• Καμπάκοφ (Βουλγαρία) / VAR : Πάουλους Φαν Μπέκε (Ολλανδία)
  • 90+5 Τόμας Μουργκ
  • 20' Αντρίγια Ζίβκοβιτς
  • 45+3 Αντελίνο Βιεϊρίνια
  • 57' Ομάρ Ελ Καντουρί

Ο φόβος φάνταζε ο μεγάλος νικητής στη «μάχη» του ΟΑΚΑ αλλά ο Τόμας Μουργκ μίλησε στο τέλος και πιθανότατα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, «εκτέλεσε» μέσα από μια στατική φάση την ΑΕΚ και ανοίγει το δρόμο του τελικού για τον ΠΑΟΚ!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ συναντήθηκαν στο χειρότερο μομέντουμ αγωνιστικά δεδομένου πως αμφότερες ήθελαν να αφήσουν πίσω τους σκληρές ήττες που άφησαν σημάδια και έφεραν αναταράξεις στο εσωτερικό των ομάδων. Το Κύπελλο φάνταζε για δύο πληγωμένα «θηρία» ως... αποκούμπι, θέλοντας να βρουν από το πρώτο ημιτελικό αποτέλεσμα και σφυγμούς ενόψει της συνέχειας. Προσδοκίες πριν τη σέντρα του αγώνα τουλάχιστον, καθώς οι όποιες ελπίδες για μια δυνατή μονομαχία των «Δικεφάλων» που έψαχναν αντίδραση, πήγαν περίπατο σε χρόνο ρεκόρ... μέχρι να μιλήσει ο Μουργκ μέσα από τη φανταστική εκτέλεση φάουλ στο φινάλε του αγώνα!

Ο πρώτος λόγος στο ΟΑΚΑ ανήκε στην ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να καταγράφουν τρεις τελικές εντός εστίας πριν καν συμπληρωθεί το ημίωρο, ενδεικτικό της... θεωρητικά υπεροχής τους έναντι του Δικεφάλου του Βορρά που αδυνατούσε ενα δημιουργήσει επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από τα καρέ του Τσιντώτα.

Πρόσωπο του αγώνα κατά τη διάρκεια του α΄μέρους, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ο οποίος δέχθηκε δριμεία κριτική για την εμφάνισή του στη Λεωφόρο αλλά είδε τον Πάμπλο Γκαρσία να του εμπιστεύεται εκ νέου φανέλα βασικού στο ΟΑΚΑ και από μοιραίος να γίνεται... ωραίος, καταγράφοντας -μάλιστα- μια σπουδαία επέμβαση στο 26΄στην έμπνευση του Ολιβέιρα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν αποθέματα και ενδεχομένως πιο καθαρό μυαλό στην ανάπτυξη, κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα, ψάχνοντας χώρους από τα πλάγια και τον άξονα - σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που στόχευσε στις βαθιές μπαλιές με αποδέκτη τον Κρμέντσικ, καταγράφοντας την πρώτη οργανωμένη επίθεση κατόπιν συνεργασίας των παικτών του στο 32' !

Το παιχνίδι φάνταζε περισσότερο με σκακιέρα φόβου για τους Χιμένεθ - Γκαρσία, με τον Πορτογάλο να προχωρά σε εσωτερική αλλαγή των Γκαρσία - Τάνκοβιτς και τον Ουρουγουανό να ακολουθεί στην αλλαγή των εξτρέμ του, από την οποία βρήκε και την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία κατόπιν προσφοράς... Τσιντώντα που έστρωσε τη μπάλα στον Τζόλη αλλά ο 19χρονος από τα αριστερά έπασε ένα αδύναμο σουτ. Το 0-0 ήταν και στο σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ήταν σαφές πως οι δύο προπονητές είχαν κυρίως στο μυαλό τους να διατηρήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν δεδομένου πως οι λογαριασμοί θα κλείσουν οριστικά στην Τούμπα, επιχειρώντας μέσα από τις αλλαγές να βρουν «φρέσκα» πόδια για το γκολ στην κόντρα επίθεση γιατί από ανάπτυξη και πλάνο... το απόλυτο μηδέν!

Ο φόβος κυριάρχησε στο ΟΑΚΑ και οι Δικέφαλοι έδειξαν πως δεν μπορούσαν να «σηκώσουν» κι άλλες πληγές, κινούμενοι άκρως συντηρητικά σε ένα 45λεπτο που θέλουν να ξεχάσουν από σήμερα κιόλας αμφότερες δεδομένης της κακής διαχείρισης και προσέγγισης του ματς. Ή κοινώς τόσο μπορούσαν τόσο έκαναν... Μέχρι το φάουλ του Τόμας Μουργκ! Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, στο φινάλε του αγώνα, ο Αυστριακός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα που δίνει στον ΠΑΟΚ ένα «χρυσό» γκολ που του δείχνει το δρόμο για τον τελικό του Κυπέλλου! Όλα, όμως, θα κριθούν στη ρεβάνς της Τούμπας...

• 20

Κράτησε το 4-2-3-1, με λογικές αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, εκτός ίσως από την απόφαση να μείνει εκτός ο Σιμάνσκι. Δεν είχε η ΑΕΚ κάποια πιο ψαγμένη προσέγγιση για να εκμεταλλευτεί τον χώρο που έδινε ο ΠΑΟΚ, ο Ολιβέιρα ήταν μακριά από τα χαφ και η Ένωση χτύπησε κυρίως με τον Τάνκοβιτς από την πλευρά του Βιεϊρίνια. Δοκίμασε και τον Γκαρσία από εκεί για λίγο στο πρώτο ημίχρονο. Αλλαγές μόνο σε πρόσωπα κι όχι σε διάταξη, στην τελική ευθεία. Διάστημα που η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κυνηγήσει κάτι.

• 27

Το μεγάλο ερωτηματικό για τον Πάμπλο Γκαρσία αφορούσε τη θέση κάτω από τα γκολποστ του ΠΑΟΚ, με τον Ουρουγουανό να δίνει ψήφο εμπιστοσύνης στον Πασχαλάκη, διατηρώντας τον Έλληνα πορτιέρε βασικό και μετά το ματς της Λεωφόρου. Από εκεί και πέρα, επιστρατεύθηκε ο Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο της άμυνας ενώ φανέλα βασικών πήραν και οι Τζόλης - Κρμέντσικ, με τον Πάμπλο Γκαρσία να εμμένει στην τριάδα των χαφ. Ο τεχνικός του Δικεφάλου επιχείρησε και πάλι το τρικ της αλλαγής θέσεων των εξτρέμ του -όπως στο ματς της Τούμπας - αλλά δεν του βγήκε. Αναγκαστική αλλαγή για Βιεϊρίνια στο β΄ημίχρονο, με ερωτηματικό η αλλαγή του Καντουρί αντί του Ουάρντα δεδομένης της παρουσίας του Μαροκινού στο πρώτο μέρος και εν τέλει... χρυσή αλλαγή ο Μουργκ!

90+4'

Μετρώντας λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ο Τόμας Μουργκ με τρομερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.

• 8’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τάνκοβιτς πασάρει στον Λόπες που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε από τη γωνία της μικρής περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

• 13’

Νέα επικίνδυνη κατάσταση δημιουργεί η ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα πασάρει στον Γαλανόπουλο που κάνει γρήγορη κίνηση, αλλά η μπαλιά είναι λίγο πιο δυνατή από ό,τι θα ήθελε ο νεαρός μέσος.

• 26’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Βαθιά μπαλιά για τον Ολιβέιρα, που κάνει το βολέ, αλλά ο Πασχαλάκης αποκρούει εντυπωσιακά.

• 32’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίφκοβιτς έκανε το γύρισμα, ο Κρμέντσικ προσπάθησε για το κοντρόλ και έστρωσε στον Τζόλη, όμως το σουτ του νεαρού μεσοεπιθετικού κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

• 43’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Λάθος πάσα του Τσιντώτα, ωστόσο ο Τζόλης κάνει ένα αδύναμο σουτ που καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της ΑΕΚ.

• 49’

Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ από το γέμισμα του Βιεϊρίνια, αλλά ο Ελ Καντουρί δεν βρίσκει καλά την μπάλα και χάνεται η ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

• 58’

Επικίνδυνη αντεπίθεση της ΑΕΚ, γύρισμα του Λιβάι Γκαρσία, αλλά ο Τάνκοβιτς μετά και παρέμβαση του Ίνγκασον δεν μπορεί να κοντρολάρει και χάνεται η ευκαιρία.

• 82’

Παρακινδυνευμένο γύρισμα του Νταντσένκο στον Τσιντώτα, ο Σβιντέρσκι κοντράρει και η μπάλα είναι άουτ.

• 90+4’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Τόμας Μουργκ και εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Τσιντώτα και λίγο πριν την εκπνοή «σκοτώνει» την ΑΕΚ.

• 1

Η λεπτομέρεια που έκανε τη διαφορά. Η στημένη φάση που εκμεταλλεύτηκε άψογα ο Μουργκ και εκτέλεσε αριστοτεχνικά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε το ματς του ΟΑΚΑ!

• 2

Κλειστό παιχνίδι με πολλά λάθη και κυρίως φόβο και από τις δύο ομάδες που κινήθηκαν άκρως συντηρητικά, θέλοντας να προστατέψουν κυρίως τα μετόπισθεν.

• 3

Αν μια ομάδα -ενδεχομένως- θα ήθελε το κάτι παραπάνω από το α΄ημίχρονο αυτή είναι η ΑΕΚ που φαινόταν -οριακά μεν- πιο επικίνδυνη δε από τον ΠΑΟΚ. Ο μοιραίος Πασχαλάκης της Λεωφόρου, όμως, έγινε ωραίος, κάτι που αντιλήφθηκε κυρίως ο Ολιβέιρα.

10
Τόμας Μουργκ
Ο Αυστριακός μέσος επέδειξε κρύο αίμα την στιγμή που η μπάλα «έκαιγε» και με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έγινε ο ήρωας του ΠΑΟΚ, χαρίζοντας μια νίκη, μισή πρόκριση για τους «ασπρόμαυρους».

20
Πέτρος Μάνταλος
Κακό ματς από τον αρχηγό της Ένωση που είχε πολλέ κακές επιλογές στην διάρκεια της αναμέτρησης μην μπορώντας να βοηθήσει την ομάδα του στον μεσοεπιθετικό τομέα.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Ο έμπειρος τερματοφύλακας κράτησε... όρθιο τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο με δύο σημαντικές επεμβάσεις σε επιθετικές ενέργειες των παικτών της ΑΕΚ, κάνοντας μια μεστή και ουσιαστική εμφάνιση.

Υπήρχαν λάθη από τον Καμπάκοφ (Βουλγαρία) στη διαχείριση του ματς παρά τη απουσία κομβικών φάσεων, ωστόσο, δεν έπαιξαν ρόλο στο παιχνίδι και στην τελική έκβαση του.

Πήρε το ντέρμπι με Άρη, έγραψε ιστορία και πάει τελικό ο ΠΑΟΚ!

0

O Πανιώνιος δεν ξέχασε το Κύπελλο πριν 30 χρόνια

0

Πρόστιμο 15.000 στον Άρη για την επίθεση οπαδών του σε παράγοντες του Ολυμπιακού