• 33΄ Σιμάνσκι
  • 53΄ Βασιλαντωνόπουλος
  • 63΄ Τάνκοβιτς
  • 89΄ Κρίστιτιτς

Φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Πέτρου Μάνταλου είχε το αποψινό ντέρμπι της Λεωφόρου, καθώς χάρη σε δικό του γκολ στο 50’ η ΑΕΚ νίκησε το φάντασμα του Παναθηναϊκού με 1-0 και θα είναι και την επόμενη σεζόν Ευρωπαία.

Το τριφύλλι έμοιαζε με τερατούργημα στο ματς που θεωρητικά έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την Ευρώπη, δίχως πλάνο, αρχή μέση και τέλος και η σοβαρή Ενωση του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό της και άξιο συμπαραστάτη τον Ανσαριφάρντ τον έκανε μία χαψιά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικό από πλευράς θεάματος, καθώς παρότι αμφότερες οι ομάδες είχαν διάθεση δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Παναθηναϊκός που «καιγόταν» για την κατάκτηση της νίκης είχε στο ενεργητικό του μόλις μία καλή στιγμή στο 16’ με την κεφαλιά απομάκρυνσης του Βασιλαντωνόπουλου προ του Σανκαρέ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώντα  και συνολικά δύο τελικές. Η δε ΑΕΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως ούτε μία τελική προς την εστία του Διούδη.

Ο Μπόλονι θέλησε να αυξήσει την επιθετικότητα των πράσινων χρησιμοποιώντας τόσο τον Σανκαρέ όσο και τον Βιγιαφάνιες ως εσωτερικούς μέσους, αλλά το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε ορθολογικό πλάνο ανάπτυξης και μεταφοράς της μπάλας στο επιθετικό τρίτο, ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε να θωρακίσει τη δεξιά του πλευρά και να περιορίσει τα ανεβάσματα του Χουάνκαρ με την τοποθέτηση του Γαλανόπουλου σε θέση δεξιού χαφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το τοπίο του ματς άλλαξε πλήρως από τη στιγμή που η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Μάνταλο στο 50’ (0-1) σε υποδειγματική αντεπίθεση. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια της Ενωσης και προκάλεσε… θάλασσα στο τριφύλλι, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να βγαίνουν πανεύκολα σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 68’ με τον Τσιντώντα να κάνει την απόκρουση της βραδιάς σε πλασέ του Χατζηγιοβάνη από τη μικρή περιοχή. Η ΑΕΚ ωστόσο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μέχρι το 93’ όταν ο Νεντελτσιάρου βρήκε το πόδι του Μακέντα και ο διαιτητής καταλόγισε μέσω VAR το πέναλτι. Ο Μακέντα ωστόσο έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσιντώντα στο 95’!

• 11

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-3-3, τοποθετώντας τους Βιγιαφάνιες και Σανκαρέ εσωτερικούς χαφ και τον Νιάς αμυντικό μέσο. Επανέφερε τον Καμπετσή στο ένα άκρο και διατήρησε τον Χατζηγιοβάνη στο άλλο, με τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης, ενώ στην καρδιά της άμυνας επανέφερε τον Σένκεφελντ στο πλευρό του Βέλεθ. Η διαχείριση του ματς ήταν για πολλοστή φορά τραγική.

• 11

Ενα 4-3-3 που δεν ήταν 4-3-3 για τον Μανόλο Χιμένεθ, αλλά γύρναγε σε 4-4 -1-1 με τον Γαλανόπουλο πιο δεξιά. Είχε αποτέλεσμα στο κλείδωμα της αριστερής πλευράς του Παναθηναϊκού. Η ΑΕΚ δεν περίμενε πίσω, αλλά με ψηλά τις γραμμές στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Σωστές κινήσεις μετά το προβάδισμα και σε καλό timing. Στην σωστή στιγμή ο Χιμένεθ εμφάνισε τον καλό του εαυτό.

95'

Ο Παναθηναϊκός είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μακέντα να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ.

• 16’

Ο Χατζηγιοβάνης τροφοδοτεί τον Μακέντα που βγάζει σέντρα από δεξιά προς τον Σανκαρέ, αλλά ο Βασιλαντωνόπουλος προλαβαίνει και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

• 35’

Εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, η μπάλα στρώνεται στον Σανκαρέ που κοντρολάρει και σουτάρει άουτ.

• 48’

Συρτή σέντρα του Βιγιαφάνιες προς τον Μακέντα στο σημείο του πέναλτι, ο Ιταλός δεν βρίσκει τη μπάλα και ο Τσιντώντας μπλοκάρει.

• 50’

ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Μάνταλο να τροφοδοτεί τον Ανσαριφάρντ ο οποίος βγάζει σέντρα στην καρδιά της πράσινης άμυνας, όπου ο Μάνταλος βγαίνει μπροστά από τον Σένκεφελντ παίρνει τη μπάλα και πλασάρει στα δίχτυα (0-1).

• 55’

Σέντρα του Ανσαριφάρντ προς τον Γαλανόπουλο, η προβολή του οποίου περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

• 68’

Υποδειγματική σέντρα του Μακέντα προς τον αμαρκάριστο Χατζηγιοβάνη που πλασάρει από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Τσιντώντας αποκρούει εκπληκτικά και κατόπιν ο Λόπεθ παραχωρεί κόρνερ.

• 75’

Εκτέλεση κόρνερ του Σιμάνσκι, ο Σβάρνας πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά η μπάλα βρίσκει στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και φεύγει άουτ.

• 93’

Ο Νεντελτσιάρου βρίσκει το πόδι του Μακέντα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλογίζει μέσω VAR το πέναλτι.

• 95’

Ο Μακέντα αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα αλλά στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 1

Η προσωπικότητα και η κλάση του Πέτρου Μάνταλου. Ο αρχηγός της ΑΕΚ υπήρξε ο πλέον καθοριστικός παράγοντας στο αποψινό ντέρμπι από πάσα άποψη, ενώ το γκολ που σημείωσε καθόρισε το αποτέλεσμα.

• 2

Το τρικ του Χιμένεθ με τον Γαλανόπουλο σε ρόλο δεξιού χαφ για να περιορίσει τα ανεβάσματα του Χουάνκαρ και η επιλογή του Μπόλονι να παίξει με Βιγιαφάνιες και Σανκαρέ ως 8άρια που είχε ως επακόλουθο το τραγικό αμυντικό τρανζίσιον.

• 3

Η χαμένη ευκαιρία του Χατζηγιοβάνη ή αν προτιμάτε καλύτερα η τεράστια απόκρουση του Τσιντώντα σε ένα χρονικό σημείο (68') όπου τα πάντα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά εάν υπήρχε ισοφάριση.

Μπορεί ο Πέτρος Μάνταλος να έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, καθορίζοντας το νικητή του αποψινού ντέρμπι, δεν παύει ωστόσο να ήταν μία μεγάλη βραδιά και για τον Τσιντώντα που είχε κάθε λόγο να πανηγυρίζει.

20
Πέτρος Μάνταλος
Δεν υπάρχουν λόγια για τον αρχηγό της ΑΕΚ. Έπαιξε στην κυριολεξία με ένα πόδι, μόνο εκείνος πίστευε πως θα μπορούσε να παίξει. Δεν έκανε πίσω στην κρίσιμη στιγμή, βγήκε στο γήπεδο, πήρε την ΑΕΚ από το χέρι και την γλίτωσε από την ταπείνωση του να χάσει ακόμη και την Ευρώπη.

-
Λάζλο Μπόλονι
Εκτός τόπου και χρόνου ο προπονητής του Παναθηναϊκού, παρουσίασε μία ομάδα χωρίς το παραμικρό πλάνο ανάπτυξης και ταυτόχρονα οι αλλαγές του στη διάρκεια του ματς και καθυστερημένες ήταν και εκτός κλίματος. Πιο ενδεικτική η αλλαγή του Σάντσες με τον Μολό στο 80' με το σκορ στο 0-1.

1
Παναγιώτης Τσιντώντας
Σα να ήταν γραφτό απόψε, οι δύο που συγκέντρωσαν τα περισσότερα πυρά μέσα στην σεζόν, να σημαδέψουν την καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Ο Μάνταλος με το γκολ και ο Τσιντώτας με την τεράστια απόκρουση στην ευκαιρία «μισό γκολ» του Χατζηγιοβάννη.

Κοντά στις φάσεις, δίχως διάθεση να ευνοήσει κάποια ομάδα και χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Αρανόφσκι από την Ουκρανία.

Παναθηναϊκός: Σημαντικό μέρος του μπάτζετ για αμυντικό μέσο και εξτρέμ!