BASKONIA
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Μεχντί Ντιφαλά
  • Αμίτ Μπαλάκ

Οι ελπίδες για την οκτάδα είχαν ελαχιστοποιηθεί μετά την ήττα από την Ζενίτ, αλλά ο Ολυμπιακός θα... ελπίζει όσο «επιβιώνει» σε μαθηματικό επίπεδο. Οι Πειραιώτες ήξεραν πως το ματς με την Μπασκόνια ήταν ιδιαίτερα σημαντικό και έκαναν αυτό που έπρεπε, κερδίζοντας (80-70) και ανεβαίνοντας στο 9-13.

Η εμφάνιση δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, όμως η «δουλειά» έγινε κυρίως μέσω της επίθεσης. Η απουσία του τραυματία Γιώργου Πρίντεζη έδωσε την ευκαιρία σε διαφορετικούς παίκτες να... βγουν μπροστά και να δώσουν κάτι σημαντικό σε διαφορετικά σημεία της αναμέτρησης, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον εξαιρετικό Όγκουστιν Ρούμπιτ.

Κορυφαίος για ακόμα μία φορά ο Βασίλης Σπανούλης, έδωσε βοήθειες κάτω από τις ρακέτες ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, θετικά σημάδια από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και κυρίως από τον Οκτάβιους Έλις, που έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ετοιμάζονται πλέον για μία «διαβολοβδομάδα» με δύσκολες αποστολές, αφού θα αντιμετωπίσουν την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία (4/2) και την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ (6/2).

• 11

O Γιώργος Μπαρτζώκας κάλυψε την απουσία του Πρίντεζη δίνοντας χρόνο και χώρο στον Ρούμπιτ, ενώ δοκίμασε με μεγάλη επιτυχία σχήματα με «χαμηλά» φόργουορντ, όπως για παράδειγμα το δίδυμο των Βεζένκοφ - Χαραλμπόπουλου στο «3» και στο «4». Ο Ολυμπιακός ήταν πάντως «διαβασμένος» και λειτουργήσε εξαιρετικά στην επίθεση, κάτι που πιστώνεται σίγουρα στο τεχνικό επιτελείο της ομάδας.

• 50

Δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από την Μπασκόνια στο ΣΕΦ. Άνευρη, άγευστη και άχρωμη η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που ψάχνει ακόμα τρόπους για να καλύψει τα προβλήματα στην χημεία και τις απουσίες κομβικών παικτών στην περιφέρεια. Πολλά «νεκρά» διαστήματα από τους Βάσκους, που πρέπει να αλλάξουν αρκετά ενόψει της συνέχειας.

19'

Τρομερή φάση στο ΣΕΦ: Η απίστευτη τάπα του Ρούμπιτ στο Στάουσκας «έβγαλε» άμυνα για τον Ολυμπιακό και έθεσε ήδη υποψηφιότητα για το Τop-10 της αγωνιστικής.

4’ 8 - 5
6’ 15 - 12
8’ 17 - 16
10’ 25 - 24
Σε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει σκορ από την ρακέτα μέσω των Ρούμπιτ και Μιλουτίνοφ, όμως η Μπασκόνια έβρισκε σταθερά λύσεις και ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Τα συνεχόμενα τρίποντα από Βεζένκοφ και Κρίστον διαμόρφωσαν το 25-24 του 10ου λεπτού, που αποτυπώνει την εικόνα στο παρκέ, σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης.
12’ 30 - 26
14’ 30 - 28
16’ 35 - 33
18’ 38 - 37
20’ 43 - 37
Βεζένκοφ και Χαραλαμπόπουλος έδωσαν ενέργεια και πόντους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα προβάδισμα έξι πόντων (30-24, 11'). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν σε «νεκρό» διάστημα, η Μπασκόνια βρήκε θάρρος και το αποτέλεσμα δημιούργησε ξανά απόλυτη ισορροπία (30-30, 15'). Η ενέργεια του Οκτάβιους Έλις ήταν σημαντική στις ρακέτς, ο Βασίλης Σπανούλης βρήκε σουτ και σκορ και τελικά ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (43-37).
22’ 45 - 40
24’ 50 - 40
26’ 54 - 45
28’ 57 - 51
30’ 59 - 51
O Ολυμπιακός εμφανίστηκε ορεξάτος στο παρκέ με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και αυτό φάνηκε τόσο στην άμυνα, όσο κυρίως στην επίθεση. Με σωστά plays, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 (50-40) και έδειξαν πως είχαν τα ηνία της αναμέτρησης. Η Μπασκόνια προσπάθησε να επιστρέψει ξανά μέσω της άμυνας και του χαμηλού ρυθμού, αλλά οι Πειραιώτες έκλεισαν την περίοδο στο «μαξιλαράκι» του +8 (59-51).
32’ 64 - 54
34’ 69 - 58
36’ 71 - 59
38’ 74 - 62
40’ 80 - 70
Τα... ηνία πέρασαν στους Ρότσεστι - Έλις και ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 12 (66-54), δείχνοντας πως δεν έχει καμία διάθεση για αστεία ή καταστάσεις θρίλερ. Οι Πειραιώτες ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και η ένατη φετινή νίκη ήρθε χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

• 1

Η επίθεση. Η άμυνα είχε ξανά τα θέματά της, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικά καλός στην δημιουργία και στο σκοράρισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν σωστά plays κοντά και μακριά από την ρακέτα, ενώ κατάφεραν να αναδείξουν και διαφορετικούς πρωταγωνιστές, ανάλογα την περίσταση και την... ανάγκη.

• 2

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ. Η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη δεν άρεσε σε κανέναν στο ΣΕΦ, αλλά ο Αμερικανός βγήκε μπροστά και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, η οποία τον ανέδειξε σε ρόλο «X-Factor» της αναμέτρησης. Τρομερός σε άμυνα και επίθεση ο έμπειρος άσος.

• 3

Ασίστ και ριμπάουντ. Δύο από τους πιο κομβικούς άξονες σε έναν αγώνα μπάσκετ κατέληξαν σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησαν κάτω από τις ρακέτες και ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις, ενώ η κυκλοφορία ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική.

Bigger than basketball: Ο Ολυμπιακός θρηνεί την απώλεια του Αντώνη Νταή και «φύλαξε» μία θέση για την «ψυχή» της ομάδας, που έφυγε ξαφνικά από την ζωή πριν λίγες ημέρες.

21
Όγκουστιν Ρούμπιτ
Η απουσία του Πρίντεζη έδωσε λεπτά και ευκαιρία στον Ρούμπιτ και ο Αμερικανός δεν την άφησε να πάει χαμένη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον έμπειρο ψηλό, που βοήθησε σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ, βάζοντας μάλιστα αρκετές φορές το κορμί του στην... φωτιά.

12
Ιλμάνε Ντιοπ
Ανύπαρκτος στο παρκέ ο ψηλός της Μπασκόνια, δεν έκανε αισθητή την παρουσία του και δεν βοήθησε σε κανένα επίπεδο την ομάδα του. Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα.

7
Βασίλης Σπανούλης
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ξανά εκεί για την ομάδα του. Ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος και συνολικά βοήθησε σημαντικά στο κομμάτι του σκορ και της δημιουργίας, ενώ κυριάρχησε στη γραμμή των γκαρντ με την πληθωρική του παρουσία.

Γιαβόρ, Ντιφαλά και Μπαλάκ είχαν κάποια... θεματάκια και σε κάποιες περιπτώσεις δημιούργησαν παράπονα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Γενικά όμως είχαν καλή παρουσία και σίγουρα απέφυγαν τα μεγάλα λάθη, ενώ δεν επηρέασαν την ροή και την έκβαση της αναμέτρησης.

Euroleague: Παναθηναϊκός - Μακάμπι... πράξη δεύτερη στο ΟΑΚΑ