• Άντραζ Κόβατσιτς
  • Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας)
  • 40' Χοσέ Άνγχελ Κρέσπο
  • 69' Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 13' Σβέριρ Ίνγκασον.
  • 57' Χρήστος Τζόλης
  • 78' Αμρ Ουάρντα
  • 97' Ελ Καντουρί
  • 18' Ευγέν Σάκχοφ
  • 51' Κώστας Γαλανόπουλος
  • 38' Λιβάγια
  • 40' Μιχάλης Μπακάκης
  • 78' Έλντερ Λόπες

Ματσάρα με τα όλα της στο γήπεδο της Τούμπας με φόντο τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ βρέθηκε δις σε θέση οδηγού, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν της επέτρεψε να φύγει με το τρίποντο της νίκης, με τα λάθη να «πληγώνουν» και τις δύο ομάδες.

Ντέρμπι... τακτικής στην Τούμπα με τον πρώτο λόγο να ανήκει στην ΑΕΚ. Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά τον ΠΑΟΚ, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας των «ασπρόμαυρων», στοχεύοντας στα αριστερά. Εκεί που ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε να ρίξει στη «μάχη» το νεαρό Νίλσεν Περέιρα, ο οποίος αντιμέτωπισε πολλά προβλήματα από τον έμπειρο και ταχύτατο Λιβάι Γκαρσία.

Και από τα αριστερά «χτύπησε» και βρήκε το γκολ που έψαχνε από νωρίς η Ένωση, εκμεταλλευόμενη μια εξαιρετική ενέργεια του Γκαρσία, ο οποίος απέφυγε υπέροχα τον Περέιρα και έστρωσε για τον Σάκχοφ, με τον Ουκρανό να γράφει το 1-0 από το ύψος του πέναλτι στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του στην πρώτη του επίσκεψη στην Τούμπα με τα «κιτρινόμαυρα».

Το γκολ των φιλοξενούμενων λειτούργησε ως αφύπνιση για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν με ψυχραιμία στο προβάδισμα της ΑΕΚ και άμεσα φρόντισαν να κάνουν αίσθηση στα καρέ του αντιπάλου. Αρχικά με τη κεφαλιά του Ίνγκασον και στη συνέχεια με τον Κρμέντσικ -στη σπουδαιότερη χαμένη ευκαιρία του Δικεφάλου του Βορρά- που βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη, πλάσαρε συρτά αλλά ο Σβάρνας -από μηχανής Θεός για την Ένωση- έσωσε με υπερπροσπάθεια, εκατοστά πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν έμειναν στις προειδοποιήσεις και «χτύπησαν» μέσα από μια στατική φάση με εκτελεστή τον Βιεϊρίνια. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Πορτογάλος εκτέλεσε το φάουλ απ΄τα αριστερά, ο Ουάρντα έπιασε την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης έδιωξε εξ επαφής αλλά ο Κρέσπο πήρε το... ριμπάουντ για το 1-1 που ήταν και το σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία -αντιλαμβανόμενος τη μαύρη «τρύπα» στα αριστερά- προχώρησε στην πρώτη διορθωτική κίνηση, ρίχνοντας τον Ροντρίγκο στη θέση του Νορβηγού. Ο επιρρεπής στα εύκολα λάθη ΠΑΟΚ, όμως, έδωσε εκ νέου δικαιώματα που «πλήρωσε» ακριβά και το σόλο του Γαλανόπουλου έφερε το 1-2 για την ΑΕΚ στο 50΄.

Το λάθος του Ίνγκασον αποδείχθηκε μοιραίο αλλά η ΑΕΚ έμελλε να πληρώσει με τη σειρά της μια απερισκεψία του Αθανασιάδη που μπλόκαρε την μπάλα, σε γύρισμα του Λάτσι με το πόδι. Από το έμμεσο του ΠΑΟΚ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστρωσε τη μπάλα στον Βιεϊρίνια, με τον Πορτογάλο να «κερνά» γκολ την ημέρα των γενεθλίων του για το 2-2 σε ένα γεμάτο από φάσεις και ένταση, ντέρμπι.

Το φινάλε του παιχνιδιού είχε... άρωμα ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ανατροπή, ωστόσο, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες με συγκομιδή ενός βαθμού!

• 27

Το μοναδικό ερωτηματικό με φόντο την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ είχε να κάνει με τα μπακ που θα έριχνε στο γήπεδο ο Πάμπλο Γκαρσία. Κοινώς αν θα πορευόταν με τους Βιεϊρίνια - Ροντρίγκο ή Βιεϊρίνια - Περέιρα. Ο τεχνικός του Δικεφάλου προτίμησε το νεαρό Νορβηγό στο αριστερό άκρο της άμυνας αλλά δεν του βγήκε απέναντι στον έμπειρο Λιβάι Γκαρσία και το πλήρωσε ακριβά στο α΄ημίχρονο. Ως εκ τούτου, η έλευση Ροντρίγκο από τον πάγκο ήταν η πρώτη διορθωτική κίνηση ενώ στη συνέχεια με την χρησιμοποίηση του Αουγκούστο, θέλησε να ενισχύσει τον άξονα με ένα εξάρι και δύο οχτάρια και τον Ουάρντα στα άκρα της επίθεσης προτού αφήσει τη θέση του στον Μουργκ.

• 9

Η διάταξη με τους τρεις κεντρικούς χαφ και πάλι αποδείχθηκε σωστή επιλογή για τον Μανόλο Χιμένεθ, που βεβαίως πιστώνεται και με την ένταση που μπήκε η ΑΕΚ και σε αυτό το παιχνίδι. Δεν του βγήκε η επιλογή με τον Μάνταλο, θα μπορούσε να το διορθώσει και νωρίτερα. Γενικώς η διαχείριση του Ισπανού τεχνικού σε γενικές γραμμές ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του ματς και κυρίως στα στάνταρ της δουλειάς που κάνει με την ομάδα, όπως την ερμηνεύουμε μέσα από τα αποτελέσματα στο γήπεδο.

26'

Ο ΠΑΟΚ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει, όταν μετά από τρομερή κάθετη του Τζόλη που έκοψε στα... δύο την άμυνα της ΑΕΚ, ο Κρμέντσικ έκανε το τσιμπητό πλασέ αλλά ακριβώς πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος ο Σβάρνας έδιωξε με σωτήριο τάκλιν!

• 10’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λόπες να κλείνει σαν στόπερ και να κόβει την παράλληλη μπαλιά του Ζίβκοβιτς! Αν πέρναγε ο Κρμέντσικ ήταν αμαρκάριστος και θα μπορούσε να σκοράρει!

• 11’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια ταλαιπωρεί δύο αντιπάλους και σουτάρει σχεδόν από το... πλάγιο, αλλά ο Ζίβκοβιτς διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ!

• 18’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Αντριάν Περέιρα μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και έστρωσε την μπάλα στον Σάκχοφ που από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του.

• 20’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο προωθημένος Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια!

• 26’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή κάθετη του Τζόλη που κόβει στα... δύο την άμυνα της ΑΕΚ, ο Κρμέντσικ κάνει το τσιμπητό πλασέ αλλά ακριβώς πριν περάσει την γραμμή του τέρματος ο Σβάρνας θα διώξει με σωτήριο τάκλιν!

• 40’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ουάρντα πετάγεται στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και πιάνει την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης διώχνει εξ επαφής αλλά ο αμαρκάριστος Κρέσπο σκοράρει σε κενή εστία και ισοφαρίζει

• 50’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Μετά από φάση διαρκείας, η ΑΕΚ σκοράρει εκ νέου και παίρνει το προβάδισμα. Η φάση ξεκινάει από λάθος του Ίνγκασον που κλέβει ο Γαλανόπουλος. Η μπάλα γυρίζει στον Λόπες, αυτός κάνει τη σέντρα και μετά την εναέρια μονομαχία των Σάκχοφ-Κρέσπο η μπάλα φτάνει στον... ξεχασμένο Γαλανόπουλο ο οποίος από κοντά σκοράρει! Ο Σλάβκο Βίντσιτς μετά και τον έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά το γκολ.

• 55’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία ταλαιπωρεί για ακόμη μια φορά τους αντιπάλους του, κάνει γλυκιά σέντρα στον Λιβάγια που πιάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά δεν βρίσκει για λίγο εστία!

• 70’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Δικέφαλος κερδίζει έμμεσο στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να στρώνει την μπάλα στον Βιεϊρίνια που κοντρόλαρε και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αθανασιάδη.

• 76’

Τεράστια φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα, ο Λάτσι έκανε το τάκλιν για να προλάβει τον Ουάρντα που ερχόταν από πίσω και λίγο έλειψε να σκοράρει στην εστία της ομάδας του, με τον Αθανασιάδη να σώζει!

• 1

Η ΑΕΚ «διάβασε» σωστά την αδυναμία του ΠΑΟΚ στα αριστερά και «χτύπησε» με τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον νεαρό Νορβηγό.

• 2

Παιχνίδι κομβικών λαθών και για τις δύο ομάδες. Από το λάθος του Ίνγκασον, ο Γαλανόπουλος σημείωσε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ενώ η απερισκεψία του Αθανασιάδη έφερε το έμμεσο φάουλ για τον ΠΑΟΚ και το γκολ του Βιεϊρίνια.

• 3

«Κέρασε» ανήμερα των γενεθλίων του ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή για τον ΠΑΟΚ. Το πρώτο γκολ ξεκινά από στατική φάση από τα πόδια του Πορτογάλου ενώ στο δεύτερο -αφού πρώτα έκανε κοντρόλ- εκτέλεσε, περνώντας τη μπάλα από την τρύπα της βελόνας.

Black out στο pregame του ντέρμπι! Από τα απρόοπτα που σημάδεψαν το φετινό ΠΑΟΚ - ΑΕΚ.

20
Αντελίνο Βιεϊρίνια
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ για ακόμη μια φορά ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο τα ποιοτικότατα χαρακτηριστικά του, αφού από τα δικά του πόδια προήλθε το πρώτο γκολ του Δικεφάλου, ενώ με αριστοτεχνική ενέργεια σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης, «σφραγίζοντας» την εξαιρετική του παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αποτελώντας τον ηγέτη του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο.

16
Αντριάν Περέιρα
Κάκιστο ματς από το νεαρό μπακ του ΠΑΟΚ, που αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Λιβάι Γκαρσία, που τον ταλαιπώρησε αφάνταστα, αναγκάζοντας τον Πάμπλο Γκαρσία να τον αντικαταστήσει με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, περνώντας στην θέση του τον Ροντρίγκο Σοάρες.

9
Λιβάι Γκαρσία
Ο 23χρονος εξτρέμ της ΑΕΚ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση αφού έκανε ότι ήθελε από την αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ταλαιπωρώντας σε τεράστιο βαθμό τον Αντριάν Περέιρα, με τον Λιβάι Γκαρσία να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό όλων των ποιοτικών επιθέσεων των «κιτρινόμαυρων», δεδομένου ότι από τα δικά του πόδια προήλθε το πρώτο γκολ της ΑΕΚ.

Σε ένα γεμάτο φάσεις παιχνίδι, ο Σλοβένος διαιτητής και οι βοηθοί του είχαν αρκετή δουλειά στο γήπεδο της Τούμπας. Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να αφήσει το ρυθμό, είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο, σημειώθηκαν φάσεις που σήκωσαν μεγάλη ένταση αλλά τα ριπλέι δείχνουν να τον δικαιώνουν...

Ζαμόρα: «Μας δίνει αυτοπεποίθηση αυτός ο βαθμός»