• 71` Κριστιάν Ζαπάτα
  • 13 Χακάν Τσαλχάνογλου
  • 44' Τίμο Μπακαγιόκο
  • 54' Πέπε Ρέινα

Τα έδωσε όλα, το πίστεψε, ρίσκαρε τα πάντα, ακολούθησε το πλάνο του και «βρήκε» ένα ιστορικό ματς και μια ιστορική πρόκριση απέναντι σε έναν «κολοσσό» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου! Ο Ολυμπιακός πήρε μια τεράστια από κάθε άποψη νίκη με σκορ 3-1 επί της Μίλαν για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και τερμάτισε στη 2η θέση του 6ου ομίλου πίσω από τη Μπέτις, περνώντας στους «32» της διοργάνωσης στην ισοβαθμία (10β.) με τους «ροσονέρι», χάρη στην καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων (11-6 έναντι 12-9).

Μετά από 6 ματς στον όμιλο, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήταν καλύτερος από αυτή τη Μίλαν -παρά τις καλύτερες μονάδες των Ιταλών- αφού η ομάδα του Μαρτίνς δεν φοβήθηκε πουθενά να παίξει το ποδόσφαιρό της. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μπάλα και στα έξι ματς και στο τέλος δικαιώθηκαν για την επιμονή στο πλάνο και την πίστη στις δυνατότητές τους.

Σπουδαία εμφάνιση από τους περισσότερους «ερυθρόλευκους» που έκαναν κατάθεση ψυχής στο κατάμεστο Καραϊσκάκη, με τον Ζοζέ Σα MVP του αγώνα που κράτησε το σκορ σε «επίπεδα» πρόκρισης. Μαζί του κορυφαίοι σε απόδοση Φορτούνης, Κούτρης και Γκιγιέρμε για έναν Ολυμπιακό που έζησε μια από τις μεγαλύτερες στιγμές στην ιστορία του απέναντι στους επτάκις πρωταθλητές Ευρώπης.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά την ιταλική άμυνα με πολλούς παίκτες στο μισό γήπεδο των «ροσονέρι» με μεγάλο ποσοστό κατοχής μπάλας και πολύ παιχνίδι από τα άκρα. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας σε όλο το 90λεπτο όμως παραλίγο να πληρώσει και πάλι τα ως επί το πλείστον για πολλή ώρα, άτσαλα τελειώματα της. Αυτή τη φορά όμως είχε και την τύχη με το μέρος της, αφού μετά το 1-0 του Σισέ (60') ήρθε το τυχερό γκολ του Γκιγιέρμε (70' - αυτογκόλ Ζαπάτα) να δώσει σκορ πρόκρισης.

Μετά την προσωρινή μείωση της Μίλαν για το δικό της γκολ πρόκρισης (2-1 - Ζαπάτα 72') και ενώ το ματς είχε γίνει ροντέο με... ατελείωτες κλασικές ευκαιρίες για γκολ στις δύο περιοχές, η λύτρωση ήρθε από τα πόδια του Κώστα Φορτούνη. Ο αρχηγός των Πειραιωτών εκτέλεσε εύστοχα στο 81' το πέναλτι που κέρδισε ο Τοροσίδης από τον Αμπάτε και χάρισε μια πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση στην ομάδα του, απέναντι σε μια φλύαρη Μίλαν που επέλεξε να κάνει... καθυστερήσεις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και εν τέλει το πλήρωσε.

• 9

Πέδρο Μαρτίνς: Ένα ακόμη άψογο κοουτσάρισμα του Πορτογάλου ο οποίος οδήγησε την ομάδα του σε αυτό ακριβώς που έψαχνε για να αποκλείσει τη Μίλαν, δηλαδή το τέλειο ματς. Σωστές αλλαγές στο σωστό χρόνο από τον Πορτογάλο ο οποίος επέμεινε στο στυλ ποδοσφαίρου που θέλησε να παίξει ο Ολυμπιακός από την πρώτη μέρα του στου Ρέντη και τελικά δικαιώθηκε. Όσον αφορά στα πρόσωπα , ο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τους καλύτερους διαθέσιμους.

• 7

Τζενάρο Γκατούζο: Ο Ιταλός πήρε κάτω από τη βάση στον τρόπο με τον οποίο επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του. Φλύαρη στη μεσαία γραμμή, με διάθεση απλά να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία της η Μίλαν και να παίξει με τις κόντρες, ωστόσο τελικά δεν κατάφερε τίποτα από τα δύο.

81

Ο Κώστας Φορτούνης με απόλυτη ψυχραιμία στέλνει τον Πέπε Ρέινα στην απέναντι γωνία, κάνει το 3-1 για τον Ολυμπιακό και υπογράφει μία από τις πιο θρυλικές προκρίσεις στην ευρωπαϊκή ιστορία των «ερυθρόλευκων».

• 1’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τον Ρέινα να σώζει το τετ-α-τετ του Γκερέρο που έφυγε στην πλάτη της ιταλικής άμυνας μετά από γέμισμα του Σισέ.

• 5’

Πρώτη τελική της Μίλαν στο ματς, με τον Τσαλχάνογλου να σουτάρει από μακριά και τον Ζοζέ Σα να μπλοκάρει σταθερά.

• 9’

Σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά, ο Φορτούνης κάνει την κεφαλιά πάσα για τον Γκερέρο, όμως ο Ζαπάτα προλαβαίνει και διώχνει πριν βάλει ο Ισπανός το κεφάλι του.

• 18’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν που άλλαξε γρήγορα τη μπάλα, ο Κουτρόνε βρέθηκε μέσα στην περιοχή και είδε τον Ιγκουαΐν που έκανε την προβολή όμως ο Ζοζέ Σα έσωσε.

• 19’

Νέα φάση για τους Ιταλούς με την κεφαλιά του Ζαπάτα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και τον Σα να αποκρούει.

• 21’

Λάθος του Βούκοβιτς δίνει στον Κουτρόνε την ευκαιρία να μπει στην περιοχή όμως το πλασέ του δεν είναι καλό και ο Σα μπλοκάρει εύκολα.

• 26’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως το σουτ του Γκιγιέρμε από το ύψος του πέναλτι μετά την κακή έξοδο του Ρέινα κοντράρει στα σώματα.

• 42’

Ο Κεσιέ μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού και σουτάρει δυνατά από πολύ πλάγια θέση, ο Σα είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 44’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στη γωνία του Ρέινα, ο Ισπανός πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

• 45’

Μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου, ο Σα είναι και πάλι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει εύκολα.

• 47’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση, ο Ποντένσε βρίσκει τον Φετφατζίδη που πλασάρει μετά από κοντρόλ όμως η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

• 50’

Δυνατό σουτ του Κεσιέ από καλή θέση έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

• 53’

Ο Φετφατζίδης βρίσκεται σε καλή θέση έξω από την περιοχή του Ρέινα και πλασάρει, όμως το σουτ είναι αδύναμο και ο Ισπανός μαζεύει εύκολα.

• 58’

Ο Ρέινα σώζει τη Μίλαν αποκρούοντας το κοντινό, διαγώνιο σουτ του Ομάρ στην κίνηση μετά την έξοχη μπαλιά του Καμαρά στην πλάτη της άμυνας.

• 60’

ΓΚΟΛ! Έξοχη κομπίνα σε κόρνερ από Φορτούνη – Ποντένσε, ο Πορτογάλος σεντράρει, ο Βούκοβιτς πιάνει την κεφαλιά που κοντράρει και ο Σισέ με νέα κεφαλιά στο «ριμπάουντ» κάνει το 1-0.

• 62’

Ευκαιρία για τη Μίλαν να βρει άμεσα και αυτή γκολ, με το κοντινό σου του Κουτρόνε να περνάει λίγο άουτ.

• 64’

Απίθανη διπλή ευκαιρία του Ολυμπιακού! Ο Φορτούνης κάνει υπέροχη κίνηση και μπαίνει στην περιοχή για να πλασάρει τον Ρέινα που σώζει και στο «ριμπάουντ» ο Γκερέρο «σημαδεύει» τον Ζαπάτα από τα δύο μέτρα!

• 64’

Φάση για τη Μίλαν και πάλι, με τον Ιγκουαΐν να διασχίζει όλο το γήπεδο και να σουτάρει λίγο άουτ.

• 66’

Κίνηση και σουτ του Καστιγέχο μετά από σέντρα του Κεσιέ, ο Ζοζέ Σα σώσει την εστία του.

• 70’

ΓΚΟΛ! Έξοχη προσπάθεια του Κούτρη από αριστερά και γύρισμα που απομακρύνεται για να φτάσει στον Γκερέρο, σουτ του Βραζιλιάνου που κοντράρει στον Ζαπάτα και πάει στη γωνία του Ρέινα για το 2-0.

• 72’

ΓΚΟΛ! Η τύχη αυτή τη φορά ευνοεί τον σκόρερ του αυτογκόλ της Μίλαν, τον Ζαπάτα, ο οποίος με το σώμα καταφέρνει και βρίσκει τη μπάλα που περνάει οριακά τη γραμμή για το 2-1.

• 75’

Νέα τρομερή χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Γκερέρο να αστοχεί εξ επαφής μετά από γέμισμα στην περιοχή.

• 78’

Απαντά στις φάσεις και πάλι η Μίλαν, με τον Ιγκουαΐν να σουτάρει ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

• 81’

ΓΚΟΛ! Ο Τοροσίδης κερδίζει πέναλτι μετά από κράτημα του Αμπάτε σε εκτέλεση κόρνερ, ο Φορτούνης το εκτελεί εύστοχα και ο Ολυμπιακός βρίσκει γκολ πρόκρισης στο 3-1!

• 92’

Μεγάλη φάση για τη Μίλαν με δυνατό σουτ του Ιγκουαΐν και την κόντρα στον Βούκοβιτς να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σα.

• 1

Προφανώς ένα σημείο-κλειδί για τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού είναι το κρίσιμο σημείο στο οποίο μπαίνει το τρίτο γκολ, αμέσως μετά το σοκ του 2-1 της Μίλαν που αντίστοιχα διαδέχθηκε το 2-0 που ήταν σκορ πρόκρισης για τους «ερυθρόλευκους». Ο διαιτητής έκανε χρήση της σχετικής οδηγίας, έδωσε το πέναλτι, ο Φορτούνης το εκτέλεσε άψογα και τα υπόλοιπα είναι ήδη ιστορία.

• 2

Η πίστη στο πλάνο από τον Ολυμπιακό του Μαρτίνς συνολικά και η ικανότητα της ομάδας να βελτιώνεται σταδιακά επί χόρτου παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο κυριαρχίας, «βγήκε» μεγαλοπρεπώς στο 100% στο πιο απαιτητικό ματς της σεζόν.

• 3

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο ματς απέναντι στους «ροσονέρι» και δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα λιγότερο για να προκριθεί με τα σκορ που έψαχνε. Για πρώτη φορά ίσως φέτος δεν υστέρησε κυριολεκτικά κανείς από όσους βρέθηκαν στο χορτάρι του Καραϊσκάκη και όλοι μαζί κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές απέναντι στη Μίλαν, κάτι που φέτος το έχει καταφέρει μόνο η Γιουβέντους!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού σε απόλυτη έκσταση και ο Πατρίκ Κουτρόνε με βλέμμα απορίας, απόγνωσης, έκπληξης, σοκ, να προσπαθεί να καταλάβει τι έχει βρει αυτόν και την ομάδα του!

93
Ζοζέ Σα
Σε ένα βράδυ που ο Ολυμπιακός είχε πάρα πολλούς διακριθέντες πρώτης γραμμής (Ομάρ, Σισέ, Κούτρης, Γκιγέρμε, Φορτούνης) οφείλει μεγάλο μέρος της νίκης - πρόκρισης στον τερματοφυλακά του. Ο Ζοσέ Σα είναι η αποκάλυψη του Europa League για τον Ολυμπιακό, είχε παροιμιώδη ψυχραιμία, 4-5 σημαντικές αποκρούσεις, καθοδήγησε σωστά την άμυνά του και είχε όση ρέντα χρειάζεται ένας τερματοφύλακας για να κάνει τους αντιπάλους του να σημαδεύουν άστοχα εκεί που πρέπει.

9
Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο
Είναι επιθετικός. Η δουλειά του είναι να σκοράρει. Έτσι βγάζει το μεροκάματο του. Δεν έχει σημασία πια αν είναι θέμα ικανότητας ή ατυχίας. Ο Γκερέρο για ακόμα ένα βράδυ κατάφερε να πρωταγωνιστήσει στις τρεις κλασικές χαμένες ευκαιρίες, μία εκ των οποίων σε κενή εστία, με τον Ζαπάτα να έχει πλάτη προς την μπάλα. Αν ήταν στοιχειωδώς εύστοχος, ο Ολυμπιακός μπορεί και να είχε καθαρίσει πιο εύκολα.

23
Λεονάρντο Κούτρης
Ήταν αυτό ακριβώς που λέει ο όρος. Αφανής ήρωας. Δεν είχε καθοριστική συμμετοχή σε κάποιο γκολ (αν και από δική του σέντρα ξεκινά το δεύτερο τέρμα), όμως η συνολική του εμφάνιση ήταν παιχνίδι μεγάλης μεταγραφής. Ματς πολύ υψηλού επιπέδου για τον αριστερό μπακ του Ολυμπιακού, με σωστά ανεβοκατεβάσματα, τέλεια τακτική προσέγγιση και σχεδόν μόνο σωστές επιλογές επιθετικά κι αμυντικά. Ένα πλήρες ματς.

Ο Γάλλος διαιτητής Μπενουά Μπαστιέν αποδείχθηκε όσο… φιλέλληνας χρειαζόταν για να δώσει το καθοριστικό πέναλτι σε μία φάση (κράτημα του Αμπάτε στον Τοροσίδη με την μπάλα στον αέρα μετά από κόρνερ, σε μία φάση που είναι πέναλτι με το γράμμα του νόμου) που πολύ δύσκολα την δίνεις εναντίον της Μίλαν, ειδικά σε τόσο κομβικό σημείο. Λίγο αργότερα χάρισε μία δεύτερη κίτρινη στον Ρέινα, ενώ όπως έδειξε και το goal line technology σωστά κατακύρωσε το τέρμα της Μίλαν. Μία διαιτησία που έδειξε ότι ο Μπαστιέν δεν χαμπαριάζει από ονόματα και φανέλες, αν και στο τέλος με μικρά σφυρίγματα έβαλε τους Ιταλούς μες την εστία του Σα.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15 η Αγγλία χωρίς ομάδα στα ημιτελικά Champions ή Europa League

0

Παράπονα της Γουέστ Χαμ για τη διαιτησία κόντρα στη Λεβερκούζεν: «Σαν να παίζαμε 11 εναντίον 14»

0
PREMIER LEAGUE

Κλοπ: «Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη μπορεί να βοηθήσει τη Λίβερπουλ να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα»