Οση (ποδοσφαιρική) ρέντα είχε μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός, άλλη τόση και παραπάνω γκίνια τον περίμενε στο Αγρίνιο. Το 1-0 σαφώς και είναι μαγική εικόνα σε σχέση με ότι είδαμε μέσα στο γήπεδο, είναι όμως και η σκληρή πραγματικότητα για το τριφύλλι που έχασε την ευκαιρία να πιάσει την τέταρτη, ίσως και την τρίτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το καλημέρα με την πλάτη στον τοίχο με ένα γκολ στο οποίο για να έρθει συνελήφθη κοιμώμενη ολόκληρη η άμυνα. Η αντίδραση που πολλοί θα περίμεναν και το «σκύλιασμα» άργησε για ένα ημίχρονο καθώς στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι ο Παπαδόπουλος να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια οι πράσινοι είχαν μόνο κατοχή αδυνατώντας να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Αντίθετα στην επανάληψη είδαμε «άλλο» ματς με τον Παναθηναϊκό να μεταμορφώνεται και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Εγιναν απίστευτα πράγματα για να μείνει το μηδέν ειδικότερα στο πρώτο εικοσάλεπτο όπου αυτά που χάθηκαν με αποκορύφωμα τη φάση του Ενμπαγκοτό απλά δεν υπάρχουν. Λες και η μπάλα δεν ήθελε να μπει με τίποτα μέσα σε ένα διάστημα που το τριφύλλι ήταν καταιγιστικό αλλά η μπάλα δεν το ήθελε με τίποτα.

Ο Μπόλονι που εξ αρχής είχε πολύ δύσκολη αποστολή και αναγκάστηκε να επιστρατεύσει μέχρι και τον νεαρό Καραγιάννη για στόπερ επιχείρησε να «επέμβει» στο ματς αλλά αυτό συνέβη ανεπιτυχώς. Ειδικότερα η αλλαγή του Βιγιαφάνες σε ένα σημείο που χάρη (και) στον Αργεντίνο η ομάδα πίεζε κατά κύματα επ’ ουδενί δεν του βγήκε και εν πολλοίς φρέναρε και την παραγωγικότητα της ομάδας.

Όλα τα σερί είναι για να σπάνε και κάποια στιγμή θα σταμάταγε και το πράσινο αήττητο όμως ο τρόπος που αυτό συνέβη πονάει πολύ. Δεν ήταν για να το χάνει το ματς αυτό ο Παναθηναϊκός, θα λέγαμε ούτε καν για ισοπαλία. Εγινε όμως το κακό και το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους πράσινους μετά από αυτή του Κυπέλλου και τώρα είναι που πρέπει να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να πατήσουν και πάλι γερά στα πόδια τους. Η εικόνα στην επανάληψη φυσικά και δείχνει ότι ΜΠΟΡΟΥΝ σε ένα πολύ σημαντικό τάιμινγκ με το κυριακάτικο ματς στη Λεωφόρο κόντρα στην ΑΕΚ και τη ρεβάνς του Κυπέλλου που είναι ΣΤΟΧΟΣ.