• 75' Φακούντο Μπερτόγλιο
  • 78' Εμάνουελ Σάκιτς
  • 33' Χουάν Μουνάφο
  • 86' Ντάνι Σουάρεθ

Δύο άσσους στο μανίκι του έκρυβε ο Άκης Μάντζιος. Τους έριξε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη σε αυτούς ο Άρης, όχι μόνο «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Αστέρα Τρίπολης, αλλά πήρε και σκορ-πρόκρισης έναντι των Αρκάδων. Οι Φακούντο Μπερτόγλιο και ο Ντάνιελ Μαντσίνι τα έκαναν όλα και με τα δύο τους γκολ μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (69'-75') έκριναν τον τελικό νικητή.

Μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το χρονικό σημείο ο Άρης έμοιαζε εγκλωβισμένος στην καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Μίλαν Ράσταβατς. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε ρυθμό... slow motion. Οι Γκάμα, Γκαρσία, Σίλβα και Μάνος ήταν φανερά εκτός κλίματος αγώνα, με αποτέλεσμα οι Κίτρινοι να μην απειλούν την εστία του Τσιφτσή, παρά μόνο σε μία φάση με τον Μάνο να βλέπει τον νεαρό πορτιέρε των Αρκάδων να αποκρούει το σουτ του με το κεφάλι.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (στο 54'), ο Μάντζιος έριξε στο γήπεδο τον Μπερτόγλιο (που τόσο του είχε λείψει στα τρία προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος). Στο 66' πέρασε και τον Μαντσίνι, σε ρόλο φορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο δεύτερος άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά, έπειτα από την όμορφη συνεργασία των Σίλβα, Σάκιτς. Εξι λεπτά αργότερα, οι δύο αλλαγές του Μάντζιου, συνεργάστηκαν άψογα, αυτή τη φορά ο Μαντσίνι από σκόρερ, ντύθηκε... πασαδόρος και ο Μπερτόγλιο με έξοχο πλασέ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Βέβαια, ο Άρης στάθηκε άτυχος, αφού νωρίτερα και πριν πετύχει το πρώτο του γκολ είχε και δοκάρι με τον Σάσα.

Η δουλειά πάντως μετά τα δύο γκολ είχε ήδη γίνει για τον Άρη που στη συνέχεια του αγώνα διαφύλαξε το υπέρ του σκορ και πλέον πάει στην Τρίπολη σε δύο εβδομάδες με στόχο να «καθαρίσει» την πρόκριση στην οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδος.

• 9

Άκης Μάντζιος: Ο Έλληνας τεχνικός είχε να διαχειριστεί αφενός την κούραση των συνεχόμενων αγώνων και αφετέρου την έντονη πίεση της διοργάνωσης, η διεκδίκηση της οποίας αποτελεί σοβαρό στόχο του Άρη. Δεληζήσης και Τζέγκο επέστρεψαν στην 11άδα, όμως ο Άρης ήταν νωθρός και αργός. Στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Αστέρα αλλά και κάνοντας «ματ» με την είσοδο των Μαντσίνι και Μπερτόγλιο στο παιχνίδι, πήρε αποτέλεσμα και μάλιστα με «μαξιλαράκι» ασφαλείας ενόψει επαναληπτικού.

• 21

Μίλαν Ράσταβατς: Ο προπονητής του Αστέρα έκανε έντονο ροτέισον, «κατεβάζοντας» 11άδα χωρίς Βαγιέντε, Σίτο, Ριέρα και έχοντας εκτός αποστολής, μεταξύ άλλων, τους Μαρκ Φερνάντεθ και Μπαράλες. Η στόχευση των Αρκάδων ήταν ξεκάθαρη: άμυνα στη μεσαία γραμμή με στόχο τη διατήρηση ανέπαφης εστίας, ώστε το ζήτημα της πρόκρισης να μεταφερθεί στον επαναληπτικό της Τρίπολης, και αντεπιθέσεις, μήπως και έρθει το σημαντικό εκτός έδρας γκολ. Όμως, λάθη και η ποιότητα του Άρη έφεραν τα δύο γκολ παθητικό, ενώ στις αντεπιθέσεις ο Αστέρας ήταν αργός και ασύνταχτος.

69'

Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ο Ντάνιελ Μαντσίνι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Αστέρα Τρίπολης, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία που έβγαλαν οι Κιτρινόμαυροι με τους Σάσα, Σίλβα και Σάκιτς που είχε και την τελική ασίστ.

• 23’

Μεγάλη επέμβαση από τον Τσιφτσή, που απομακρύνει με το κεφάλι το πλασέ του Μάνου σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη!

• 31’

Ευκαιρία για τον Άρη, με τον Σάσα να στρώνει τη μπάλα στον Μάνο αλλά ο τελευταίος δεν καταφέρνει να τελειώσει τη φάση.

• 49’

Το σουτ του Βαλιέντε κοντράρει και η μπάλα καταλήγει χωρίς δύναμη στα χέρια του Σιαμπάνη.

• 53’

Δοκάρι για τον Άρη: Μετά από ωραία συνεργασία, το σουτ του Σάσα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια, με νέο σουτ, ο Γκάνεα στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 67’

Ο Σίλβα βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ παράλληλα με την εστία του Τσιφτσή.

• 69’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 1-0! Ο Μαντσίνι τρυπώνει στην καρδιά της μικρής περιοχής και πιάνει την κεφαλιά για το 1-0 μετά από όμορφη σέντρα του Σάκιτς.

• 75’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! 2-0! Ο Πασαλίδης κάνει λάθος, ο Μπερτόγλιο κλέβει, συνεργάζεται με τον Μαντσίνι από τον οποίο παίρνει και την ασίστ για το 2-0.

• 1

Οι δύο πρώτες αλλαγές του Άκη Μάντζιου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης αγκομαχούσε στο πρώτο μέρος, δεν είχε ταχύτητα στο παιχνίδι του και έμοιαζε εγκλωβισμένος στην αμυντική τακτική των Αρκάδων. Η είσοδος όμως των Μπερτόγλιο και Μαντσίνι, άλλαξαν την εικόνα του, τον έκαναν πιο απειλητικό και επικίνδυνο, με τους δύο Αργεντινούς να σκοράρουν και τα γκολ της νίκης.

• 2

Η αλλαγή ρόλου του Μαντσίνι. Ο Μάντζιος τον πέρασε σε θέση φορ αντί του Μάνου. Ο Αργεντινός χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πετύχει ένα σεντερφορίσιο γκολ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή.

• 3

Ο Φακούντο Μπερτόγλιο επέστρεψε και απέδειξε πόσο έλειψε για τον Αρη. Ο Λατίνος τα έκανε όλα για τους Κιτρίνους. Σκόραρε, μοίρασε παιχνίδι, κράτησε μπάλα και ήταν ο MVP του αγώνα μέσα σε μόλις 36' παρουσίας του στο γήπεδο.

7
Ντάνιελ Μαντσίνι

97
Σουνταΐς Αλί Μπαμπά
Ο εξτρέμ του Αστέρα Τρίπολης ήταν σα να έπαιζε σε άλλο παιχνίδι. Ή τουλάχιστον σα να έκανε οτιδήποτε διαφορετικό από το να παίξει στο «Κλ. Βικελίδης» σήμερα. Αμυντικά δε βοηθούσε τον Τασουλή στις προωθήσεις του Σάκιτς, ενώ επιθετικά δε συνεισέφερε επουδενί στο παιχνίδι του Αστέρα. Ο Ράσταβατς εντόπισε την αδυναμία και τον απέσυρε στο ημίχρονο.

66
Εμάνουελ Σάκιτς
Ο Αυστριακός μπακ επιβεβαιώνει γιατί αποτελεί τη νούμερο ένα προτίμηση του Μάντζιου στη θέση. Παιχνίδι γεμάτο πάθος, προωθήσεις και συνεργασίες από δεξιά με Σάσα και Σίλβα και, τελικά, η δεύτερη εφετινή ασίστ του με μια πολύ όμορφη σέντρα. Αν ο Άρης είχε και έναν αριστεροπόδαρο Σάκιτς, θα μπορούσε να αυξήσει την πίεση που εφαρμόζει σε κάθε άμυνα που συναντά.

Εύκολο απόγευμα για τον Βάτσιο και τους δύο βοηθούς του σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές και δύσκολες φάσεις, παρά την έλλειψη του VAR που δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση του κυπέλλου Ελλάδος

Στήριξη στον Κουέστα από Σιαμπάνη: «Είσαι δυνατός και επαγγελματίας» (pic)