20η Αγωνιστική
Fenerbahce SK
FENERBAHCE SK
100 74

Αποκαρδιωτική εμφάνιση του «τριφυλλιού» στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας. Ο Παναθηναϊκός «ξέχασε» να πάει στην Κωνσταντινούπολη, έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ, για άλλο ένα παιχνίδι δεν έπαιξε άμυνα και υποχώρησε στο 6-13, με την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι εμφανής και στην άμυνα και στην επίθεση. Οι πρωταθλητές Ελλάδας παραδόθηκαν άνευ όρων στην φορμαρισμένη Φενέρ, που πετούσε... φωτιές και διεύρυνε το σερί της στις πέντε διαδοχικές νίκες (10-10 ρεκόρ).

Όπως περίμεναν όλοι, ο Κάτας έκανε πολλές δοκιμές και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο ανεβασμένος Γιώργος Παπαγιάννης (10π.) χρησιμοποιήθηκε μόνο για 17'55'', ενώ ο Νεμάνια Νέντοιβτς είχε ένα βράδυ που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα με 1/9 σουτ. Ο Άαρον Ουάιτ (11π., 3ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.) ήταν τα μοναδικά... κέρδη της ελληνικής ομάδας, με τον τραυματία Χάουαρντ Σαντ Ρος (10π., 3ρ.) να προσπαθεί όσο μπορεί από την μεριά του. Σε γενικές γραμμές, όμως, η ελληνική ομάδα πέραν της κακής αμυντικής λειτουργία της, κλήθηκε να διαχειριστεί και την αστοχία, αλλά και τα λάθη της. Έτσι, δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό προφίλ και η εμφάνισή της ήταν απογοητευτική.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς έβαλε 18 πόντους με 7/8 σουτ για τους Τούρκους, ο Εντγκάρας Ουλανόβας στο καλύτερό του παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε σημείωσε 15π., ενώ την ίδια επίδοση είχε και ο Λορένζο Μπράουν (15π.). Ορεξάτος ήταν και ο Νάντο ντε Κολό (12π., 5ασ.), με τους νικητές να τελειώνουν το ματς με 62% στο τρίποντο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το... δυναμικό παρών περίπου 100 οπαδών των γηπεδούχων, οι οποίοι κάθονταν δίπλα - δίπλα και φώναζαν συνθήματα, δείχνοντας πως τα μέτρα της Euroleague πήγαν «περίπατο».

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 44

Πήρε άριστα ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ, που έστησε παγίδες και πίεσε όποιον κατέβαζε την μπάλα για τον Παναθηναϊκό και είχε πλάνο εξουδετέρωσης του Νεμάνια Νέντοβιτς. Στην επίθεση, ο Σέρβος μοίρασε τις επιθέσεις στους ταλαντούχους παίκτες του και «πόνταρε» πολλά στο διάβασμα του Νάντε ντε Κολό. Ο Γάλλος δικαίωσε τον προπονητή του και η Φενέρμπαχτσε έφτασε στην επικράτηση.

• 6

Ο Όντεντ Κάτας όπως ήταν αναμενόμενο έκανε πάρα πολλές δοκιμές και σε πρόσωπα, αλλά και σε σχήματα, ειδικά στους παίκτες της front line του. Αμυντικά έδειξε πως θέλει η ομάδα του να αλλάζει συχνά τα μαρκαρίσματα μετά τα screens και το «πλήρωσε» σε αρκετές περιπτώσεις. Ο Ισραηλινός δεν μπορεί να κριθεί από ένα παιχνίδι και ήταν φανερό πως βρίσκεται στην ομάδα μόνο λίγες ώρες. Στα αρνητικά η διαχείρηση του ανεβασμένου Γιώργου Παπαγιάννη, που δεν χρησιμοποιήθηκε αρκετά.

25'

Τα τρίποντα του Μάρκο Γκούντουριτς στην 3η περίοδο. Ο Σέρβος killer σκόραρε... όπως ήθελε και η Φενέρ «έχτισε» διαφορές +20 πόντων, που της επέτρεψαν να «κλειδώσει» το παιχνίδι από νωρίς.

2’ 4 - 2
4’ 8 - 4
6’ 16 - 12
8’ 25 - 12
10’ 31 - 12
Η ψηλή πεντάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ φάνηκε να μπερδεύει τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα, αλλά ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν ο παίκτης - κλειδί του «τριφυλλιού» στο 5λεπτο, έχοντας 8π. με 2/2 τρίποντα, 1ρ., 1ασ., 1κλ. (13-12 σκορ). Συνολικά, όμως, οι «πράσινοι» δεν πατούσαν καθόλου καλά στην «Ulker Sports Arena» και μόλις βγήκε ο Κουβανός για «ανάσες»... κατέρρευσαν. Έτσι, αρχικά το δίδυμο Εντγκάρας Ουλανόβας (5π.) - Γιαν Βέσελι (7π.) έδωσε εύκολο σκορ στη Φενέρ και οι Τούρκοι στη συνέχεια «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 17-0 με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Γκούντουριτς (31-12 στο 10'), με τον Όντεντ Κάτας να ανοίγει το ροτέισιον από νωρίς. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 04:31 της 1ης περιόδου, με την άμυνα των γηπεδούχων να δίνει τον τόνο της αναμέτρησης. Στο 10' ο Παναθηναϊκός είχε 5/19 σουτ και 6 λάθη, ενώ και η εικόνα της άμυνάς του ήταν πολύ κακή.
12’ 31 - 17
14’ 33 - 20
16’ 33 - 24
18’ 40 - 30
20’ 48 - 34
Η second unit της ελληνικής ομάδας μπήκε στη 2η περίοδο με ένα μικρό 5-0 (31-17 στο 12') και ο Ισραηλινός τεχνικός ήταν φανερό πως συνέχιζε τις δοκιμές προσώπων και σχημάτων. Τα μαζεμένα κλεψίματα και ο Άαρον Ουάιτ (8π.) «ροκάνισαν» την απόσταση και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε σε μονοψήφια διαφορά στο 14' (33-24). Ωστόσο, μόλις γύρισαν στο παρκέ οι starters του Κοκόσκοφ, οι Τούρκοι κοντρόλαραν και πάλι τον ρυθμό, με τον Νάντο ντε Κολό να «φτιάχνει» τους συμπαίκτες του (5ασ.) και εν τέλει ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +14 (48-34). Στο 20' η Φενέρμπαχτσε είχε ήδη «βγάλει» πολλούς πρωταγωνιστές, ενώ ο Παναθηναϊκός έβλεπε το... πολυβόλο του, Νεμάνια Νέντοβιτς, να είναι άσφαιρο (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα). Παράλληλα, το σύνολο του Κάτας «πληγωνόταν» αρκετές φορές μετά τις αλλαγές στα σκριν.
22’ 52 - 38
24’ 57 - 42
26’ 60 - 44
28’ 69 - 50
30’ 74 - 55
Η απουσία του Γιώργου Παπαγιάννη στο ξεκίνημα της επανάληψης (ο Κάτας δοκίμασε ένα σχήμα με Ουάιτ - Μπέντιλ - Μήτογλου) έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να επιτεθεί αποφασιστικά προς το «πράσινο» καλάθι και τα 4 γρήγορα φάουλ των φιλοξενούμενων έστειλαν τους Τούρκους στο bonus σε χρόνο dt (95''). Η φορμαρισμένη Φενέρμπαχτσε... ρόλαρε και έβρισκε σουτ πίσω από τα 6,75μ., ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν ασύνδετος και συνέχιζε τα λάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Από το 25', λοιπόν, μπήκαν γερά θεμέλια για την επικράτηση των παικτών του Κοκόσκοφ (60-42). Οι «βόμβες» των Ουλανόβας - Γκούντουριτς διαμόρφωσαν το πρώτο +20 της βραδιάς (68-48 στο 27') και το ταμπλό στο 30' έγραφε 74-55, με την εικόνα του «τριφυλλιού» να προβληματίζει.
32’ 77 - 59
34’ 81 - 61
36’ 86 - 65
38’ 95 - 70
40’ 100 - 74
Η 4η περίοδος είχε αποκτήσει... διαδικαστικό χαρακτήρα πριν καλά - καλά αρχίσει. Η Φενέρ ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα, ο Παναθηναϊκός φανερά ασύνδετος και ήταν δεδομένο πως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα εναπομείναντα λεπτά. Επομένως, ο Κάτας χρησιμοποίησε το δεκάλεπτο για να δώσει χρόνο σε περισσότερους παίκτες (όπως στον Γιώργο Καλαϊτζάκη και τον Μάρκους Φόστερ) και ο Κοκόσκοφ για να διαχειριστεί το ευρύ προβάδισμα της ομάδας του. Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε δραματικά (84-64 στο 35') και η τουρκική ομάδα πήρε άνετα την πέμπτη σερί νίκη της στην Euroleague (100-74), αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι τον τελευταίο μήνα.

• 1

Η αμυντική προσήλωση της Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι χρησιμοποίησαν τα κορμία τους, περιόρισαν τον Νεμάνια Νέντοβιτς με κάθε τρόπο, έστησαν παγίδες στους «πράσινους» χειριστές της μπάλας και πήραν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους.

• 2

Τα τρίποντα των γηπεδούχων (15/24, 62%). Η Φενέρ διαθέτει ποιότητα έξω από τα 6,75μ. και το απέδειξε απέναντι στο «τριφύλλι» με μια σειρά από εύστοχες προσπάθειες. Ειδικά τα τρίποντα των γηπεδούχων στην 3η περίοδο «καθάρισαν» το ματς και ο Μάρκο Γκούντουριτς απέδειξε πως ταιριάζει ιδανικά στο σύνολο του Κοκόσκοφ.

• 3

Το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός ψάχνει το πατήματά του με νέο προπονητή (Όντεντ Κάτας), έναν Αμερικανό που φαίνεται να μην υπολογίζεται τόσο και μπήκε στο 35' (Μάρκους Φόστερ) και τον αρχηγό του (Ιωάννης Παπαπέτρου) στα... πιτς λόγω τραυματισμού. Ασύνδετο το «τριφύλλι» σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Ο Όντεντ Κάτας με πράσινη γραβάτα ως head coach του Παναθηναϊκού. Σίγουρα, ο 46χρονος τεχνικός δεν έκανε το ντεμπούτο που θα ήθελε στην Πόλη, όμως η παραπάνω φωτογραφία σηματοδοτεί την έναρξη μίας νέας εποχής στους πρωταθλητές Ελλάδας.

8
Μάρκο Γκούντουριτς
Σπουδαίο παιχνίδι του Σέρβου «μπόμπερ» με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7/8 σουτ. Σκόραρε με κάθε τρόπο ο γκαρντ - φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Εμφάνιση που θέλει να ξεχάσει ο ηγέτης του Παναθηναϊκού με 1/5 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Ο σούτινγκ γκαρντ του «τριφυλλιού» βοήθησε σε ασίστ (6) και κλεψίματα (3), αλλά η ομάδα του περιμένει περισσότερα από εκείνον.

92
Εντγκάρας Ουλανόβας
Το κορυφαίο παιχνίδι του Λιθουανού σμολ φόργουορντ με τη Φενέρ. Ο Ουλανόβας θύμισε τον παίκτη της Ζαλγκίρις και έβαλε 15 πόντους σε 20' στο παρκέ, ενώ ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα.

Λαμόνικα, Πέρεζ και Βίλιους έδειξαν με το «καλησπέρα» το πώς θα κυλήσει η αναμέτρηση, σφυρίζοντας με διαφορετικά κριτήρια σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, τρεις φάσεις εις βάρος του Παναθηναϊκού ήταν ενδεικτικές. Στην επανάληψη οι διαιτητές έστειλαν τη Φενέρ στη γραμμή με 08:35 να μένουν στην 3η περίοδο. Κακή διαιτησία συνολικά, η οποία μπορεί να μην επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα και τον νικητή, αλλά σίγουρα έπαιξε τον ρόλο της στη διακύμανση του σκορ. Για την ακρίβεια, οι διαιτητές... κατάφεραν να εκτεθούν σε ματς που δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει το «τριφύλλι» ακόμα κι αν ήταν όλα τα σφυρίγματα υπέρ του.