• 19 Κάστρο
  • 45+3 Μπουκουβάλας
  • 73 Γιαννίκογλου
  • 73 Καρτάλης

Γκραν γκινιόλ πρόκριση με απίστευτη ανατροπή πέτυχε σήμερα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, κόντρα στις διαιτητικές αποφάσεις (του ακυρώθηκε κανονικό γκολ - δεν αποβλήθηκε ο Μπουκουβάλας στο πέναλτι) και με ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (3-1).

Οι πράσινοι είχαν ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο πρώτο 25λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, όπου πέτυχαν τρία γκολ και «πολιόρκησαν» τα μετόπισθεν των Ηπειρωτών, οι οποίοι είχαν προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας το αβαντάζ του εκτός έδρας γκολ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο ξεκίνημα του ματς να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να δημιουργήσει ρήγματα κυρίως από την αριστερή πλευρά με τους Ινσούα και Χατζηγιοβάνη, τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλά οργανωμένος πίσω από τη μπάλα και σε κάθε ευκαιρία, ακόμη και με γρήγορα βολέ του τερματοφύλακα, προσπαθούσε να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις αλλά πάγωσαν το ΟΑΚΑ από μία στημένη φάση, ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Αποστολόπουλος και ο μετουσίωσε σε γκολ με κεφαλιά ο Παντελάκης στο 24’ (0-1).

Το τριφύλλι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης δέκα λεπτά αργότερα με τον Ινσούα (34’), αλλά ο βοηθός Καλύβας το ακύρωσε σηκώνοντας αναίτια τη σημαία του για οφ σάιντ, ξεσηκώνοντας όλο το γήπεδο και κάνοντας τον Αργεντινό να βγει απ’ τα ρούχα του όπως και όλοι οι «πράσινοι».

Ο ίδιος βοηθός-καρμανιόλα σταμάτησε και τον Ζαχίντ αναίτια ως οφ σάιντ σε υποσχόμενη ευκαιρία μέσα στην περιοχή και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να κρατάει στα χέρια του το τεράστιο προβάδισμα των δύο τερμάτων, συν του εκτός έδρας γκολ.

Οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια κάτω από έντονες αποδοκιμασίες καθώς ο κόσμος «έβραζε» με τον βοηθό Καλύβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και πολιόρκησε την εστία του ΠΑΣ. Ο Γιαννίκογλου με φανταστική απόκρουση στο 51’ έσωσε την ομάδα του σε κεφαλιά του Περέα, αλλά στο 56’ ο Δώνης ισοφάρισε (1-1) και στο 58’ ο Σένκεφελντ έκανε το 2-1 μέσα σε πανδαιμόνιο.

Λίγα λεπτά αργότερα οι πράσινοι έφτασαν σε σκορ πρόκρισης μετά από έξοχο συνδυασμό των Ζαχίντ-Γιόχανσον και ανατροπή του τελευταίου από τον Μπουκουβάλα που είχε ήδη κίτρινη αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν τον τιμώρησε.

Ο Μακέντα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και έκανε το 3-1 στο 72’. Πέντε λεπτά μετά ο Κουρμπέλης αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη (77’) και το ματς πήγε στην κόψη του ξυραφιού.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν απειλήθηκε και πήρε μία παλικαρίσια πρόκριση κόντρα σε όλους και σε όλα!

• 9

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τη λεγόμενη βασική ενδεκάδα από πλευράς προσώπων όπως ακριβώς παρατάχθηκε απέναντι στον Πανιώνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο έριξε σωστά στο ματς τον Περέα και όταν έμεινε με δέκα παίκτες έβαλε τρεις στόπερ και δεν κινδύνεψε. Εξαιρετικό το κοουτσάρισμα του στη διάρκεια του ματς.

• 14

Αργύρης Γιαννίκης Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα στηρίχθηκε στην ίδια ενδεκάδα του πρώτου ματς στους Ζωσιμάδες από πλευράς προσώπων, επιλέγοντας επίσης τον ίδιο σχηματισμό (4-4-2 στην ευθεία). Η στρατηγική του να περιμένει πίσω απ’ τη μπάλα και να ψάχνει το τρανζίσιον του βγήκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δεν είχε τις λύσεις για να παρέμβει, χάνοντας και δύο παίκτες με τραυματισμούς.

34'

Ο Κουρμπέλης με βαθιά μπαλιά βλέπει την κίνηση του Ινσούα στην πλάτη της άμυνας και ο Αργεντινός πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός Καλύβας ωστόσο ανακαλύπτει οφ σάιντ και ακυρώνει το γκολ λανθασμένα.

• 13’

Ο Ξυδάς κερδίζει την κόντρα, περνάει τον Ινσούα και βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά ο Διούδης προλαβαίνει και του αποσπά τη μπάλα.

• 13’

Σέντρα του Μπουζούκη από δεξιά, ο Μακέντα στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

• 21’

Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Γιόχανσον και σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι.

• 24’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Αποστολόπουλου, ο Παντελάκης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1)/.

• 34’

Βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη στον Ινσούα που πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός Καλύβας ωστόσο υποδεικνύει λανθασμένα τον Αργεντινό σε θέση οφ σάιντ και ακυρώνει το γκολ!

• 51’

Εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ ο Περέα πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ κάνει φανταστική απόκρουση και παραχωρεί κόρνερ.

• 56’

ΓΚΟΛ! Συστημένη σέντρα του Ζαχίντ από αριστερά, ο Δώνης πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

• 58’

ΓΚΟΛ! Δυνατό σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε τρεις παίκτες του ΠΑΣ και φτάνει στον Σένκεφελντ που πλασάρει στα δίχτυα (2-1).

• 70’

Ωραίο ένα-δύο του Γιόχανσον με τον Ζαχίντ, ο Σουηδός μπαίνει στην περιοχή και γκρεμίζεται από τον Μπουκουβάλα και ο διαιτητής δίνει σωστά πέναλτι.

• 72’

ΓΚΟΛ! Ο Μακέντα αναλαμβάνει την εκτέλεση και διαμορφώνει το 3-1.

5
Μπαρτ Σένκεφελντ
Εκπληκτικό ματς από τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό του Παναθηναϊκού που ήταν αψεγάδιαστος στα αμυντικά του καθήκοντα, πέτυχε το πολύτιμο γκολ με το οποίο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 και μετέδωσε το πάθος του και στην υπόλοιπη ομάδα.

2
Μιχάλης Μπουκουβάλας
Ο αρχηγός του ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την πλευρά του στο δεύτερο ημίχρονο και εκτέθηκε σε αρκετές περιπτώσεις από τα ανεβάσματα του Γιόχανσον, ενώ υπέπεσε και στο πέναλτι με το οποίο το τριφύλλι πήρε το σκορ πρόκρισης.

8
Χρήστος Δώνης
Κερδίζει στα σημεία τον Τάσο Χατζηγιοβάνη που ήταν σε όλο το ματς μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΠΑΣ, χάρη στο καθοριστικό γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε, αλλά και της υπερπροσπάθειας που κατέβαλε στο διάστημα της απουσίας του Κουρμπέλη μετά την αποβολή του.

Επικίνδυνος ο βοηθός του Παπαδόπουλου, Καλύβας (Φθιώτιδας), ακύρωσε καθαρό γκολ του Ινσούα και έκοψε τον Ζαχίντ στο πρώτο ημίχρονο με ανύπαρκτα οφ σάιντ. Κακή η διαιτησία του ρέφερι από την Μακεδονία που δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ως όφειλε τον Μπουκουβάλα στη φάση του πέναλτι στον Γιόχανσον.