ΛΑΡΙΣΑ
  • Ζαχαρής
  • Τσολάκος
  • Σκαλτσής

Οι «πράσινοι» επιζητούσαν συνέχεια στη βελτίωση μετά το Λαύριο και τα κατάφεραν, με ακόμα ένα πολύ καλό επιθετικά παιχνίδι, που συνοδεύτηκε από σκληρή άμυνα, που κράτησε τη Λάρισα στους 67 πόντους.

Πρώτος σκόρερ, και στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ήταν ο Τζέρεμι Έβανς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα. Στους 22 ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που είχε και 6 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία από τον Νίκο Χουγκάζ, που είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και πολλή ενέργεια στο ματς.

Διψήφιοι ήταν και οι Οκάρο Ουάιτ (12 π.) και Ντάριλ Μέικον (10 π.), χωρίς ωστόσο να φορτσάρουν.

Από την πλευρά της Λάρισας πρωταγωνιστής ήταν ο Στέφαν Μούντι με 16 πόντους, με τον Μαρίν Μάριτς να έχει άλλους 14. Στους 13 ο Τζέιλεν Χάντσον και στους 12 ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.

Χωρίς συγκέντρωση και με... ευαγγέλιο το τρίποντο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ χωρίς συγκέντρωση και ήτα εξαιρετικά άστοχος, έχοντας στα πρώτα 5 λεπτά 2/8 σουτ εντός πεδιάς, με τη Λάρισα να βρίσκει νωρίς ρυθμό, με τον Χάντσον να φτάνει τους 7 πόντους, και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-15. Η απάντηση του «τριφυλλιού» άκουγε το όνομα Έβανς, με τον Αμερικανό άσο να έχει 3/4 τρίποντα και να μειώνει σε 11-15 στο 6'. Ο Παπαπέτρου στο 8' διαμόρφωσε το 16-18, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Λάρισα μπροστά με 17-20 και τους «πράσινους» να έχουν σουτάρει ήδη 12 (!) τρίποντα.

Σε ημίχρονο καριέρας ο Έβανς και +12 ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτες του Βόβορα δεν έμαθαν από την εκκίνηση του παιχνιδιού και έδωσαν και πάλι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά 7 πόντων (17-24) στο 12', με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να μην μπορεί να βρει εύκολα σκορ. Ο Έβανς όμως ήταν σε τρομερή μέρα, είχε πάρει «φωτιά» από τα 6,75μ., είχε 15 πόντους και 5/7 τρίποντα, με το «τριφύλλι» να τρέχει ένα επιμέρους 19-3 και να μετατρέπει το 17-24 σε 36-27 στο 16΄. Οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό στο ματς, ανέβασαν τη πίεση στην άμυνα και με τον Παπαπέτρου να φτάνει στους 12 πόντους κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (47-35), με τους παίκτες του Βόβορα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +14 (49-35) και ένα επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 32-15.

Με πρωταγωνιστή τον Χουγκάζ «καθάρισε» το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τρίτη περίοδο αποφασισμένος να μην επαναλάβει τα λάθη που έκανε στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Βόβορα να βάζουν τα χέρια τους σε κάθε πάσα, να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την πίεση στην άμυνα και να έχουν πρωταγωνιστή στο δεκάλεπτο τον Χουγκάζ. Ο Έλληνας φόργουορντ έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, με το «τριφύλλι» στο 25' να φτάνει για πρώτη φορά στο ματς στο +20 (62-42). Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα στο +25 (73-48) στο 28΄', δείχνοντας να έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (73-50), έχοντας δεχτεί και πάλι μόλις 15 πόντους.

Τυπική διαδικασία και... δοκιμές

Τα πάντα είχαν κριθεί πριν την τέταρτη περίοδο, με τους «πράσινους» να μην βάζουν «φρένο» στην απόδοσή τους, αλλά να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, τον Βόβορα να δίνει χρόνος συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, να δοκιμάζει σχήματα ενόψει της συνέχειας. Το «τριφύλλι» ωστόσο έφτασε και στο +34 (96-62) στο 38', με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σαφή περιθώρια βελτίωσης και το τελικό 98-67 να «σφραγίζει» την εύκολη επικράτηση των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67