Σε ένα ντέρμπι κορυφής, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Δικέφαλο στου Ρέντη, του οποίου και επικράτησε με 2-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League K19.

Με αυτόν τον τρόπο, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα και πλέον συγκατοικούν με τους «ασπρόμαυρους» στην πρώτη θέση.

Αξιοσημείωτο είναι πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης τα «παιδιά» του Σταύρου Σαράφη, δεν ξέχασαν τον μέντορα τους, με τους ποδοσφαιριστές του Στέλιου Μαλεζά να κρατούν στα χέρια τους ένα μπλουζάκι... «Καλό ταξίδι Καίσαρα», προς τιμήν του ανθρώπου που αφιέρωσε μια ζωή στην ομάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ 18', έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που προκάλεσε τις φωνές του ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν και να βρουν αντίδραση, δημιουργώντας ευκαιρίες στην εστία των γηπεδούχων, με με σημαντικότερη την κεφαλιά του Ταξιάρχη στο 32', έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Στέλιος Μαλεζάς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Μπάμπουρα να αποχωρεί τραυματίας και τον Τζίμα να περνάει στη θέση του, φτάνοντας μάλιστα κοντά στο γκολ στο 41'.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να έχει ρόλο ρυθμιστή, πατώντας με αξιώσεις τα καρέ του Ολυμπιακού. Ο Τζίμας ήταν ο πρωταγωνιστής από πλευράς «ασπρόμαυρων», έχοντας δύο διαδοχικές ευκαιρίες στο 70' και στο 71', με τον κίπερ των γηπεδούχων να λέει «όχι», ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυνόμενου στο 75'.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους στις καθυστερήσεις, με το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-0