• 42' Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι
  • 81' Μάρκο Λιβάγια
  • 11' Παουλίνιο
  • 67' Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι

Στην Τούμπα διακυβεύονταν πολλά για τους δύο Δικεφάλους με φόντο τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. ΠΑΟΚ και ΑΕΚ παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα προσεκτικές, ξεκινώντας βάσει συνθηκών... συντηρητικά το ματς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο στην κυκλοφορία της μπάλας, πιέζοντας την πρώτη πάσα των «ασπρόμαυρων».

Όσο περνούσε η ώρα, με καθαρό μυαλό και απόλυτη προσήλωση στο πλάνο της, η ΑΕΚ επέβαλλε το ρυθμό της και οδήγησε τους «ασπρόμαυρους» σε αβίαστα λάθη και σε πληθώρα «δώρων» με στημένες φάσεις που έφερναν την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα στην περιοχή του αντιπάλου. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως η στατιστική υπηρεσία του ημιχρόνου έδειξε 1(0) - 8 (4) τελικές προσπάθειες και 0-7 κόρνερ, με τους Θεσσαλονικείς να κρατούν ανέπαφη την εστία τους για 42 λεπτά.

Η πρώτη προειδοποίηση της Ένωσης ήρθε ένα λεπτό νωρίτερα -στην πιο σπουδαία ευκαιρία της μέχρι το γκολ- με τον Πασχαλάκη να «καθαρίζει» στο παρά ένα την εκτέλεση του Λιβάγια δεδομένου πως η μπάλα άλλαξε τροχιά αφού βρήκε νωρίτερα στον Εσίτι. Ο... ωραίος Πασχαλάκης έγινε μοιραίος μέσα σε δευτερόλεπτα και η ΑΕΚ πήρε αυτό που δικαιούταν βάσει εικόνας ημιχρόνου για το 0-1. Ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσιγκρίνσκι νίκησε στον αέρα τους πάντες και με κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την έναρξη του β' μέρους, ο Αμπέλ Φερέιρα τα έπαιξε όλα γι΄όλα, παίρνοντας το ρίσκο να κινηθεί σε φάση ανάπτυξης με τριάδα στην άμυνα (Ίνγκασον - Βαρέλα - Μιχαηλίδη) και δύο φουλ μπακ, πραγματοποιώντας μέσα σε δέκα λεπτά τέσσερις αλλαγές. Από την άλλη, ο Μάσιμο Καρέρα, κρατώντας το προβάδισμα και έχοντας δώσει χώρους στον ΠΑΟΚ, από τη στιγμή που δεν ένιωθε καμία απειλή από τους γηπεδούχους, περιορίστηκε σε πινελιές που φρέσκαραν το σύνολό του.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε προσωρινά σημάδια... ζωής χωρίς -ωστόσο- να απειλήσει με αξιώσεις τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι κλείδωσαν τη νίκη τους στο 81' μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο Ιταλός ρέφερι στο πάτημα του Μιχαηλίδη στον Βέρντε. Ο Λιβάγια βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2 που ήταν και το σκορ του αγώνα.

Με την εμφάνισή της στη Θεσσαλονίκη, η ΑΕΚ τα έφερε όλα... Τούμπα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν εμπνέει και βυθίζεται στα playoffs!

• 68

Ενδεκάδα χωρίς εκπλήξεις από τον Αμπέλ Φερέιρα, επιλέγοντας εκ νέου το 4-3-3, έχοντας ως εξάρι τον Εσίτι και οχτάρια τους Μαουρίσιο - Ελ Καντουρί, με την είσοδο του Μαροκινού να είναι η μοναδική διαφοροποίηση συγκριτικά με το ματς κόντρα στον Άρη αφού εκτός έμεινε ο Μπίσεσβαρ. Με την έναρξη του β΄μέρους και την ΑΕΚ να προηγείται, ο Πορτογάλος πήγε για λίγο στη λογική των δύο εξαριών και του Μπίσεσβαρ ως δεκάρι για τα παίξει στη συνέχεια όλα γι΄όλα, παίρνοντας το ρίσκο με ένα 3-4-2-1 με τριάδα στην άμυνα τους Ίνγκασον - Βαρέλα - Μιχαηλίδη, τον Ροντρίγκο δεξιό full back και τον Γιαννούλη αριστερό.

• 14

Ο Μάσιμο Καρέρα κατέβασε την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-3 προτιμώντας να αφήσει στον πάγκο τον Αραούχο, να ξεκινήσει βασικούς τους Λιβάγια και Ολιβέιρα και να προτιμήσει τον Αλμπάνη αντί του Βέρντε για το βασικό σχήμα. Στην 11άδα επέστρεψαν και οι Σιμόες-Μάνταλος στο πλάι του Κρίστιτσιτς. Με αυτό το σχήμα η ΑΕΚ επέβαλλε το ρυθμό της στο ματς, προηγήθηκε και στη συνέχεια, χωρίς ποτέ να αλλάξει διάταξη ή φιλοσοφία, προβαίνοντας απλά σε αλλαγές προσώπων, το κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος.

42'

Έχοντας κάνει... αβέρτα δώρο στημένες φάσεις στην ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ «πληγώθηκε» στο α΄ημίχρονο από το γκολ του Τσιγκρίνσκι που έφερε δίκαια τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Με το κόρνερ να εκτελείται από τα δεξιά, ο Ουκρανός βγήκε ανάμεσα στον Βαρέλα και τον Μάτος και εκμεταλλευόμενος την κάκιστη έξοδο του Πασχαλάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

• 7’

O ΠΑΟΚ σκοράρει με τον Σφιντέρσκι, ωστόσο προηγουμένως υπήρξε επιθετικό φάουλ από τον Μαουρίσιο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει την παράβαση του Βραζιλιάνου μέσου.

• 30’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Mετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, έγινε η προβολή και ο Πασχαλάκης το.. έβγαλε. Στην εξέλιξη της φάσης οι παίκτες της ΑΚΕ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τζόλη ωστόσο η μπάλα είχε βρει στον μηρό του.

• 41’

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια εκτελεί απευθείας φάουλ, η μπάλα κοντράρει στον Εσίτι και παίρνει κατεύθυνση προς τα δίχτυα της εστίας του Πασχαλάκη, όμως ο Έλληνας πορτιέρε με υπερένταση απομακρύνει τον κίνδυνο σε κόρνερ.

• 42’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσιγκρίνσκι προλαβαίνει τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 60’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να βρίσκεται στην περιοχή της ΑΕΚ δοκιμάζοντας να νικήσει με φαλτσαριστό σουτ τον Μπάρκα, όμως η προσπάθεια του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

• 67’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γύρισμα του Ροδρίγο, ο Άκπομ από πολύ πλεονεκτική θέση δεν καταφέρνει να βάλει την προβολή και να σκοράρει!

• 72’

Σκοράρει και δεύτερο τέρμα η ΑΕΚ με τον Λόπες αλλά το τέρμα του δεν μετράει σωστά για οφσάιντ. Ήταν εκτεθειμένος μετά την κάθετη του Μάνταλου ο μπακ της ΑΕΚ,

• 81’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Μιχαηλίδης ανατρέπει τον Βέρντε, ο διαιτητής τσεκάρει το VAR και βλέπει ότι η παράβαση έγινε μέσα στην περιοχή, δείχνοντας το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάγια που έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη.

• 1

Μαθηματικά με τόσες στημένες φάσεις στο α΄ημίχρονο, η ΑΕΚ θα έβρισκε αυτό που έψαχνε. Ένα κόρνερ από τα δεξιά ήταν αρκετό για τον Τσιγκρίνσκι σε συνδυασμό με την αντίδραση της άμυνας του ΠΑΟΚ και του Πασχαλάκη, για να βάλει τις βάσεις της νίκης.

• 2

Δεδομένων των συνθηκών, τα τρεξίματα της ΑΕΚ, η πίεση στην πρώτη πάσα του ΠΑΟΚ έδειχναν με απόλυτο τρόπο τη διαφορά ενέργειεας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ πήγαινε για μεγάλο διάστημα δεύτερος στη μπάλα και έτσι εξηγούνται και τα φάουλ που απλόχερα έδιναν οι «ασπρόμαυροι» στους παίκτες της Ένωσης.

• 3

Ρίσκο vs Προσήλωση σημειώσατε διπλό! Η ΑΕΚ είχε πλάνο και το ακολούθησε πιστά μέχρι τέλους και δικαιώθηκε. Ο ΠΑΟΚ τα δοκίμασε όλα γι΄όλα στο δεύτερο, ρίσκαρε στον απόλυτο βαθμό και πάλι μηδέν από μηδέν, μηδέν!

Στην εποχή του Covid -19 οι ΣΦ Ταράτσας έχουν την τιμητική τους, απολαμβάνοντας... vip θέαση των παιχνιδιών. Εξαίρεση δεν θα μπορούσε να αποτελεί το γήπεδο της Τούμπας και το ντέρμπι των Δικεφάλων.

20
Πέτρος Μάνταλος
Φάνηκε για μια ακόμα φορά πόσο καθοριστική είναι η παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο για την ΑΕΚ: ο αρχηγός της Ένωσης υπήρξε καθοριστικός για την επιβολή ρυθμού της ομάδας του στην μεσαία γραμμή και ήταν αλάνθαστος στις ενέργειές του.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Η κακή του έξοδος την στιγμή του 0-1 για την ΑΕΚ υπήρξε καθοριστική για τη συνέχεια της αναμέτρησης και με δεδομένο πως εξαιτίας αυτής της φάσης η Ένωση πήρε ένα προβάδισμα που δύσκολα θα έχανε με βάση την εικόνα του αγώνα, μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά πως ο Πασχαλάκης ήταν ο μοιραίος της ομάδας του.

8
Αντρέ Σιμόες
Πολλά τρεξίματα, καταπληκτική κάλυψη του χώρου και σε γενικές γραμμές, μια αψεγάδιαστη εμφάνιση από τον Πορτογάλο χαφ, που μια ακριβώς εβδομάδα μετά την ηρωική του παρουσία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε άλλη μια καταπληκτική παρουσία στην συμπρωτεύουσα.

Το μοναδικό λάθος του Ιταλού ρέφερι της Τούμπας σημειώθηκε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης καθώς δεν υπέδειξε το καθαρό φάουλ του Σιμόες στον Στοχ στο ημικύκλιο της περιοχής. Σωστά συμβουλεύτηκε το VAR και στη συνέχεια υπέδειξε το πέναλτι από το πάτημα του Μιχαηλίδη στον Βέρντε.