ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Πουρσανίδης
  • Τσαρούχα
  • Μαγκλογιάννης

Υπερηχητική και... απολαυστική ταυτόχρονα. Η ΑΕΚ έπιασε από τον λαιμό τον Προμηθέα από τα πρώτα λεπτά, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και χωρίς να χάσει τον έλεγχο σε κανένα σημείο του αγώνα πήρε μια από τις πιο άνετες νίκες της στη φετινή σεζόν, δείχνοντας κάτι από εικόνα... προ τραυματισμού Ματσιούλις!

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν κίνηση σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν τον Προμηθέα να πάρει καμία εύκολη μπάλα και κατάφεραν να επιβληθούν κατά κράτος, κόντρα σε έναν Προμηθέα που έμεινε στους... πανηγυρισμούς του Game 2 στην Πάτρα και εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ κατώτερος των περιστάσεων. Και όλα αυτά με έναν Γκέιμπ Γιορκ που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.

Ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός, εκτέλεσε την άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά όπως ήθελε και έδωσε τον τόνο στην επίθεση της ΑΕΚ. Από... κοντά και ο Βινς Χάντερ, ενώ εξίσου σημαντική παρουσία είχαν οι Τζέιμς και Θίοντορ.

Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή έφτασε στο 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και πάει την Τετάρτη (05/06, 21:00) στην Πάτρα για να τελειώσει τη σειρά, την ίδια στιγμή που ο Προμηθέας θέλει να κάνει το 2-2 και να στείλει τη σειρά σε 5ο και καθοριστικό παιχνίδι.

• 32

Ο Λούκα Μπάνκι «διάβασε» το πρόβλημα της ΑΕΚ στα πρώτα δύο παιχνίδια και κατάφερε να τα... καμουφλάρει στο τρίτο παιχνίδι. Η ΑΕΚ είχε ενέργεια απέναντι στον Προμηθέα, είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ είχε και μεγάλη υπομονή, θέτοντας εκείνη τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα δευτερόλεπτα.

• 32

Ο Μάκης Γιατράς είδε τους παίκτες του να μην βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η άμυνα της ΑΕΚ έβαλε προβλήματα στους Πατρινούς, οι οποίοι στο πρώτο μέρος... υπέφεραν στην άμυνα. Εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια οι κομβικοί παίκτες των Πατρινών ήταν... κρύοι, με τη διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα για την ΑΕΚ.

5'

Κλασική αλλά... αγαπημένη φάση: Ο Βινς Χάντερ έκλεψε και κάρφωσε εντυπωσιακά, ξεσηκώνοντας το κοινό του ΟΑΚΑ για ακόμα μία φορά.

2’ 3 - 1
4’ 8 - 6
6’ 13 - 6
8’ 15 - 11
10’ 19 - 11
H AEK ξεκίνησε δυνατά στο ματς, έβγαλε ενέργεια και προηγήθηκε από νωρίς με 13-6, έχοντας ως οδηγό τον Βινς Χάντερ. Ο Προμηθέας προσπάθησε να μείνει κοντά, ωστόσο η «Ένωση» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (19-11).
12’ 23 - 14
14’ 25 - 17
16’ 31 - 17
18’ 34 - 22
20’ 36 - 27
Το μομέντουμ ήταν... κιτρινόμαυρο και η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα γρήγορο επιμέρους 12-6 έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 14 πόντους (31-17, 6'), με τους γηπεδούχους να έχουν καλές επιλογές και να ανεβάζουν στροφές και στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» την διαφορά με Σαλούστρο και Κατσίβελη, όμως οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (36-27).
22’ 43 - 30
24’ 50 - 34
26’ 57 - 34
28’ 67 - 37
30’ 74 - 42
Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε... φαρδιά-πλατιά την υπογραφή της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» πάνω στο προβάδισμα του πρώτου μέρος και... εκτόξευσαν την διαφορά στους 26 πόντους (60-34), προτού την ανεβάσουν στους 32 (74-42) στο τέλος της περιόδου.
32’ 76 - 47
34’ 78 - 49
36’ 85 - 51
38’ 88 - 55
40’ 88 - 60
Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε σχεδόν... διαδικαστικά και η ΑΕΚ έφτασε με μεγάλη άνεση στη νίκη και στο 2-1.

• 1

Η ενέργεια της ΑΕΚ. Μετά την ήττα στο Game 2, η «Ένωση» παρουσιάστηκε καλύτερη και έβγαλε θέληση στο παρκέ, γεγονός που φάνηκε κυρίως στην άμυνα και τελικά αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ.

• 2

Τα πολλά λάθη του Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας είχε... νεκρά διαστήματα με πολλά λάθη και κακές επιλογές, γεγονός που δεν επέτρεψε στην ομάδα του Μάκη Γιατρά να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο ματς.

• 3

Το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της και η διαφορά των οκτώ πόντων στο 10ο λεπτό (19-11) αποτέλεσε το... μαξιλαράκι για την συνέχεια.

Μία εικόνα είναι πάντα χίλιες λέξεις: Το πάθος και η θέληση της ΑΕΚ αποτυπώνονται στην φωτογραφία του Ντελρόι Τζέιμς και, φυσικά, στο παρκέ.

0
Γκέιμπ Γιορκ
Είχε ανάγκη από μία καλή εμφάνιση ο Γιορκ και την βρήκε. Ο 25χρονος... βγήκε μπροστά, βρήκε σκορ, έδειξε «καυτός» και ήταν κατέκτησε δίκαια το βραβείο του MVP.

43
Τερέλ Παρκς
Δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα ο σέντερ του Προμηθέα. Δεν έδωσε καλές ανάσες στον Έλις, δεν βοήθησε σε καμία περίπτωση και στέρησε από τον Μάκη Γιατρά ένα... όπλο από τον πάγκο.

32
Βινς Χάντερ
Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Αμερικανό σέντερ. Ο Χάντερ κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, αποτέλεσε σημείο αναφοράς και ήταν για ακόμα μία φορά ένας από τους βασικούς παράγοντες στην εύκολη νίκη της ΑΕΚ.

Κανένα πρόβλημα για τους διαιτητές της αναμέτρησης, αφού η ροή του ματς έφερε σε ξεκάθαρη θέση κυριαρχίας της ΑΕΚ. Ήσυχο λοιπόν το απόγευμα στο ΟΑΚΑ.