Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μονακό, προσφέροντας ακόμα μία απολαυστική μπασκετική παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας στο παρκέ όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που τον έφεραν στην κορυφή της Ευρωλίγκας στην regular season. Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο μετατράπηκε σε πάρτι, με την Μονακό να πετυχαίνει 21 πόντους σε 20 λεπτά, δηλαδή όσους πέτυχε μόνο στην δεύτερη περίοδο.

Τρομακτική Μονακό στο πρώτο ημίχρονο

Είχαμε πει σε προηγούμενα μπλογκ, ότι η Μονακό και οι παίκτες της είναι πρωτάρηδες από Φάιναλ-4 και θα έπαιζαν σημαντικό ρόλο τα πρώτα λεπτά για την ψυχολογία τους. Αντίθετα από τον Ολυμπιακό που ήταν ανεξήγητα νευρικός, μπήκαν μέσα πολύ συγκεντρωμένοι και εκτέλεσαν την τακτική τους στην εντέλεια. Οι τρεις θαυματουργοί γκαρντ της δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρολεύκων», που δεν είχε την ένταση που θα έπρεπε για τέτοιο παιχνίδι. Αρχικά χτύπησαν την flat άμυνα του Φαλ (μένει ένα βήμα πίσω στην ρακέτα) μετά από σκριν στην μπάλα και βρήκαν τα αγαπημένα τους σουτ μετά από ντρίπλα όπως φαίνεται και στην φωτογραφία.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας έβγαλε τον Γάλλο, αλλά είχε ταυτόχρονα την ατυχία να κάνει ο Ουόκαπ το δεύτερο του φάουλ, στα 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η όποια πίεση στην μπάλα κάπου εκεί τελείωσε, αφού ο Σλούκας που τον αντικατέστησε έγινε κατευθείαν στόχος της επίθεσης. Σε κάθε φάση οι Γάλλοι έπαιρναν σκριν από τον παίκτη του Σλούκα για να γίνει η αλλαγή και να βρεθεί απέναντι σε κάποιον από τους Τζέιμς ή Οκόμπο. Η καλή επίθεση των Μονεγάσκων, τους γέμισε αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα να είναι εντυπωσιακά καλοί και στην άμυνα, αφού με τα αθλητικά προσόντα που έχουν μπορούν να κρύψουν το καλάθι. Ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε, δεν μπορούσε να βρει τα καλά του σουτ, ήταν άστοχος στις βολές και είχε βγει εντελώς εκτός πλάνου. Οι τρεις γκαρντ της Μονακό είχαν πετύχει ήδη 29 από τους 41 πόντους της ομάδας τους.

Το ιστορικό τρίτο δεκάλεπτο

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε δηλώσεις, αναφέροντας τι θα έπρεπε να κάνει η ομάδα του. Το θέμα δεν ήταν αυτά που είπε, αλλά η ηρεμία που υπήρχε στο πρόσωπο του, στις εκφράσεις του. Σαν να ήξερε ότι όλα είναι στο χέρι τους. Η επιστροφή του Ολυμπιακού στον αγώνα συνδυάστηκε από την επιστροφή του Ουόκαπ και τα πράγματα φάνηκαν από την πρώτη κιόλας επίθεση. Πικ εν ρολ του Αμερικανού και πάσα στο κόψιμο μακριά από την μπάλα του Βεζένκοφ και κάρφωμα, το αγαπημένο παιχνίδι των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός έστησε ένα ναρκοπέδιο στην άμυνα του, με τους παίκτες της Μονακό να τα έχουν στην κυριολεξία χαμένα. Η πίεση στην μπάλα που δεν υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο ξαφνικά έμοιαζε ανυπόφορη, με τους Ουόκαπ και Κάναν να κάνουν τρομερή δουλειά πάνω στους γκαρντ των Γάλλων, η pack the paint άμυνα των ερυθρολεύκων είχε κλείσει κάθε χώρο στο ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να μείνει η μπάλα στα χέρια τους για 4-5 συνεχόμενες επιθέσεις. Η συγκέντρωση πήγε περίπατο και οι παίκτης της άρχισαν να πηγαίνουν στα ένστικτα τους, που δεν είναι άλλα από επιθέσεις κάτω από δύσκολες προϋποθέσεις. Ο Ουόκαπ πέρασε χειροπέδες στον Τζέιμς και η Μονακό ξέχασε πώς είναι το καλάθι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και πλέον το παιχνίδι δεν είχε γυρισμό. Με το που αισθάνθηκαν άνετα, άρχισαν να παίζουν το μπάσκετ τους, με πολλές πάσες, κυκλοφορία, κοψίματα μακριά από την μπάλα και πραγματικά σμπαράλιασαν την άμυνα της Μονακό που δεν ήξερε από που τις έρχεται σε κάθε φάση. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Ολυμπιακός που είναι η κορυφαία ομάδα στην Ευρωλίγκα σε πόντους από κίνηση μακριά από την μπάλα, σκόραρε φέτος περίπου 10 ανά ματς. Απέναντι στην Μονακό, έκανε ρεκόρ για φέτος, σκοράροντας τον απίστευτο αριθμό των 22 πόντων από τέτοιες καταστάσεις, τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τρόπο που φαίνεται παρακάτω.

Φυσικά για άπειρους παίκτες, όπως αυτοί της Μονακό, όταν κατάλαβαν ότι γύρισε ο αγώνας, λύγισαν από την πίεση και έβλεπαν τη στεφάνη μικρότερη. Επανήλθαν στις.. εργοστασιακές ρυθμίσεις στην άμυνα και ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο, σε έναν αγώνα που είχε στραβώσει για τα καλά. Ο βιονικός Θωμάς Ουόκαπ, απέδειξε πως ένας παίκτης μπορεί να είναι ο κορυφαίος ενός αγώνα χωρίς να σκοράρει. Εξαφάνισε τον Τζέιμς, μοίρασε 7 ασίστ για 15 πόντους, όλους στην 3η περίοδο, όσο βρισκόταν στο παρκέ ο Ολυμπιακός κέρδιζε με +21 πόντους και ήταν αυτός που έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Στον Σλούκα δεν ταιριάζουν πολύ αυτά τα ματς, απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους, αλλά ο τελικός θα έχει την σφραγίδα του.

Η πίστη στο πλάνο

Το μεγαλύτερο κέρδος του Ολυμπιακού, πέρα από την νίκη, ήταν η πίστη στο ημίχρονο ότι δεν έχει κριθεί τίποτα. Το να βρίσκεται η ομάδα στο -12, να τον έχει κάνει outhustle η Μονακό με τόσο ακραίο τρόπο και να βγαίνει με τέτοια ηρεμία, καθαρό μυαλό και εμπιστοσύνη στο πλάνο του, δείχνουν σημάδια πολύ μεγάλης ομάδας, που ξέρει ότι τα πάντα εξαρτώνται από εκείνη. Οι «ερυθρόλευκοι» έπνιξαν τους Μονεγάσκους, όπως έκαναν και εκείνοι στο πρώτο ημίχρονο, με την διαφορά ότι επειδή είναι καλύτερη ομάδα στην επίθεση, τους διέλυσαν στην κυριολεξία, γράφοντας ένα ρεκόρ (27-2) που δεν νομίζω να ξαναδούμε σε ημιτελικό Ευρωλίγκας.

Είναι τόσο μεγάλη η σιγουριά που βγάζουν όλα τα μέλη της αποστολής του Ολυμπιακού, που είναι να αναρωτιέται κανείς, πώς γίνεται ο Ολυμπιακός να χάσει αυτό το τρόπαιο. Ειδικά από την Ρεάλ που είδαμε αργότερα. Κατά την εκτίμηση μου δεν γίνεται, όχι μόνο γιατί είναι καλύτερος σε όλα, αλλά γιατί η Ρεάλ θα είναι δύσκολο να παίξει μέσα σε 48 ώρες, ακόμα ένα ματς υψηλής έντασης με το ρόστερ που έχει.

Σίγουρα υπάρχει ο Ταβάρες, που είναι ο παίκτης με το μεγαλύτερο impact σε άμυνα και επίθεση στην διοργάνωση, όμως δεν φτάνει μόνο αυτός για να κερδίσει μια ομάδα συνόλου, όπως ο Ολυμπιακός. Ειδικά όταν έχει τον αρχηγό του, τον Κώστα Παπανικολάου, να κάνει τέτοιο απίθανο ματς, με 15 πόντους χωρίς να κάνει ντρίπλα, 8 ριμπάουντ και τρομερές άμυνες.

Στο μπάσκετ όλα γίνονται, έχουμε δει πολλές ανατροπές και εκπλήξεις, αλλά όλα τα σημάδια δείχνουν πως αυτό το Ευρωπαϊκό δεν χάνεται από τον Ολυμπιακό.

Ο MVP Ουόκαπ των μηδέν πόντων, η πίστη στο πλάνο και το Ευρωπαϊκό που δεν χάνεται από τον Ολυμπιακό (vids)