Τη νίκη επί της Κύπρου πανηγύρισε η Ισπανία εκτός έδρας με σκορ 3-1, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024.  Οι Ίβηρες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, με το σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να είναι 3-0.

Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με το 16χρονο ταλέντο της Μπαρτσελόνα, Λαμίν Γιαμάλ να σκοράρει με το... καλησπέρα, κάνοντας το 1-0 στο 5ο λεπτό. Στο 22'  ο Ογιαρθάμπαλ συνεργάστηκε με τον Γκριμάλντο για το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα (28') ο Χοσέλου σκόραρε. κάνοντας το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Φιούρια Ρόχα» έριξε τους ρυθμούς της και η Κύπρος μείωσε στο τελικό 3-1 στο 76ο λεπτό έπειτα από τέρμα του Πηλέα από ασίστ του Χαραλάμπους, δύο παικτών που πέρασαν ως αλλαγή στο ματς στο ημίχρονο.

Παράλληλα, για τον ίδιο όμιλο η Γεωργία ήρθε ισόπαλη με τη Σκωτία εντός έδρας με σκορ 2-2. Τα γκολ των Γεωργιανών σκόραρε ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια, με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ να δείχνει για ακόμη μία φορά πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκοράροντας το πρώτο γκολ, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 92' ο Σάνκλαντ,

Την ίδια ώρα, την έκπληξη πήγε να κάνει η Βουλγαρία, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πλαίσιο των προκριματικών, ωστόσο η 1η του ομίλου Ουγγαρία χάρη σε αυτογκόλ του Πετκόφ στο 97' πήρε την ισοπαλία με σκορ 2-2. Βέβαια, το ματς έχει σημαδευτεί από τα τρομερά επεισόδια που έγιναν στη Σόφια, με πάρα πολλούς τραυματίες.

Τη νίκη πανηγύρισε και η Αυστρία επί της Εσθονίας εκτός έδρας με σκορ 2-0 και έτσι με αυτή την επικράτηση οι Αυστριακοί ανέβηκαν στην 1η θέση του ομίλου, προσπερνώντας το Βέλγιο.