Ο Έλληνας αθλητής της ιστιοπλοΐας μπήκε στη medal race όντας στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και κατάφερε να παραμείνει εντός βάθρου τερματίζοντας στη 8η θέση στην κούρσα μεταλλιού.

Στις 10 ιστιοδρομίες που έγιναν μαζί με την κούρσα των μεταλλίων ο Κοκκαλάνης τερμάτισε 13, 1, 2, 14 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 2, 8, 3, 4, 7 και 8 (μετράνε διπλοί βαθμοί στον medal race). Έτσι, με 56 βαθμούς τερμάτισε 3ος σε σύνολο 42 σκαφών.

Πρόκειται για ένα μετάλλιο που έρχεται σε μία ιδιαίτερη χρονική συγκυρία αφού μετράμε αντίστροφα για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για τον Βύρωνα Κοκκαλάνη σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ολλανδός Κ. Μπαντλόε με 22 βαθμούς και τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιταλός Μ. Καμπόνι με 46 βαθμούς.

Στις γυναίκες η Κατερίνα Δίβαρη τερμάτισε 15η με 116 βαθμούς μεταξύ 28 σκαφών.