Σε ένα ματς που είναι ήδη ένα από τα καλύτερα του 2024, η ομάδα του Έντι Χάου έκανε αδιανόητη ανατροπή σε βάρος εκείνης του Ντέιβιντ Μόγιες και με το 4-3 ανέβηκε στην 6η θέση της Premier League. Στον έναν βαθμό από την Γουέστ Χαμ με αγώνα λιγότερο είναι πλέον η Νιούκαστλ που είχε πρωταγωνιστή στο τέλος τον Μπαρνς που πέτυχε δύο γκολ.

Στο 3’ ο Γκόρντον πήρε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Τσουφάλ και στο 6’ ο Ίσακ το 1-0 από τη βούλα, όμως στο 1-1 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το τελείωμα του Αντόνιο στην κόντρα μετά την πάσα του Πακετά. Ο Γκιμαράες είχε δοκάρι με μακρινό τεχνικό σουτ και στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Κούντους με κοντινό διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-2. Στην επανάληψη έγινε… χαμός.

Στο ξεκίνημα ο Μπόουεν έφυγε στο ξέφωτο και πλάσαρε με το δεξί για το 1-3, όμως το φινάλε ήταν όλο για την Νιούκαστλ. Στο 76’ ο Γκόρντον πήρε ακόμα ένα πέναλτι και ο Ίσακ το μετέτρεψε σε γκολ και αυτό για να «μιλήσει» στο τέλος Μπαρνς. Στο 83’ έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε στο τετ-α-τετ και στο 90’ με φανταστικό μακρινό φαλτσαριστό σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπάρα στο Saint James’ Park.

Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 4-3