• 52' Φερνάντο Βαρέλα
  • 67' Κρμέντσικ
  • 42' Άντριαν Περέιρα
  • 64' Χοσέ Άνγχελ Κρέσπο

Στο α΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ «πέταξε» 13 τελικές προσπάθειες στα σκουπίδια σε ένα 45λεπτο απόλυτης υπεροχής. Στο β΄, όμως, μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών «ξεκλείδωσε» τον ΟΦΗ που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες και πέρασε ένα ήρεμο απόγευμα στο Γεντί Κουλέ, αποχωρώντας με το τρίποντο της νίκης.

ΟΦΗ εναντίον ΠΑΟΚ. Δύο ομάδες με διαφορετικούς στόχους αλλά κοινή πορεία, μετρώντας μόλις μία νίκη στα τέσσερα τελευταία τους ματς. Για τους φιλοξενούμενους, όμως, τα περιθώρια στο Γεντί Κουλέ -δεδομένης της βαθμολογικής απόστασης από την κορυφή- ήταν ήδη στενά. Ο ΠΑΟΚ φρόντισε με το... καλημέρα να επιβάλλει το ρυθμό του, να καταγράψει σπουδαίες ευκαιρίες, προκαλώντας πολλά προβλήματα στους Κρητικούς.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο Ουάρντα εξελίχθηκε σε κινητήριο μοχλό της ανάπτυξης του ΠΑΟΚ, αναλαμβάνοντας ουκ ολίγες φορές να τροφοδοτήσει τον Κρμέντσικ, η παρουσία του οποίου έφερε τον Γιώργο Σίμο στη γραμμή του γηπέδου, δίνοντας συνεχώς οδηγίες σε Σελίμοβιτς και Βούρο που επωμίστηκαν τη διαφύλαξη του Τσέχου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο 45λεπτο της υπεροχής του Δικεφάλου, ο υψηλόσωμος φορ κατέγραψε πέντε τελικές προσπάθειες, έχοντας -μάλιστα- και δοκάρι στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα πράγματα για τον ΟΦΗ έγιναν πιο δύσκολα μετά την κόκκινη του Βάτερμαν στο 26' καθώς ανέτρεψε τον Τζόλη εκτός περιοχής, όντας σε προφανή θέση για γκολ. Ο Παπαπέτρου έδειξε, αρχικά, κίτρινη στον πορτιέρε των γηπεδούχων, ωστόσο, άλλαξε την απόφασή του μετά την ειδοποίηση από το VAR και την εξέταση της φάσης ιδιοίς όμμασι. Ο Σωτηρίου πέρασε κάτω από το γκολποστ, με τον Σίμο να «θυσιάζει» τον Λυμπεράκη, προχωρώντας και σε αναπροσαρμογή πλάνου με την οπισθοχώρηση του Κοροβέση για να συνωστίσει τους χώρους.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΠΑΟΚ έγινε ακόμη πιο απειλητικός και έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ με πρωταγωνιστή τον Τζόλη στην εκπνοή του ημιχρόνου, ωστόσο, ο Σωτηρίου με εντυπωσιακή εκτίναξη κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το δείκτη του σκορ στο 0-0.

Η φάση, ωστόσο, αποδείχθηκε ως προειδοποίηση από τον 18χρονο επιθετικό καθώς «χτύπησε» τρία λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους για το 0-1, μετά από σέντρα του Μουργκ και διεκδίκηση της μπάλας με τον Ουές. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από τη ψυχρολουσία του τέρματος, ο Δικέφαλος «εκτέλεσε» για το 0-2 με τον προωθημένο Βαρέλα που είχε μείνει ψηλά και δεν χαρίστηκε στον Σωτηρίου...

Τα δύο γρήγορα γκολ αποδείχθηκαν καθοριστικά ως προς την εξέλιξη και έκβαση του ματς δεδομένου πως ο ΟΦΗ κλήθηκε για το... θαύμα με δέκα παίκτες. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, επιθετικά έπαιζε μόνος του μπάλα και το όνομά του ποδοσφαιριστή που έκανε μεγάλη αίσθηση στο α΄ημίχρονο, δεν γινόταν να μην συμπεριληφθεί στον πίνακα των σκόρερ.

Στο 68'  ο Τζόλης πάσαρε στον Κρμέντσικ και ο Τσέχος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-3 ενώ για όσο αγωνίστηκε, δεν σταμάτησε να ταλαιπωρεί την άμυνα του ΟΦΗ! Η ροή του παιχνιδιού έδωσε το δικαίωμα στον Πάμπλο Γκαρσία να ρίξει στη «μάχη» και τον Κωνσταντέλια, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του σε ηλικία 17 ετών!

• 22

Ο Γιωργος Σίμος παρέταξε τον ΟΦΗ με σύστημα 3-5-2 και είδε την ομάδα του να ανταποκρίνεται τακτικά μέχρι το σημείο της αποβολής του Βάτερμαν που άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η κατάρρευση για τον ΟΦΗ που αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού ο ΠΑΟΚ άνοιξε νωρίς το σκορ, με τον Έλληνα τεχνικό να προχωρά σε διορθωτικές κινήσεις, χωρίς να μπορεί να αλλάξει ωστόσο την εικόνα της ομάδας του.

• 27

Χωρίς τους Ελ Καντουρί, 'Α.Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον και φυσικά τον Δημήτρη Γιαννούλη, παράταξε τον ΠΑΟΚ στο Γεντί Κουλέ ο Πάμπλο Γκαρσία. Στα αξιοσημείωτα της ενδεκάδας, η επιστροφή του Ζίβκοβιτς κάτω από τα γκολποστ, με τον Σέρβο να περνά ένα ήσυχο απόγευμα... Ο Περέιρα κλήθηκε να καλύψει το κενό του Γιαννούλη ενώ ο Κρμέντσικ πήρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι φανέλα βασικού έναντι του Σφιντέρσκι, ανταποδίδοντας με γκολ. Πρώτη συμμετοχή για τον Κωνσταντέλια και ντεμπούτο με την ανδρική ομάδα, ετών 17!

45+5'

Ο Χρήστος Τζόλης φρόντισε να προειδοποιήσει τον Δημήτρη Σωτηρίου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον έμπειρο πορτιέρε του ΟΦΗ να βάζει «stop» στο νεαρό μεσοεπιθετικό με εντυπωσιακό τρόπο.

• 4’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τόμας Μουργκ στρώνει την μπάλα στον Ουάρντα, που σουτάρει στην κίνηση, με τον Βάτερμαν να επεμβαίνει απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.

• 7’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Βαθιά μπαλιά, πάλι αδυνατεί η άμυνα του ΟΦΗ να διώξει την μπάλα και ο Κρμέντσικ έκανε το σουτ, αλλά σημάδεψε πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

• 11’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κάθετη του Ουάρντα για τον Κρμέντσικ, ο Σελίμοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, αλλά ο φορ του Δικεφάλου έστειλε άουτ την μπάλα.

• 19’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μουργκ από τα δεξιά, κεφαλιά από τον Κρμέντσικ με αντίθετη φορά του σώματός του, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

• 22’

Κόκκινη για τον ΟΦΗ! Ο Χρήστος Τζόλης βγήκε απέναντι από τον Βάτερμαν όντας σε προφανή θέση για γκολ με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να ανατρέπει τον νεαρό μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ. Ο Παπαπέτρου αρχικά έδειξε κίτρινη στον Ολλανδό πορτιέρο, όμως μετά από εξέταση του VAR άλλαξε την απόφασή του δείχνοντας απευθείας κόκκινη.

• 38’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Κρμέντσικ, όμως ο Τσέχος επιθετικός δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

• 44’

Μεγάλη επέμβαση από τον Σωτηρίου, πάλι στον Κρμέντσικ! Ο Μουργκ γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, προβολή από τον φορ του ΠΑΟΚ, απέκρουσε με τα πόδια ο γκολκίπερ των Κρητικών.

• 45+5’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Τζόλης πιάνει ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Σωτηρίου σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 48’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μουργκ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή, πετάγεται με τσαμπουκά ο Τζόλης και ανοίγει το σκορ!

• 53’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σβαμπ, Μουργκ έπαιξαν με τη μία και ο προωθημένος Βαρέλα νίκησε τον Σωτηρίου «σκοτώνοντας» το ματς.

• 67’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Κάθετη του Τζόλη, η μπάλα φεύγει από τα πόδια του Σελίμοβιτς και ο Κρμέντσικ με εύκολο πλασέ κάνει το 3-0.

• 1

13 τελικές κατέγραψε ο ΠΑΟΚ στο α΄ημίχρονο έναντι μιας του ΟΦΗ, ωστόσο, δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε. Απεναντίας, «χτύπησε» και εκτέλεσε τους Κρητικούς σε διάστημα πέντε λεπτών στο β΄, αξιοποιώντας στο έπακρο τις δύο τελικές του προσπάθειες για το 0-2.

• 2

Η κόκκινη του Βάτερμαν και το αριθμητικό μειονέκτημα του ΟΦΗ από το 29' που οδήγησε στην οπισθοχώρηση των Κρητικών και σε αναγκαστική αναπροσαρμογή του πλάνου, με τον ΠΑΟΚ να απλώνει την υπεροχή του στο γήπεδο.

• 3

Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Κρμέντσικ, η παρουσία του οποίου αποδείχθηκε καταλυτική. Έβαλε μεν το κερασάκι στην τούρτα για το 0-3, ωστόσο, ταλαιπώρησε αρκετά τον ΟΦΗ, με τον Γιώργο Σίμο να εστιάζει κυρίως στον περιορισμό του Τσέχου!

«Άχαστοι» στον ΣΦ Ταράτσας, παρακολουθώντας τα παιχνίδια της Superleague από... VIP θέσεις στην εποχή του Covid-19!

11
Χρήστος Τζόλης
Επιστροφή στις εξαιρετικές εμφανίσεις για τον νεαρό μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ, που έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του ΟΦΗ, σφραγίζοντας την εκπληκτική του εμφάνιση με το γκολ που σημείωσε, αλλά και την εκπληκτική κάθετη στο γκολ του Κρμέντσικ.

24
Μπόι Βάτερμαν
Ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΟΦΗ «κρέμασε» την ομάδα του με την αποβολή του αφήνοντας τον ΟΦΗ με αριθμητικό μειονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο.

27
Μάικλ Κρμέντσικ
Τελικές προσπάθειες στο α΄ημίχρονο, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην άμυνα του ΟΦΗ ενώ κατέγραψε και δοκάρι! Εν τέλει, «δικαιώθηκε» με το γκολ που πέτυχε στο β.

Εύκολο απόγευμα για τον Τάσο Παπαπέτρου και τους βοηθούς στο Γεντί Κουλέ. Εκτέθηκε, ωστόσο, στη φάση της κόκκινης του Βάτερμαν παρά το γεγονός πως ήταν ξεκάθαρη. Ειδοποιήθηκε από το VAR, το τσέκαρε ιδίοις όμμασι και ορθώς άλλαξε την αρχική του απόφαση.

ΑΕΚ: Επιστροφή στις προπονήσεις για το τεστ στην Κύπρο

0

ORIGINAL 21 Κύπρου: «Υποδεχόμαστε τον Ματίας και την αγέλη του - Η τελική επίθεση προς τον τίτλο ξεκινά από εδώ»