ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Αντρίς Αουνκρότζερς
  • Φερνάντο Καλατράβα
  • Ράντομιρ Βοτσίνοβιτς

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να μην έπαιξε το επιθετικό παιχνίδι που μας έχει συνηθίσει την φετινή σεζόν, ωστόσο χάρη στην εξαιρετική της άμυνα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Χάποελ Χολόν, την οποία κέρδισε με 74-65.

Διπλό... χρυσάφι για τον Προμηθέα που με αυτή τη νίκη πέρασε στην 2η θέση του ομίλου και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση, στο 1-2 έπεσε η ισραηλινή ομάδα, με την επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΚ να είναι τελικός και για τις δυο ομάδες.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άντονι Κάουαν, με τον Αμερικανό γκαρντ να αποτελεί μόνιμη απειλή για την Χάποελ. Μέτρησε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε μια πληθωρική εμφάνιση, ενώ ο Χάντερ Χέιλ ήταν αυτός που μίλησε στα κρίσιμα για την ομάδα του. Ο Αμερικανός σημείωσε 16 πόντους (14π. στο 2ο. ημίχρονο) μετρώντας παράλληλα 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ με 4/8τρ. μερικά από αυτά ιδιαίτερα κρίσιμα. Πολύ καλή παρουσία και από τον Τζαμάλ Τζόουνς με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, "καθάρισαν" το παιχνίδι στον... αέρα οι Κόφι (6π. 10ρ.) και Στέφενς (8π. 10ρ.)

Για τους τυπικά γηπεδούχους ο Άρτζι με τον Ντόουσαν μέτρησαν από 18 πόντους έκαστος, με τους υπόλοιπους παίκτες του Σάερφ να μένουν σε μονοψήφια νούμερα σε μια μέτρια επιθετικά βραδιά για την ισραηλινή ομάδα.

Ο αργός ρυθμός και η μέτρια επιθετικά εικόνα του Προμηθέα έδωσε μικρό προβάδισμα στην Χάποελ Χολόν

Oρεξάτη και με διάθεση να πιέσει στην άμυνα μπήκε η Χάποελ Χολόν παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα 5π. (5-0 στο 2’). Η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση (5-4 στο 3’), με τον Τζαμάλ Τζόουνς να σημειώνει τους πρώτους του πόντους (5-6 στο 4’). To παιχνίδι είχε αργό ρυθμό, με τις ομάδες να πηγαίνουν περισσότερο σε σετ επιθέσεις, ενώ το σκορ παρέμενε χαμηλό για τα χρονικά επίπεδα της αναμέτρησης (6-6 στο 5΄). Ο Ντόουσόν με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε ένα προβάδισμα 5π. στην ομάδα του (13-8 στο 7’), με τον Στέφενς (6π. 3ρ.) από πλευράς Προμηθέα να είναι πρωταγωνιστής (13-10 στο 8’). Ο Κάουαν συστήθηκε στην ισραηλινή ομάδα με τρίποντο (13-13 στο 9’), ωστόσο η τυπικά γηπεδούχος πήρε και πάλι το προβάδισμα χάρη στην εξαιρετική της άμυνα (17-13 στο 9’). Με αυτό το σκορ οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο (17-13) με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να βλέπει την ομάδα του να δυσκολεύεται επιθετικά.

Ο Κάουαν βρήκε ρυθμό, η Χάποελ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, σε ένα μέτριο επιθετικά βράδυ και για τις δυο ομάδες

Με τρίποντο του Άρτζι μπήκε η Χάποελ Χολόν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (20-13 στο 11’) με τους Πατρινούς να παραμένουν κοντά με τον Ετσενίκε να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (20-15 στο 13’). Ο Κάουαν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έφτασε τους 7π. και μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου την διαφορά (22-19 στο 15’). Η ισραηλινή ομάδα έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερο από 3’ (22-19 στο 16’) με το Ντόουσον να την ξεκολλάει από τους 22π. (25-19 στο 17’). Η αστοχία από τα 6.75μ. πλήγωνε την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (2/14τρ.) που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο με τον Κάουαν ιδιαίτερα ενεργό (9π.) πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 με το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να είναι 10-12 (27-25).

Έσφιξε την άμυνα του ο Προμηθέας, ξεκόλλησε επιθετικά και πήρε κεφάλι στο σκορ

O Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με ένα σερί 5-0 πήρε προβάδισμα ύστερα από αρκετή ώρα (27-30 στο 21’). H Xάποελ Χολόν μείωσε στον πόντο με κάρφωμα του Άρτζι στον αιφνιδιασμό (31-32 στο 23’) με τον Κάουαν (11π.) να συνεχίζει την πολύ καλή δουλειά στην επίθεση και στην 3η περίοδο (31-34 στο 24’).  Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπή, με τον Ντόουσον να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (36-34 στο 25’) και τον Κόφι να ισοφαρίζει σε 36-36 στο 26’. Οι δυο ομάδες έδιναν βάση στις άμυνες τους, οδηγώντας την αναμέτρηση σε αργό ρυθμό, την στιγμή που το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα σερί 5-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (38-41 στο 28’), με τον Ετσενίκε να αυξάνει το προβάδισμα στο +5 (40-45 στο 29’). Οι Πατρινοί είχαν σφίξει την άμυνα τους και με τον Χείλ να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα έστειλαν την διαφορά στο +8 (42-50), με τον Βανγούιν να μειώνει με buzzer-beater τρίποντο στο φινάλε της περιόδου (45-50).

Κάουαν και Χείλ τον κράτησαν στα δύσκολα, με τον Προμηθέα να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό

Με γκολ-φάουλ του Κάουαν μπήκαν οι Πατρινοί στην τελευταία περίοδο (45-53 στο 31') με την Χάποελ Χολόν να μένει χωρίς σκορ για περισσότερο από 2'. Ο Κάουαν ήταν ζεστός (18π.), έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (+10, 45-55 στο 32'), ενώ ο Χέιλ με νέο τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (48-58 στο 34'). Η ισραηλινή ομάδα απάντησε με ένα σερί 5-0 (50-58 στο 35'), ωστόσο ο Προμηθέας ήλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης (50-60 στο 35'). Ο Άρτζι μείωσε στους 6π. με καλάθι και φάουλ (54-60 στο 35') με τους Ετσενίκε και Χέιλ να σπαταλούν στην συνέχεια δυο κρίσιμες βολές. Ο Κρόουφορντ με τρίποντο ροκάνισε την διαφορά στο -4 (57-61 στο 37'), ωστόσο ο Χείλ έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο για το 57-64 στο 37'. Ο Ετσενίκε έστειλε την διαφορά στους 9π. βάζοντας γερές βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό της ομάδας του. Το σύνολο του Σάερφ δεν παράτησε το παιχνίδι και με δυο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (63-66 στο 38'). Ο Χείλ, όμως μίλησε στα κρίσιμα και με 5 προσωπικούς πόντους έγραψε το 63-71, με 51,7'' να απομένουν για το φινάλε. Η Χάποελ αστόχησε στην συνέχεια με τον Τζόουνς να γράφει με τρίποντο το 63-74 δίνοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.