Κουβαλώντας τον τίτλο του φαβορί, οι «ασπρόμαυρες» φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τα... δόντια τους, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου με γκολ από τα αποδυτήρια. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε λίγο πριν την εκπνοή του 90λέπτου, με τα κορίτσια του Πέριτσα Κρστιτς να φέρνουν έναν ακόμα τίτλο στη Θεσσαλονίκη. Για την ακρίβεια τον 16ο της ιστορίας τους, επιβεβαιώνοντας στην πράξη πως πρόκειται για ένα από τα πιο πετυχημένα τμήματα του Δικεφάλου.

H μεγάλη άτυχη του τελικού ωστόσο ήταν η Κωνσταντίνα Στράντζαλη, η οποία τραυματίστηκε και η κατάσταση της θα εκτιμηθεί μετά την επιστροφή του Δικεφάλου στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ της Μήτκου από μακριά, η γκολκίπερ της Χαλκίδας έκανε το τραγικό λάθος και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-1. Έκτοτε ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και παρότι καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία μέχρι το ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δυνατός αέρας δυσκόλευε το έργο των δύο ομάδων, όμως στο 61' μετά από καλό συνδυασμό των παικτριών του ΠΑΟΚ, βγήκε η σέντρα, πήρε την κεφαλιά η Κακαμπούκη, αλλά η Αλεξάκη μάζεψε τη μπάλα, με τον Δικέφαλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει διαφορά δύο τερμάτων.

Το γκολ που σφράγισε την νίκη και το πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 86ο λεπτό μετά από τρομερή προσπάθεια της Σπυριδωνίδου που με ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 2-0 του Δικεφάλου.

Άβαντες Χαλκίδας - ΠΑΟΚ: 0-2