• 85' Μάρκο Λιβάγια
  • 42' Μάρκο Λιβάγια
  • 45' Αντρέ Σιμόες
  • 83' Ροντρίγκο Γκάλο

Πέρυσι πήγε σε αυτό το γήπεδο γεμάτη συναισθήματα. Θετικά συναισθήματα. Κέρδισε 1-0 με γκολ του Σέρχιο Αραούχο και έφυγε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Φέτος, τα συναισθήματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν «παγωμένοι» από την ποινή αφαίρεσης βαθμών, ήταν φυσιολογικά επηρεασμένοι και από το ερχόμενο ματς με την Μπάγερν και έπρεπε να βρουν τρόπο να τα διαχειριστούν. Βάσει αποτελέσματος, το κατόρθωσαν. Βάσει απόδοσης, όχι και τόσο. Η ΑΕΚ κέρδισε 2-0 στη Ριζούπολη και ξεπέρασε το… δικαστικό σοκ, ωστόσο αγωνιστικά ήταν πιθανότατα το χειρότερο φετινό παιχνίδι της στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η Ένωση είχε ελάχιστες καθαρές ευκαιρίες στο ματς, έμοιαζε μπλοκαρισμένη στην αμυντική τακτική του Γιάννη Ματζουράκη και ήταν η ατομική έμπνευση του Τάσου Μπακασέτα και του Πέτρου Μάνταλου που έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη του δικεφάλου. Το γκολ στο 37ο λεπτό έκανε όλη τη διαφορά στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί και να καταφέρνει να σταματήσει τη δημιουργία της ΑΕΚ, ωστόσο στο δικό του… μισό του γηπέδου κατάφερε ελάχιστα πράγματα. Μία φάση στο ημίχρονο που σταμάτησε στον Μπάρκα, αρκετές μισοτελειωμένες εμπνεύσεις και το άθροισμα μετά από δύο μήνες πρωταθλήματος να παραμένει το ίδιο απογοητευτικό. Μηδέν νίκες, μηδέν βαθμοί και μόλις ένα γκολ στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο και πάλι φάνηκαν ασύνδετοι και ταυτόχρονα πιο ευάλωτοι στις αντεπιθέσεις της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια αστόχησε μια φορά, έπειτα από προσπάθεια του Χουλτ, αλλά στη δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε «τελείωσε» το ματς πριν το τελευταίο πεντάλεπτο και πριν υπάρχουν άνευ λόγου και αιτίας καρδιοχτύπια για τους κιτρινόμαυρους.

• 8

Το πλάνο του Γιάννη Μαντζουράκη ήταν ξεκάθαρο. Το είχε δει με επιτυχία να εφαρμόζεται τόσο ως προπονητής της Κέρκυρας, όσο και του Παναιτωλικού, όταν και είχε κρατήσει την ΑΕΚ στο μηδέν και εκεί στόχευε και σήμερα. Με ένα 4-3-3 επί χάρτου, το οποίο γινόταν ως και 4-6-0 επί χόρτου, θέλησε να μπλοκάρει την ανάπτυξη της Ένωσης και ουσιαστικά τα κατάφερε. Δεν μπορούσε, ωστόσο, να μπλοκάρει και το ατομικό ταλέντο των παικτών της πρωταθλήτριας και από μια τέτοια στιγμή η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ. Από το 0-1 και μετά ήταν εξαιρετικά δύσκολο, να αλλάξει κάτι.

• 22

Δεν πήγε ανυποψίαστος, όπως και δήλωσε μετά το ματς, ο Μαρίνος Ουζουνίδης στη Ριζούπολη και γνώριζε ότι θα έβρισκε απέναντι του έναν βελτιωμένο Απόλλωνα. Ο τεχνικός της ΑΕΚ χρεώνεται την… κίτρινη κάρτα του Σιμόες, αφού είναι μεγάλο λάθος η μη αντικατάσταση του Μοράν τη στιγμή που ζητάει αλλαγή, αλλά πιστώνεται και τις σωστές αλλαγές (τόσο προσώπων, όσο και θέσεων) στο δεύτερο ημίχρονο, οι οποίες πρόσθεσαν ταχύτητα και έφεραν εντέλει το δεύτερο γκολ στο ματς.

37΄

Ο Μπακασέτας με τρομερό τακουνάκι περνάει την μπάλα στον Μάνταλο, ο αρχηγός της Ένωσης την «τσιμπάει» και αφήνει πίσω τον προσωπικό του αντίπαλο, πλασάρει και βάζει μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Κιτρινόμαυρη ποίηση εν κινήσει.

• 13’

Πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΚ, με τον Λιβάγια να σεντράρει μέσα στην περιοχή, τον Πόνσε να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, αλλά να μην τη βρίσκει όπως θα ήθελε.

• 23’

Ατομική ενέργεια και σουτ του Λιβάγια από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

• 33’

Στην πρώτη φάση για τον Απόλλωνα στο ματς και μετά από σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μπάρκας σώζει το κοντινό σουτ του Ακόστα.

• 37’

Εκπληκτικός συνδυασμός Μπακασέτα και Μάνταλου και υποδειγματικό τελείωμα του αρχηγού της ΑΕΚ για το 0-1.

• 47’

Γέμισμα του Άλεφ, κεφαλιά του Λιβάγια ο Χουάντερσον διώχνει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία.

• 65’

Δυνατό σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

• 72’

Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Χουλτ γυρίζει για τον Λιβάγια, του οποίου το πλασέ περνάει ελάχιστα άουτ.

• 80’

Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο από καλό σημείο, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Χουάντερσον.

• 85’

Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Κλωναρίδη να κάνει την κούρσα και το γύρισμα και τον Λιβάγια με ιδανικό πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα της Ένωσης.

• 1

Η ατομική ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ. Το πρώτο γκολ σε ένα διάστημα στο οποίο ο Απόλλων έδειχνε να έχει μπλοκάρει την Ένωση, είναι από εκείνα που δεν… αντιμετωπίζονται, ακριβώς επειδή είναι θέμα ατομικής ποιότητας. Ο Τάσος Μπακασέτας κάνει τακουνάκι, ο Πέτρος Μάνταλος εκπληκτική ντρίμπλα και ιδανικό τελείωμα και τι μπορεί να κάνει η άμυνα; Όχι και πολλά για να το αντιμετωπίσει!

• 2

Η ετοιμότητα του τερματοφύλακα, ειδικά στα παιχνίδια που έχει ελάχιστη επαφή με τη μπάλα, μπορεί να είναι απόσταση από τη ζωή στον… ξαφνικό θάνατο. Ο Βασίλης Μπάρκας δεν είχε πολλά να κάνει απέναντι στον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι είχαν 34% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και μόλις ένα σουτ εντός εστίας. Αυτό το ένα σουτ, όμως, θα μπορούσε να είχε αλλάξει τα δεδομένα του ματς, αν ο γκολκίπερ της Ένωσης δεν αντιδρούσε σωστά. Απέκρουσε το κοντινό και πολύ δυνατό σουτ του Ακόστα στο 33’, κράτησε το μηδέν στη μοναδική μεγάλη στιγμή των γηπεδούχων και τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε το γκολ της ΑΕΚ.

• 3

Η ταχύτητα του Βίκτωρα Κλωναρίδη. Με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, τους αμυντικούς του Απόλλωνα να έχουν… ξεπατωθεί στο προηγούμενο διάστημα, ήταν δεδομένο ότι ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης θα έβρισκε χώρους τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι. Έτσι ακριβώς συνέβη και από δική του κίνηση και κούρσα στο ανοικτό γήπεδο, ήρθε το δεύτερο γκολ, το οποίο «τελείωσε» το ματς και σφράγισε τη νίκη του δικεφάλου.

Δυναμικό «παρών» από τους φίλους της Ένωσης στο γήπεδο, με κάποιους να κάνουν πράξη το «ΑΕΚ και τα μυαλά στα κάγκελα»...

20
Πέτρος Μάνταλος
Σταθερότατος για 90 λεπτά, «απέπνεε» σιγουριά για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, έκοβε- έραβε και, το κυριότερο όλων, ήταν αυτός που με υπέροχο τρόπο πέτυχε το 0-1 στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των γηπεδούχων και βάζοντας την ΑΕΚ στο δρόμο για τη νίκη.

5
Νίκος Βαφέας
Ο 21χρονος αμυντικός του Απόλλωνος Σμύρνης είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του καθ' όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, όμως φέρει σημαντική ευθύνη στο πρώτο τέρμα της ΑΕΚ, καθώς «έχασε» τον Μάνταλο, ενώ και στο δεύτερο αφήνει τον Κλωναρίδη να βγάλει την σέντρα, για να την μετατρέψει σε γκολ ο Λιβάγια.

23
Νίκλας Χουλτ
Μπορεί τα φώτα να έπεσαν σε Μάνταλο και Λιβάγια που πέτυχαν τα γκολ, όμως ο Σουηδός αμυντικός της Ένωσης έκανε... κτήμα του την αριστερή πλευρά, «οργώνοντάς» την αλλεπάλληλες φορές, χωρίς, παράλληλα, ν' αφήνει σε δεύτερη αγωνιστική μοίρα τ' ανασταλτικά του καθήκοντα.

Πάρα πολύ κακή και χωρίς ουσιαστικό λόγο η διαιτησία του Βαγγέλη Γρατσάνη στη Ριζούπολη. Είχε κακό πειθαρχικό έλεγχο, αδίκησε τον Μάρκο Λιβάγια στη φάση που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα, εκνευριστικά άστοχος στο πλεονέκτημα και δε νοείται να αφήσει ατιμώρητο τον Γκονζάλες για την επίθεση στον Μάνταλο στην εκπνοή του ματς. Λάθη και από τους βοηθούς του, τα οποία ευτυχώς δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα του αγώνα.