BC ZALGIRIS
  • Ίλια Μπελόσεβιτς
  • Κάρλος Κορτές
  • Τόμισλαβ Χορντόφ

Οι βαριές ήττες από την Μακάμπι και την Εφές... ξύπνησαν τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο απέναντι στην Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα θυμήθηκε τον... χαρακτήρα της, έπαιξε άμυνα, έβγαλε σωστά plays και κέρδισε την Ζαλγκίρις (83-74), επιστρέφοντας στις νίκες και σε καθεστώς ηρεμίας.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε επιθετικά στους Βασίλη Σπανούλη και Μπράντον Πολ, ενώ πήρε πολλά από τους ψηλούς του, με τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Ουίλι Ριντ και Γιώργο Πρίντεζη να προσφέρουν σε όλους τους τομείς. Οι Πειραιώτες είχαν απαντήσεις απέναντι στους σκληροτράχηλους αλλά άστοχους Λιθουανούς, ενώ κλειδί για το ματς ήταν η τρίτη περίοδος (23-16 το επιμέρους).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 3-5 και ετοιμάζονται για μία δύσκολη «διαβολοβδομάδα» (Μπάγερν και Άλμπα στην Γερμανία), έχοντας πάντως καλή ψυχολογία μετά από ένα ομολογουμένως εξαιρετικό βράδυ στο ΣΕΦ.

• 11

Εξαιρετικό διάβασμα του ματς από τον Κεμζούρα. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού χαμήλωσε το τέμπο και χτύπησε στην αδύναμη αμυντικά ρακέτα της Ζαλγκίρις, με το pick and roll να αποτελεί το μεγάλο σταθερό όπλο των Πειραιωτών. Στα θετικά και η καλή διαχείριση του rotation.

• 34

Δεν ήταν καλή η Ζαλγκίρις, που είχε ξανά θέματα στην άμυνά της. Η χημεία ήταν ένα ζήτημα για τους Λιθουανούς, που άφησαν τον Ολυμπιακό να κυριαρχήσει πνευματικά και να επιβάλλει τον ρυθμό του.

32'

Κλασική, αλλά πάντα όμορφη φάση: Σπανούλης και Μιλουτίνοφ συνεργάστηκαν άψογα, με τον Σέρβο να καρφώνει εντυπωσιακά μετά από την εξαιρετική ασίστ του αρχηγού του Ολυμπιακού.

2’ 2 - 2
4’ 3 - 7
6’ 9 - 10
8’ 13 - 16
10’ 19 - 18
Το παζλ της πρώτης περιόδου είχε συγκεκριμένα κομμάτια: Χαμηλό τέμπο, παιχνίδι επαφών και απόλυτη ισορροπία. Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε με ψηλό σχήμα χωρίς κλασικό πλέι-μέικερ και είχε αρχικά τον έλεγχο, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με κύριο ρυθμιστή των επιθέσεων τον Σπανούλη. Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε πάντως να επιβληθεί σε αυτό το κομμάτι του ματς, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ (19-18).
12’ 21 - 23
14’ 23 - 23
16’ 28 - 31
18’ 33 - 33
20’ 37 - 39
Το ματς κυλούσε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 15': Σε εκείνο το σημείο, η Ζαλγκίρις έβγαλε συνεχόμενες άμυνες και βρήκε σκορ, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων (25-31). Σπανούλης και Μιλουτίνοφ έβγαλαν αντίδραση μετά το τάιμ-άουτ του Κεμζούρα (30-31, 16') και η ισορροπία επανήλθε ξανά στο παρκέ, με τους Λιθουανούς να κλείνουν πάντως το πρώτο μέρος στο +2 (37-39).
22’ 40 - 39
24’ 45 - 41
26’ 48 - 45
28’ 52 - 47
30’ 60 - 55
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-0 του Ολυμπιακού, που έβγαλε ενέργεια για να προηγηθεί με 45-39 (23'). Κόνιαρης, Σπανούλης και Ρότσεστι βρήκαν σκορ, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» βελτιώθηκε αισθητά και το προβάδισμα των έξι πόντων παρέμεινε στο 27' (51-45), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (60-55).
32’ 62 - 57
34’ 68 - 61
36’ 74 - 63
38’ 79 - 68
40’ 83 - 74
Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε plays πάνω του και οι πόντοι του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου είχαν την υπογραφή του. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +7 (66-59, 33'), ενώ δύο τρίποντα από τους Πολ και Ρότσεστι ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 13 (74-61, 35'). Σε εκείνο το σημείο... κλείδωσε το ματς, αφού η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει και να διεκδικήσει το διπλό.

• 1

Η τρίτη περίοδος. Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε με ενέργεια στο δεύτερο μέρος και επέβαλλε τον ρυθμό του στο τρίτο δεκάλεπτο, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές. Εκεί πήρε το προβάσιμα των πέντε πόντων (60-55) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

• 2

Το δίδυμο των Βασίλη Σπανούλη και Μπράντον Πολ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού και ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ πρωταγωνίστησαν στη νίκη των Πειραιωτών, αφού έκαναν τα πάντα στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας και μοιράζοντας με υποδειγματικό τρόπο.

• 3

Το... κανονικό μπάσκετ. Κόντρα σε Μακάμπι και Εφές, ο Ολυμπιακός ήταν εκτός κλίματος. Απέναντι στην Ζαλγκίρις όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στοχευμένα και έξυπνα. Μοίρασαν σωστά, κυκλοφόρησαν με υπομονή και χτύπησαν στις αδυναμίες των φιλοξενούμενων, κάτι που φάνηκε τελικά και στο αποτέλεσμα.

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στον Ολυμπιακό και ο Μπράντον Πολ ήταν φυσικά ικανοποιημένος από την εμφάνισή του και την εύκολη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο ΣΕΦ.

7
Βασίλης Σπανούλης
Εξαιρετικό βράδυ για τον αρχηγό του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν ο... εγκέφαλος των «ερυθρόλευκων», μοιράζοντας και σκοράροντας με υποδειγματικό τρόπο. Θύμισε... Σπανούλη από τα παλιά ο πολύπειρος γκαρντ στο ΣΕΦ.

32
Ζακ ΛεΝτέι
Στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, ο ΛεΝτέι ήταν σκέτη... καταστροφή. Δεν σκόραρε και δεν φάνηκε στην επίθεση, ενώ ήταν και «τρύπα» στην άμυνα, δείχνοντας σταθερά εκτός κλίματος.

11
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Μπορεί να αδικείται λίγο ο Πολ, αλλά ο Σέρβος σέντερ ήταν ξανά κυρίαρχος: Ο Μιλουτίνοφ έκανε όλα όσα έπρεπε σε άμυνα - επίθεση και ήταν καταλυτικός στη νίκη της ομάδας του.

Καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές από τους Μπελόσεβιτς, Κορτές και Χορντόφ. Έγιναν κάποια λάθη, υπήρξαν επαφές που σφυρίχτηκαν πιο... εύκολα από αυτό που θα έπρεπε, αλλά συνολικά οι διαιτητές δεν επηρεάσαν ούτε στο ελάχιστον την εικόνα και το αποτέλεσμα του ματς.

Γεμάτο... Φριντέτ το promo της Μπαρτσελόνα ενόψει Παναθηναϊκού (vid)