• 66' Κώστας Τσιμίκας
  • 77' Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
  • 90+3' Ζοζέ Σα
  • 90+5 Μπρούνο Γκασπάρ

Ένα και να... καίει για τον Ολυμπιακό που πέρασε από το γήπεδο της Τούμπας, επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί, το οποίο φέρνει το πρωτάθλημα στον Πειραιά!

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, φαντάζε παρακινδυνευμένο να προβεί κανείς σε οποιαδήποτε πρόβλεψη του ντέρμπι. Παρά τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων, ήταν σαφές εξ αρχής πως τα κίνητρα υπήρχαν, ίσως και να... βάραιναν περισσότερο τους Θεσσαλονικείς που βρίσκονταν στο «κυνήγι» του Ολυμπιακού. Κάτι που ενδεχομένως να αποτυπώθηκε και αγωνιστικά με το «καλημέρα» στο γήπεδο της Τούμπας.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ψάχνει τα πατήματά του, να μην διαθέτει καθαρό μυαλό, όντας εγκλωβισμένος από την τακτική του Ολυμπιακού να πιέσει ψηλά για να δυσκολέψει τις πρώτες μπάλες των γηπεδούχων. Η πρώτη προειδοποίηση των Πειραιωτών ήρθε στο 6' με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται μια ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Δικεφάλου.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αναστάσιος Παπαπέτρου, αρχικά, υπέδειξε σέντρα, ωστόσο, στη συνέχεια υπήρξε διαβούλευση με το VAR και με την πρώτη χρήση της γραμμής, φάνηκε ότι ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος, ακυρώνοντας ορθώς το τέρμα των ερυθρόλευκων.

Λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είπαν «όχι» σε νέο δώρο του ΠΑΟΚ και από το λάθος του Βιεϊρίνια στο 23΄, το δίδυμο των «ερυθρόλευκων» Βαλμπουενά - Ελ Αραμπί «χτύπησε» εκ νέου σε μια υποδειγματική συνεργασία που κατέληξε στα δίχτυα του Δικεφάλου από τα πόδια του έμπειρου Μαροκινού για το 0-1.

Έχοντας πάρει το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός έδειχνε να διαχειρίζεται με μεγαλύτερη ευκολία το παιχνίδι, δημιουργώντας διαρκώς πρόβλημα με τα στημένα του και πατώντας ακόμη περισσότερο στην περιοχή του ΠΑΟΚ που αδυνατούσε να βρει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές του, μη μπορώντας να αναπτυχθεί ορθολογικά.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία και τελική στην εστία για τους ασπρόμαυρους σημειώθηκε στο 43΄με ένα γυριστό σουτ του Άκπομ που πέρασε δίπλα από την εστία του Σα, σε ένα διάστημα που ο ΠΑΟΚ βρήκε διαδρόμους και ενέργεια από τα δεξιά και συγκεκριμένα από τα ανεβάσματα του Μάτος.

Με το γκολ του Ελ Αραμπί να χωρίζει τις δύο ομάδες, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αποχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Αμπέλ Φερέιρα εμφανώς προβληματισμένο από την εικόνα της ομάδας του, σε αντίθεση με τον Πέδρο Μάρτινς που έβλεπε το πλάνο του να λειτουργεί κατά γράμμα.

Διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στο β΄ημίχρονο τόσο από άποψη ρυθμού όσο και ισορροπιών, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί -ανεπιτυχώς- να βρει διαδρόμους για να «διασπάσει» τον Ολυμπιακό που έδειχνε να κρατάει χωρίς αξιοσημείωτα προβλήματα το σκορ, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τα χαφ του.

Από άποψη σκακιέρας, η πρώτη κίνηση σημειώθηκε από τον Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος προχώρησε σε ένα 4-4-2 με τους Άκπομ(εν συνεχεία Τζόλης) - Σφιντέρσκι στην κορυφή και τον Πέλκα αριστερά, με τον Πέδρο Μάρτινς να απαντά αρχικά με τη είσοδο του Ραντζέλοβιτς. Με το δείκτη του σκορ στο 0-1 σε συνδυασμό με την εικόνα του ματς, θεωρητικά το... βάρος για την έκβαση του παιχνιδιού έπεφτε στις αλλαγές, οι οποίες -όμως- δεν κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε ποτέ σφυγμό, ο Ολυμπιακός μετουσίωσε στο διάστημα που βρέθηκε στα... κόκκινα την υπεροχή του σε γκολ και διαχειρίστηκε μέχρι τέλους με απόλυτη μαεστρία το προβάδισμά του, ανοίγοντας για τα καλά τη «ψαλίδα» από τους Θεσσαλονικείς, η θέση των οποίων απειλείται ανοιχτά από την ΑΕΚ.

• 47

Αμπέλ Φερέιρα: Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να παίρνει τη θέση του τιμωρημένου Γιαννούλη σε ένα άκρως... επιθετικό σχήμα δεδομένων των μπακ, της μεσαίας γραμμής χωρίς στην ουσία αμυντικό μέσο (Μίσιτς - Μαουρίσιο) και τους Μπίσεσβαρ - Ελ Καντουρί - Λημνιό μπροστά τους. Ο Άκπομ προτιμήθηκε αντί του Σφιντέρσκι προκειμένου να δίνει περισσότερες βοήθειες εκτός περιοχής, ωστόσο, στην πράξη τίποτα δεν λειτούργησε βάσει πλάνου. Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ιδιαίτερα βαρύς, υστερούσε στη δύναμη και στα φυσικά προσόντα έναντι του Ολυμπιακού, όντας το μεγαλύτερο διάστημα του α΄ημιχρόνου «εγκλωβισμένος». Όσο και να φρέσκαρε με τις πέντε αλλαγές και με το 4-4-2 την ομάδα του, ο Αμπέλ Φερέιρα δεν βρήκε απαντήσεις απέναντι στον Πέδρο Μάρτινς.

• 19

Πέδρο Μαρτίνς: Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άλλαξαν σε αυτό το ματς ούτε σε επίπεδο προσώπων, ούτε σε επίπεδο τακτικής και φιλοσοφίας φυσικά. Ο Ολυμπιακός υπό τον Μαρτίνς είναι μια ομάδα που ξέρει τί θέλει μέσα στο γήπεδο και κυρίως πώς να το πάρει. Με κατοχή μπάλας, σωστή και γρήγορη κυκλοφορία όποτε το επέτρεψαν οι συνθήκες, με έλεγχο του ρυθμού και υπομονή, κατάφερε να επιβληθεί στην Τούμπα. Από τη στιγμή δε που απέφυγε τα λάθη, περιόρισε τον αντίπαλο με κοντινές αποστάσεις στις γραμμές, άψογες αλληλοκαλύψεις και καλά τρεξίματα τηρουμένων των συνθηκών, κυριάρχησε και ξεκίνησε με το «δεξί» τη διαδικασία των πλέι-οφ. Πρωταγωνιστές των Πειραιωτών σε αυτό το 4-3-3 του Πορτογάλου που απέδωσε άψογα και πάλι, η τριάδα των χαφ και το δίδυμο-φωτιά Βαλμπουενά-Ελ Αραμπί.

23

Είναι το 23ο λεπτό του ντέρμπι της Τούμπας. Ένα τραγικό λάθος του Βιειρίνια στην άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε στον Βαλμπουενά την ευκαιρία να κλέψει και να μπει μόνος από τα δεξιά στην περιοχή. Το γύρισμα του Γάλλου ήταν στον σωστό χρόνο και χώρο και ο επερχόμενος Ελ Αραμπί έκανε την προβολή για το 0-1 του Ολυμπιακού.

• 7’

Ακυρώνεται γκολ του Ολυμπιακού ως οφσάιντ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ και γέμισμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει ασταθώς και τον Ελ Αραμπί να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα ξεκινώντας όπως φάνηκε και από την γραμμή του VAR από θέση οφσάιντ.

• 23’

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Λάθος του Βιεϊρίνια που απομάκρυνε την μπάλα πάνω στον Βαλμπουενά, δίνοντας του την ευκαιρία να μπει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη.

• 29’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

• 35’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ωραία κυκλοφορίας της μπάλας με Βαλμπουενά, Τσιμίκα και γύρισμα για τον Μπουχαλάκη που με σουτ βρήκε αντίπαλο και όχι την εστία.

• 43’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τους Βιεϊρίνια-Ελ Καντουρί να συνεργάζονται άψογα από τα αριστερά, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ σέντραρε, με τον Τσούμπα Άκπομ να κάνει γυριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την εστία του Σα.

• 45+1’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μάτος κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, ο Σα απουκρούει ασταθώς με τον Καμαρά να προλαβαίνει τον Άκπομ στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

• 54’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να βλέπει εκτός εστίας τον Σα δοκιμάζοντας το πόδι του από αρκετά μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ολυμπιακού.

• 90+1’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τους αμυντικούς του Ολυμπιακού να απομακρύνουν ασταθώς, δίνοντας την ευκαιρία στον Βαρέλα να δοκιμάσει το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε άουτ.

• 90+6’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σα απόκρουσε ασταθώς η μπάλα κατέληξε στον Σφιντέρσκι μέσα στην περιοχή, με τον Πολωνό να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!

• 1

Παρά την κακή αγωνιστική εικόνα και νοοτροπία του, ο ΠΑΟΚ έκανε... δώρο γκολ στον Ολυμπιακό, με τον αρχηγό του Δικεφάλου να πιστώνεται ένα τραγικό λάθος που έφερε τους ερυθρόλευκους σε θέση οδηγού. Ο Βαλμπουενά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βιεϊρίνια και στο ίδιο έργο θεατές, σέρβιρε για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ και στην ουσία με το «χρυσό» γκολ να κλειδώσει και τη νίκη αλλά και το πρωτάθλημα για την ομάδα του.

• 2

Ο Ολυμπιακός, όπως είχε ζητήσει ο Μαρτίνς, απέφυγε τα ατομικά λάθη και δεν παραχώρησε τον παραμικρό έξτρα χώρο δράσης στους επικίνδυνους παίκτες του ΠΑΟΚ, με εξαιρετικά συνολικά τακτική. Από τη στιγμή που περιόρισε τον αντίπαλο, είχε την υπομονή και την ικανότητα να βρει αυτό που έψαχνε στην επίθεση, με την τριάδα των κεντρικών χαφ του να κάνει και πάλι τη διαφορά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη, κυριαρχώντας επί της μεσαίας γραμμής του Δικεφάλου.

• 3

Αν κάτι «κόστισε» ακριβά στους γηπεδούχους έναντι του Ολυμπιακού είναι τόσο τα στημένα όσο και η σύγκριση στη δύναμη και στα φυσικά προσόντα. Με τους ερυθρόλευκους να... πιέζουν την πρώτη μπάλα των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε εγκλωβισμένος και σε τρικυμία όσον αφορά τη διαχείριση της πίεσης και των στημένων. Δεν πήρε βοήθειες από τις αλλαγές η ομάδα του Δικεφάλου σε ένα μομέντουμ που ενδεχομένως θα μπορούσαν να φρεσκάρουν και να κρίνουν το παιχνίδι συνολικά.

Τα σημεία των καιρών... Άδειες εξέδρες και λιγοστός κόσμος στις γύρω ταράτσες, να παρακολουθούν ένα άγευστο ματς σε συνθήκες και ρυθμό που περισσότερο θύμισαν ματς προετοιμασίας.

5
Αντρέας Μπουχαλάκης
Ο Κρητικός κεντρικός χαφ του Ολυμπιακού ήταν αλάνθαστος σε αυτό το ματς, με ένα «γεμάτο» 90λεπτο στη μεσαία γραμμή. Κυριάρχησε σε προσωπικές μονομαχίες σε αέρα και έδαφος, προώθησε σωστά και γρήγορα το παιχνίδι και κάλυψε άψογα τους κενούς χώρους όποτε αυτό χρειάστηκε.

20
Αντρέ Βιεϊρίνια
Κακό συνολικά ματς από τον αρχηγό του ΠΑΟΚ σε άμυνα και επίθεση, σε ρόλο αριστερού μπακ. Από τη μέση και μπροστά είχε ορισμένες βιαστικές και άτσαλες για την ποιότητά του επιλογές, ενώ στα μετόπισθεν χρεώνεται με το λάθος που έκανε τη διαφορά στο ματς, πριν το 0-1 του Ολυμπιακού.

21
Κώστας Τσιμίκας
Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού συνέχισε από εκεί που σταμάτησε σε επίπεδα απόδοσης. Είχε ορισμένες εξαιρετικές αμυντικές ενέργειες, έκανε 3-4 από τις γνωστές, καλές «κατεβασιές» του και γενικά η απόδοσή του κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα με αντίστοιχα ψηλό αγωνιστικό ρυθμό.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχαν ο Τάσος Παπαπέτρου, οι βοηθοί του και οι διαιτητές VAR σε αυτό το πρώτο ντέρμπι των πλέι-οφ. Σχεδόν αλάνθαστη διαιτησία από τον Αθηναίο ρέφερι, με ελάχιστα μάλλον ανούσια ως προς τη ροή του αγώνα λάθη. Στη μοναδική φάση που χρειάστηκε να παρέμβει το VAR, σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Ελ Αραμπί στο 7ο λεπτό.

Μυθική ατάκα από τον Ντέμη: «Το γήπεδο μελλοντικά να μετονομαστεί σε "Δημήτρης Μελισσανίδης"»