Τη δεύτερή της ήττα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γνώρισε η Εθνική Ελλάδας, η οποία δεν άντεξε απέναντι στην Τσεχία. Οι Τσέχες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με 3-0 σετ (21-25, 22-25, 17-25). Επόμενη αγωνιστική για την Εθνική την Τρίτη (22/8) απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα, χωρίς να αποκτούν προβάδισμα ασφαλείας. Τόσο η «γαλανόλευκη», όσο και οι Τσέχες βρέθηκαν στο +3, ωστόσο είδαν αμέσως την υπέρ του διαφορά να καλύπτεται με συνοπτικές διαδικασίες. Στην τελική ευθεία του πρώτου σετ, η εθνική Τσεχίας έχοντας βελτιωθεί στα αμυντικά της καθήκοντα κατάφερε να με 4-0 σερί να κάνει το 18-22 και στη να... κλείσει το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ οι Τσέχες εμφανίστηκαν καλύτερες και από την αρχή βρέθηκαν με το προβάδισμα, το οποίο και δεν έχασαν έως το τέλος. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ ήταν να μειώσουν στους τρεις πόντους. Ο διπλασιασμός στα σετ για την Τσεχία ήρθε με 22-25.

Το τρίτο σετ βρήκε τις παίκτριες της Ελλάδας ψυχολογικά άδειες. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο οι Τσέχες και χωρίς ν' αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα έκαναν... περίπατο κατακτώντας ακόμα ένα σετ με , παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με νίκη 3-0 σετ.

Τα σετ: 21-25, 22-25, 17-25