• 78' Ομοϊουάνφο
  • 75' Γουλφ Έικρεμ
  • 92' Λέκε Τζέιμς
  • 115' Ματίς Μπολί

Κρίμα! Ο Αρης για 105' έμοιαζε ένα βήμα μακριά από το... θαύμα. Είχε πετύχει τρία γκολ, είχε στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως η Μόλντε εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική στιγμή αδράνειας στην άμυνα των Κιτρίνων και με το γκολ του Μπολί στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ήταν αυτή που έφυγε με την... πρόκριση στις αποσκευές της.

Εξ' αρχής η αποστολή του Αρη ήταν δύσκολη. Το 3-0 του πρώτου αγώνα δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Κίτρινους. Παρόλα αυτά, ο Σάββας Παντελίδης και οι ποδοσφαιριστές του το πίστευαν και το απέδειξαν.

Το γεμάτο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου, έδωσε το... σύνθημα, με την γκολάρα του Ματίγια στο 25' και την προβολή του Δεληζήση στο 37' να κολλάνε τη Μόλντε στα... σκοινιά.

Το 3-0 ήταν θέμα χρόνου. Ο Αρης πίεζε, έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, το γκολ... λύτρωσης όμως δεν έρχονταν.

Ο Ελληνας τεχνικός, μη έχοντας άλλη επιλογή πήρε όλα τα ρίσκα του, έριξε στη «μάχη» και τον Γιουνές με σκοπό να πιέσει για το τρίτο γκολ.

Όμως και αυτή τη φορά ο από «μηχανής Θεός» για τον Αρη ήταν ποιος άλλος ο Νικολά Ντιγκινί που με το δικό του γκολ στο 84' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο κόσμος που δεν σταμάτησε λεπτό να ενισχύει την προσπάθεια των παικτών του Αρη, ζητούσε το 4ο γκολ, ο Μαρτίνες το άγγιξε, όμως αυτή που το πέτυχαν τελικά ήταν οι Νορβηγοί.

Ο Μπολί με λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κουέστα και ουσιαστικά έκοψε τα «φτερά» του Αρη που όσο κι αν ήθελε δεν μπόρεσε να βρει δύο ακόμα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

• 11

Τα... άλλαξε όλα ο Σάββας Παντελίδης. Το 4-2-3-1 ήταν το σύστημα που επέλεξε. Εδωσε φανέλα βασικών στους Δεληζήση, Φετφατζίδη, άφησε εκτός τον Μπάσα και με τον Ντιγκινί σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ιντέγε έκανε πιο ευέλικτη την ομάδα του.

• 10

Ο Ερλινγκ Μόε δεν άλλαξε το παραμικρό στην ομάδα του και πως να το κάνει άλλωστε. Ιδια ενδεκάδα, ίδιο σύστημα, όμως αυτή τη φορά όλα δεν πήγαν όπως τα είχε σχεδιάσει, κάθε άλλο...

105'

Αναμφισβήτητα το γκολ του Νικολά Ντιγκινί θα μπορούσε να πάρει τον συγκεκριμένο τίτλο, ωστόσο το τέρμα που πέτυχε ο Μπολί στο 105', ήταν αυτό που πέταξε εκτός Ευρώπης τον Άρη παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη.

• 12’

Παραλίγο λάθος από τους παίκτες της Μόλντε, με τον πορτιέρε Κράνινξ να διώχνει όπως όπως, προ του Λάρσον που πήγε να επωφεληθεί μετά το κάκιστο γύρισμα των Νορβηγών

• 23’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Ντιγκινί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ιντέγε πήρε την κεφαλιά, με τον Κράνινξ να μπλοκάρει σταθερά

• 25’

ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Ματίγια, ο οποίος από μεγάλη απόσταση εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στο «γάμα» του τέρματος της Μόλντε, αφήνοντας άγαλμα τον Κράνινξ

• 26’

Δοκάρι για τη Μόλντε. Πρώτη καλή στιγμή για τη Μόλντε, με τον Έικρεμ να εκτελεί ένα φάουλ από μεγάλη απόσταση και τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Κουέστα

• 37’

ΓΚΟΛ για τον Άρη και πανικός στο «Κλ. Βικελίδης». Ο Φετφατζίδης κάνει ωραία κίνηση με τη μπάλα από τα δεξιά, βγάζει την κάθετη πάσα, με τον Δεληζήση να είναι στο σωστό σημείο και να σπρώχνει τη μπάλα προς τα δίχτυα για το 2-0.

• 39’

Γυριστό σουτ από τον Ντιγκινί μέσα από την περιοχή, τραντάζει την εξωτερική πλευρά το δικτύων του Κράνινξ

• 41’

Σουτ του Ντιγκινί έξω από την περιοχή, περνάει δίπλα από την εστία του Κράνινξ

• 50’

Πανέμορφο σουτ του Κόρχουτ έξω από την περιοχή, ο Κράνινξ διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

• 52’

Εκτέλεση κόρνερ από τον Φετφατζίδη, ο Ρόουζ κάνει το σουτ από πολύ κοντινή απόσταση και στέλνει τη μπάλα άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 3-0.

• 59’

Δυνατό σουτ του Σάσα από μεγάλη απόσταση, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κράνινξ

• 67’

Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σούντγκρεν βγάζει σέντρα στην πλάτη της άμυνας, ο Ντιγκινί μπροστά στο άδειο τέρμα δεν πιάνει καλά την προβολή, με τον Κράνινξ να μπλοκάρει τη μπάλα

• 77’

Μία από τις λίγες καλές ευκαιρίες της Μόλντε, με τον Ομοϊουάνφο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Κουέστα να κάνει δύσκολη απόκρουση αποσοβώντας τον κίνδυνο

• 84’

ΓΚΟΛ για τον Άρη. Ο Σούντγκρεν έκλεψε τη μπάλα από τα δεξιά έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Ντιγκινί με τον Γάλλο να κάνει το 3-0 και να βάζει... φωτιά στο γήπεδο

• 86’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ιντέγε να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Κράνινξ να κάνει μία πολύ δύσκολη απόκρουση κρατώντας ζωντανή την ομάδα του

• 94’

Καλό σουτ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή, ο Κράνινξ μπλοκάρει σταθερά

• 101’

Πολύ καλή στιγμή για τη Μόλντε, με τον Κνούτζον να κάνει το μακρινό σουτ και τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα

• 102’

Ο Άρης απειλεί με τον Ντιγκινί, ο οποίος κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

• 105’

Ο Μπολί «παγώνει» το «Κλ. Βικελίδης», καθώς βγήκε απέναντι στον Κουέστα και κρέμασε τον τερματοφύλακα του Άρη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του μία ανάσα από την πρόκριση

• 111’

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Αρχικά ο Ρόουζ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά και στη συνέχεια ο Τόνσο δεν μπορεί από κοντά και τέλος το σουτ του Μπάσα σταματάει στα σώματα

• 114’

Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, με τον Γιουνές να βγαίνει απέναντι στον Κράνινξ, αλλά το σουτ του Τυνήσιου έφυγε ελάχιστα άουτ

• 117’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Δεληζήσης έκανε το σουτ μετά το κόρνερ του Μαρτίνες αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

• 1

Ο Αρης «χτύπησε» την Μόλντε, ακριβώς όπως οι Νορβηγοί στο πρώτο παιχνίδι. Τα δύο γρήγορα γκολ μέσα σε διάστημα δώδεκα λεπτών, ήταν αυτό που χρειάζονται οι Κίτρινοι πετυχαίνοντας τον αρχικό τους στόχο, κάνοντας τη... μισή και παραπάνω δουλειά για την μεγάλη ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα.

• 2

Το ευέλικτο σχήμα που επέλεξε ο Σάββας Παντελίδης. Το 4-2-3-1 ταιριάζει «γάντι» στους Κίτρινους. Βέβαια, τα συστήματα από μόνα τους δεν παίζουν μπάλα και η απόδοση όλων των ποδοσφαιριστών του συλλόγου της Θεσσαλονίκης έπαιξε καταλυτικό ρόλο για την εξέλιξη του αγώνα.

• 3

Η πίστη του Άρη για την ανατροπή. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κατέθεσαν ότι είχαν και δεν είχαν και κατάφεραν να πετύχουν αυτό που πριν τον αγώνα φάνταζε ως... θαύμα να στείλουν δηλαδή το παιχνίδι στην παράταση.

Δεκαπενταύγουστος, πάνω από 30 βαθμοί Κελσίου, 3-0 σκορ πρώτου αγώνα. Και όμως, τίποτα δεν στάθηκε εμπόδιο για τον κόσμο του Άρη, ο οποίος έδωσε βροντερό παρών στο «Κλ. Βικελίδης»,γεμίζοντας το γήπεδο και πιστεύοντας στο «θαύμα».

7
Νικολά Ντιγκινί
Ο Νικολά Ντιγκινί... λύτρωσε τον Άρη και έβαλε «φωτιά» στο «Κλ. Βικελίδης», καθώς με το γκολ του έστειλε στην παράταση το ματς και τους «κιτρινόμαυρους» μία ανάσα από το «θαύμα».

5
Βέγκαρντ Φόρρεν
Οι περισσότεροι από τους παίκτες της Μόλντε βρέθηκαν σε κάκιστη μέρα, ωστόσο αν πρέπει να διαλέξουμε έναν, αυτός θα είναι ο Βέγκαρντ Φόρεν, ο οποίος... έχασε τον Νικολά Ντιγκινί στο τρίτο γκολ του Άρη, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

30
Μπολί
Ο Μπολί μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στο 105' βγήκε στην κόντρα και με άψογο τελείωμα «πάγωσε» το «Κλ. Βικελίδης», κάνοντας το 3-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο Ρόμπερτ Χάρβεϊ μπορεί να μην έκανε το μεγάλο λάθος, ωστόσο η αλήθεια είναι πως άφησε με πολλά παράπονα τους ποδοσφαιριστές του Αρη. Αιτία γι' αυτό πως επέτρεψε σε πολλές περιπτώσεις το σκληρό παιχνίδι των Νορβηγών, μη καταλογίζοντας αρκετά φάουλ υπέρ στον Αρη, ενώ θα μπορούσε να έχει αποβάλλει και τον Τζέιμς λίγο πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα.