει Τάνκοβιτς και Γκαρσία και δεν υπήρχαν άλλες μέσο-επιθετικές επιλογές για την παράταση.

Επιτέλους... Ουρά στις θύρες για να μπεις στο γήπεδο. Πάγκοι με κασκόλ και φανέλες, όλα τα ωραία του να πηγαίνεις να δεις ποδόσφαιρο. Οσμή κανονικότητας.

93
Σλάβισα Μπογκντάνοβιτς
Ο γκολκίπερ των Βόσνιων ήταν αναμφισβήτητα ο ήρωας τους. Και μέσα στο ματς με καλές επεμβάσεις και έπιασε δύο πέναλτι.

10
Καρίμ Ανσαριφάρντ
Πέναλτι στο δοκάρι, τεράστια ευκαιρία χαμένη στο ξεκίνημα της παράτασης, συναγωνίζεται με τον Αραούχο, αλλά η δική του φάση στο 91΄ήταν πιο προφανής ευκαιρία.

23
Τσίτσαν Στάνκοβιτς
Έσωσε την ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια με την απόκρουση στο κοντινό του Ράντοβατς, έπιασε δύο πέναλτι. Είναι κρίμα για τον Αυστριακό πως η ΑΕΚ έζησε αυτό που έζησε σε μια τέτοια βραδιά δική του.