BASKET LEAGUE
«PAOK SPORTS ARENA» / BLSHOW ΕΡΤSPORTS/ ERT PLAY1
10η Αγωνιστική / Κανονική περίοδος

Το τρένο της ΑΕΚ δεν σταματάει πουθενά. Τελευταία στάση του, η Θεσσαλονίκη. Σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε χαρακτήρα, έβαλε μεγάλα σουτ (όπως αυτό του Κιθ Λάνγκφορντ, 8'' πριν το τέλος) και έφτασε σε σημαντική νίκη με 71-67 μέσα στο «PAOK Sports Arena».

Για δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι η Ένωση έδειξε χαρακτήρα και απέναντι στην ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη επιστράτευσε την άμυνά της, κρατώντας τον ΠΑΟΚ 13 πόντους κάτω από τον μέσο όρο του (80 πόντους μέσο όρο στο πρωτάθλημα μέχρι το παιχνίδι με την ΑΕΚ).

Ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να μειώσει σε 67-69, 1 λεπτό πριν από το τέλος, όμως στο τέλος «μίλησε» η ποιότητα και η προσωπικότητα του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός σκόρερ όπλισε και... εκτέλεσε την άμυνα των γηπεδούχων, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ στην επίθεση, έχοντας μόλις 11 πόντους.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός, έδειξε πολύ έτοιμος πνευματικά για την αναμέτρηση με την Ένωση και είχε τον ΤζεΚουάν Λιιούις σε εξαιρετική κατάσταση (24 πόντοι). Παρ' όλα αυτά, το βαρύ πυροβολικό της ομάδας, ο Άνταμ Σμιθ, έμεινε στα ρηχά με μόλις 9 πόντους και 3/13 σουτ.

Στο 6-4 η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Basket League, συνεχίζει την ανοδική πορεία της, την στιγμή που ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 3-7, με το πέρας 10 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.

• 34

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης έδωσε την μπάλα στον ΤζεΚουάν Λιούις και εκείνος έκανε μεγάλη εμφάνιση επιθετικά. Την ίδια στιγμή, όμως, δεν πήρε πράγματα από τον Άνταμ Σμιθ, τον οποίο είχε διαβάσει πολύ καλά η άμυνα της ΑΕΚ, ενώ και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου άνοιξε το ροτέισιον και έδωσε χρόνο και στους 12 παίκτες του. Στα τελευταία λεπτά είδε τον Κιθ Λάνγκφορντ, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε μείνει μακριά από τον καλό εαυτό του, να βάζει ένα μεγάλο σουτ και να «κλειδώνει» τη σημαντική νίκη της ΑΕΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη.

32'

Άλλη μία... εντυπωσιακή πτήση του Χάουαρντ Σαντ Ρος. Ο Κουβανός γκαρντ/φόργουορντ έδειξε τα αθλητικά προσόντα του και κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο στο καλάθι του ΠΑΟΚ, στην πιο όμορφη φάση της αναμέτρησης.

4’ 7 - 4
6’ 7 - 11
8’ 12 - 14
10’ 18 - 20
1η Περίοδος
Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία του αγώνα, με Μαργαρίτη και Λιούις (7-2, 3'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε... μπρος .όμως και με τη βοήθεια του Ματσιούλις η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκηνικό (7-11, 6'). Ο Γιόνας Ματσιούλις συνέχισε να σκοράρει, για την Ένωση, όμως ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την κατάσταση με Λιούις και Νόουλς (14-14, 8'). Η ΑΕΚ όμως βρήκε λύσεις, μέσα από την άμυνά της και χάρη σε Ρέι και Σλότερ έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα στο σκορ (18-20).
12’ 18 - 23
14’ 22 - 25
16’ 31 - 28
18’ 31 - 34
20’ 31 - 37
2η Περίοδος
Με καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά με τον Κακλαμανάκη (18-23, 12'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε όμως. Η άμυνα των παικτών του Χαραλαμπίδη ήταν αποτελεσματική και με τους Λιούις και Μπεστ να αναλαμβάνουν δράση, επιθετικά, ανέτρεψε το σκηνικό, παίρνοντας προβάδισμα (26-25, 15'). Ο Λιούις ανέβασε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, όμως η ΑΕΚ απάντησε με Τολιόπουλο και Γκίκα (31-31, 17'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με τον Γιαννίοπουλο να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού (31-35, 18'). Ο Ματσιούλις με λέι απ έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να προηγείται με 31-37.
22’ 34 - 39
24’ 43 - 39
26’ 49 - 44
28’ 49 - 48
30’ 53 - 55
3η Περίοδος
Σμιθ και Λιούις έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε απόσταση... βολής (37-39, 22'). Ο Λιούις φώναξε και πάλι παρών και με νέο τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά (40-39, 23'). Τα τρίποντα παρέμεναν η δύναμη του ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να ανεβάζει τη διαφορά (45-41, 25'). Η ΑΕΚ μείωσε μέσα από την πιεστική άμυνά της, όμως ο Νόουλς έδωσε... ανάσα στον ΠΑΟΚ (51-48, 28'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ δημιούργησε φθορά στους γηπεδούχους, κερδίζοντας φάουλ και μείωσε για την ομάδα του (51-50, 28'). Η υπομονή της ΑΕΚ, αλλά και η καλή άμυνά της στα τελευταία λεπτά, την βοήθησαν να ανατρέψει το σκηνικό, χάρη σε Σλότερ και Σαντ Ρος, κλείνοντας με προβάδισμα το τρίτο δεκάλεπτο (53-55).
32’ 55 - 60
34’ 55 - 64
36’ 61 - 69
38’ 65 - 69
40’ 67 - 71
4η Περίοδος
Η ΑΕΚ μπήκε με καλό ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η άμυνα έδωσε λύσεις και με τους Σαντ Ρος και Γιάνκοβιτς να σκοράρουν ανέβασε τη διαφορά (55-62, 32'). Ο Σαντ Ρος συνέχισε να δίνει λύσεις στην ΑΕΚ, η οποία έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους (55-64, 34'). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με επί μέρους 4-0 μείωσε (59-64, 35'). Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει και βρήκε λύσεις από Νόουλς και Λιούις (66-69, 39'). Η ΑΕΚ ανανέωσε επιθέσεις, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Ρέι. Ο Λιούις κέρδισε φάουλ από τον Σαντ Ρος και με 1/2 βολές έγραψε το 67-69. Ο Κιθ Λάνγκφορντ, όμως φώναξε παρών και με ένα μεγάλο σουτ έφερε την ΑΕΚ στο +4 (67-71, 8'' για το τέλος). Η Ένωση κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 67-71 συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα.

• 1

Η άμυνα της ΑΕΚ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από το 31-28 του Σαρικόπουλου, στο 16ο λεπτό, η άμυνα της Ένωσης ανέβασε την πίεσή της και οδήγησε σε κακές και άστοχες επιλογές τον ΠΑΟΚ. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με την Ένωση να ανατρέπει την κατάσταση.

• 2

Η παρουσία Σμιθ-Μαργαρίτη. Η άμυνα της ΑΕΚ έδωσε μεγάλο βάρος στο μαρκάρισμα των Άνταμ Σμιθ και Βαγγέλη Μαργαρίτη. Είναι χαρακτηριστικό πως οι τρεις παίκτες είχαν μαζί 2/10 σουτ στο πρώτο μέρος.

• 3

Η προσωπικότητα του Κιθ Λάνγκφορντ. Με την μπάλα να ζυγίζει... τόνους στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε την μπάλα, εκτέλεσε και... υπέγραψε την έκτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα και 5η διαδοχική, συνεχίζοντας την πολύ καλή παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μια πολύ όμορφη στιγμή. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο «PAOK Sports Arena» και τον υποδέχτηκε ο μέχρι πρότινος συνεργάτης του, Κώστας Χαραλαμπίδης μέσα σε πολύ καλό κλίμα!

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Ο Κουβανός άσος είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το δείχνει για μία ακόμα φορά. Στην Πυλαία έδωσε πολλές λύσεις στην ΑΕΚ, ήταν εκ των βασικών πρωταγωνιστών της ομάδας του στο καλό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ κατάφερε να σταματήσει τη δράση του Άνταμ Σμιθ.

2
Άνταμ Σμιθ
Ο Αμερικανός γκαρντ είναι το... βαρύ πυροβολικό του ΠΑΟΚ φέτος. Απέναντι στην ΑΕΚ όμως έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του. Μόλις 9 πόντοι με 3/13 σουτ ο απολογισμός του, με την ΑΕΚ της ΑΕΚ να τον «διαβάζει» πολύ καλά και να του περιορίζει τη δράση.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Ακόμα και στην κακή -επιθετικά- βραδιά του, βρήκε τον τρόπο να ξεχωρίσει και να γίνει σημαντικός. Με το σκορ στο 67-69 πήρε τη μπάλα και εκτέλεσε την άμυνα του ΠΑΟΚ, γράφοντας το 67-71, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ΑΕΚ.

Αρκετή ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα στην αναμέτρηση της Πυλαίας. Οι διαιτητές είχαν αρκετή δουλειά στο 40λεπτο, όμως δεν αδίκησαν κάποια από τις δύο ομάδες, κράτησαν ισορροπίες και δεν έκριναν την αναμέτρηση στο φινάλε.