1 0
Ζάκυνθος
ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Με δέκα η Ζάκυνθος, ευκαιρίες η ΑΕΚ Β'

Στο πρώτο τέταρτο η Ζάκυνθος φαινόταν να ελέγχει το ματς χωρίς να απειλεί, αλλά δίχως να απειλείται από την ΑΕΚ Β'. Μετά το 20' οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Απείλησαν στο 20' με τον Γιούση, ενώ στο 23΄ ο Κοσίδης είχε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Σε κόρνερ του Γιούση, ο φορ των «κιτρινόμαυρων» πήρε την κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί της Ζακύνθου έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Στο 28' η ΑΕΚ Β' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Πατσιογιώργος βγήκε εκτός εστίας, έπιασε την μπάλα με τα χέρια προ του Χριστόπουλου, ο οποίος θα σκόραρε σε κενή εστία και ο ρέφερι του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Με δέκα, πλέον, παίκτες η Ζάκυνθος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και στο 37' η Ένωση είχε διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Μπαρμπουνόπουλο να λέει «όχι» τόσο σε Κοσίδη όσο και σε Γιούση.

Στο 45' ο νεαρός πορτιέρο των φιλοξενούμενων έκανε νέα σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γιούση, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

«Καθάρισε» στο 85' ο Γιούσης

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ Β' κυριάρχησε. Έλεγξε τον ρυθμό και προσπαθούσε να απειλήσει. Στο 60' ο Μουστακόπουλος είχε ένα καλό σουτ, ενώ στο 81' η προσπάθεια του ίδιου πέρασε άουτ. Το γκολ, όμως, φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και τελικά ήρθε στο 85' με τον Χρήστο Γιούση που έλυσε τον γόρδιο δεσμό δίνοντας το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Έτσι η ΑΕΚ Β' επέστρεψε στα τρίποντα έπειτα από μία στείρα πεντάδα αγώνων και από τις 19 Φλεβάρη και το «διπλό» στην Άρτα επί του ΑΕ Καραϊσκάκης με 1-0.

ΑΕΚ Β' (Ν. Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Μιτάι, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπάμπης (61' Τζ. Γκαρσία), Μουστακόπουλος (87' Κορομηλάς), Γερολέμου (68' Ρουκουνάκης), Γιούσης, Κοσίδης (87' Μπούσης), Χριστόπουλος Ευθ. (68' Ιατρούδης)
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογεώργος, Καράμι, Κούνια, Σοάρες, Καλλιβωκάς, Κιτόκο (90' Σούρμπης), Νικολακόπουλος, Κοναγκάγια (31' Μέντες), Μπαζάν (90' Καρδάρης), Ρουκουά (31' Λαμπόγλου), Σαούλ (66' Ματέους).
Διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Κομισοπούλου (Χανίων)
Αποβολές: 28' Πατσιογιώργος

ΑΕΚ Β' - Ζάκυνθος 1-0