• 22' Βασίλης Βιτλής
  • 59' Δήμος Μπαξεβανίδης

Παίζοντας και κυριαρχικό ποδόσφαιρο αλλά και... με τη φωτιά, ο Άρης κατάφερε να πάρει το τέταρτο τρίποντο της σεζόν, βελτιώνοντας την επιθετική του εικόνα ακόμη περισσότερο, όχι όμως και την αποτελεσματικότητα του.

Η ομάδα του Μάντζιου κυκλοφορούσε τη μπάλα και στις δύο πλευρές, όμως επιχειρούσε τις περισσότερες επιθέσεις της από τα αριστερά, αφού ήταν ξεκάθαρο πως ο Έλληνας τεχνικός δεν ήθελε να ζορίσει τον σχετικά ανέτοιμο Σούντγκρεν, που ξεκίνησε βασικός λόγω του τραυματισμού (λουμπάγκο) του Γκανέα.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Απόλλων Σμύρνης φοβήθηκε υπερβολικά την αναμέτρηση, ήταν πιο φρέσκοι, πιο γρήγοροι και ορεξάτοι και άνοιξαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με ασίστ Μπερτόγλιο και «χειρουργική» εκτέλεση Μπρούνο Γκάμα στο 35ο λεπτό. Ήταν το τέταρτο γκολ του Πορτογάλου σε έξι φετινές αναμετρήσεις, ενώ μετρά και δύο ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Απόλλων ήταν αδύνατο να απειλήσει και το κατάφερε μόλις στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, στη μοναδική φάση όπου κυκλοφόρησε ορθολογικά τη μπάλα, όμως ο Χουχούμης τελείωσε άσχημα την όμορφη σέντρα του Φερνάντεθ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Ο Γιώργος Παράσχος έριξε στην σκακιέρα του αγώνα έναν καθαρό επιθετικό, τον Ντάουντα, ενώ έφερε και τον τεχνίτη Μπεντινέλι στον άξονα, ώστε να δημιουργήσει περισσότερο. Ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί όσον αφορά στην κατοχή, αλλά ήταν άστοχος απέναντι στον Κότσαρη, την ώρα που ο Απόλλων γινόταν πολύ πιο ουσιαστικότερος απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο, στις περιπτώσεις που είχε τη μπάλα στα πόδια του, και δημιουργούσε απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Μπουσέ.

Αποκορύφωμα των προσπαθειών της Ελαφράς Ταξιαρχίας ήταν το γκολ του Σλίβκα στο 69ο λεπτό, που ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, αλλά και το πέναλτι που ζήτησαν οι παίκτες του Παράσχου λίγο πριν το τέλος, μια αρκετά δύσκολη φάση που επίσης κρίθηκε ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ, ξανά με χρήση VAR.

Έτσι, ο Άρης διατήρησε το υπέρ του σκορ και έμεινε... ακούνητος και ωραίος στην κορυφή της βαθμολίας της Super League Interwetten.

• 11

Άκης Μάντζιος: Ο Μάντζιος έχει κάνει πλέον ξεκάθαρες τόσο τις επιλογές του όσο και τον προσανατολισμό του Άρη. Το 4-2-3-1 είναι σταθερό και με κατεύθυνση το κάθετο παιχνίδι, Τζέγκο και Ματίγια οι δύο μέσοι, Μπερτόγλιο, Γκάμα και (πλέον) Γκαρσία οι μαέστροι πίσω από τον Λόπεθ. Ο Ματέο Γκαρσία πήρε τη θέση του Μαντσίνι στο βασικό σχήμα όπως ήταν αναμενόμενο, ενώ η αλλαγή στην άμυνα, με την είσοδο Σούντγκρεν και την τοποθέτηση του Σάκιτς στα αριστερά οφείλεται στο λουμπάγκο του Γκανέα. Οι δύο μπακ τα πήγαν περίφημα, βέβαια, όπως και όλος ο υπόλοιπος Άρης, αμυντικά και επιθετικά.

• 23

Γιώργος Παράσχος: Το πρώτο ημίχρονο του Απόλλωνα δεν ήταν καθόλου κολακευτικό, ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Βγαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, και με το 1-0 του Άρη στην πλάτη τους, οι «φιλοξενούμενοι» άρχισαν σταδιακά να ζητούν περισσότερα από το παιχνίδι, ενώ τους βοήθησε πολύ η αλλαγή θέσης του τεχνίτη Μπεντινέλι, από τα πλάγια στον άξονα και πίσω από τον επιθετικό. Το πλάνο λειτούργησε, ο Απόλλων σκόραρε, όμως το VAR ακύρωσε – οθρά – το τέρμα του.

35'

Λόπεθ και Μπερτόγλιο συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον τελευταίο να βλέπει την κίνηση του Γκάμα που πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0 του Άρη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του σε ένα κρίσιμο σημείο.

• 15’

Σουτ του Μπερτόγλιο από το σημείο του πέναλτι με τον Λισγάρα να παρεμβαίνει με τάκλιν και να απομακρύνει.

• 35’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μπερτόγλιο συνεργάστηκε με τον Γκάμα που από πλάγια θέση και πλασάροντας απευθείας, νίκησε τον Κότσαρη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

• 42’

Σουτ από τον Μπερτόγλιο μετά από πάσα-τακουνάκι του Λόπεθ, με τον Κότσαρη να μπλοκάρει σταθερά.

• 45+2’

Ο Χουχούμης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από την σέντρα του Φερνάντεθ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

• 57’

Ο Χουχούμης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Μπετινέλι αλλά το τελείωμα του ήταν κακό.

• 67’

Ο Μπερτόγλιο πάτησε περιοχή, έχοντας αρκετό χώρο αλλά το σουτ που επιχείρησε με το δεξί δεν ήταν εύστοχο.

• 70’

Ακυρωθέν γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Μπετινέλι γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά για τον διερχόμενο Σλίβκα που πλάσαρε για το 1-1 από τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά με τη βοήθεια του VAR ο Μπετινέλι υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

• 81’

Ο Κάτσε τσίμπησε ωραία για τον Ματίγια που με έκανε το γυριστό μέσα από την περιοχή, με τον Κότσαρη να μπλοκάρει.

• 83’

Ο Μουνιέ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δεληζήση, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να πηγαίνει στο VAR και να γυρνάει τη φάση πίσω για οφσάιντ.

• 1

Βαρύτητα στην αριστερή πλευρά. Ο τραυματισμός (λουμπάγκο) του Γκανέα ανάγκασε τον Άκη Μάντζιο να δώσει φανέλα βασικού στον Σούντγκρεν, τον οποίο εμπιστεύεται και σταδιακά επαναφέρει στην ομάδα. Ωστόσο, ο προπονητής του Άρη γνώριζε ότι ο Σουηδός δεν είναι απόλυτα έτοιμος για να εκτελέσει όλα – και κυρίως τα επιθετικά – καθήκοντα ενός μπακ, και γι’ αυτό έδωσε μεγαλύτερη βαρύτητα στην ανάπτυξη από την αριστερή πτέρυγα, με τον Σάκιτς και τον εκάστοτε εξτρέμ που είχε ο Αυστριακός για... συνεργάτη.

• 2

Ο ελεύθερος ρόλος του Μπρούνο Γκάμα. Ο Μάντζιος άλλαζε συχνά πτέρυγες τους Γκάμα και Ματέο Γκαρσία, ανακατεύοντας την τράπουλα και παίζοντας με τους ρόλους. Ενώ ο μεν Γκαρσία έπαιζε πάντα πάνω στη γραμμή, ο Γκάμα είχε περισσότερο ευέλικτο και ελεύθερο ρόλο, αξιοποιώντας στο έπακρο την τεχνική και την διορατικότητα του, καθώς συνέκλινε δίπλα στον έτερο τεχνίτη Μπερτόγλιο και γέμιζε τον χώρο του κέντρου.

• 3

Η έλλειψη συγκέντρωσης στο παιχνίδι του Απόλλωνα με τη... γραμμή. Σε δύο περιπτώσεις, αρχικά στο γκολ της ισοφάρισης και έπειτα στη φάση του πέναλτι, οι παίκτες της Ελαφράς Ταξιαρχίας βιάστηκαν στις κούρσες τους στην περιοχή του Άρη και βρέθηκαν οριακά εκτεθειμένοι, χάνοντας δις την ευκαιρία να πάρουν κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Τo VAR είναι πραγματικότητα στο ελληνικό ποδόσφαιρο και ο νεοφώτιστος Απόλλων Σμύρνης το διαπίστωσε απόψε με το παραπάνω.

Ο Ζακαρί Μπουσέ συγκρούστηκε με τον Άντονι Φατιόν στον αέρα, με αποτέλεσμα ο Αλβανός μέσος να τραυματιστεί στη μέση και να αποχωρήσει τραυματίας. Ο πορτιέρε του Άρη, συμπαραστάθηκε στον άσο του Απόλλωνα, χαρίζοντας ένα ωραίο στιγμιότυπο.

16
Μπρούνο Γκάμα
Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός είναι αδιαμφισβήτητα ρυθμιστής ισορροπιών. Έχοντας στο πλάι του δύο συμπαίκτες που τον καταλαβαίνουν απόλυτα (Μπερτόγλιο - Ματέο Γκαρσία), ο Γκάμα δείχνει ακόμα καλύτερος από πέρυσι, αξιοποιεί αποτελεσματικά τον ελεύθερο ρόλο που του έχει δώσει ο Μάντζιος και «ξεκολλά» από τη γραμμή για να δημιουργήσει και να σκοράρει. Το έκανε και απόψε, φτάνοντας τα 4 γκολ σε 6 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

3
Διαμαντής Χουχούμης
Ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα Σμύρνης, έδειξε διάθεση να απειλήσει την άμυνα του Άρη, με τα τρεξίματα του. Ωστόσο τους έλειψε η συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Όταν βρέθηκε σε σημείο να εκτελέσει, δεν έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία, σπαταλώντας δύο σημαντικές στιγμές για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου που έμεινε στο μηδέν και γνώρισε την ήττα από τους «κιτρινόμαυρους».

18
Φακούντο Μπερτόγλιο
Ο κινητήριος μοχλός της επιθετικής γραμμής του Άρη, δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές για την ομάδα του, ενώ συνεχώς άνοιγε διαδρόμους. Σωστές μεταβιβάσεις και ασίστ στον Μπρούνο Γκάμα που συνεχίζει απτόητος. Ο Αργεντινός τράβηξε τους αντιπάλους πάνω του και με τις ενέργειες του... κούρασε την αντίπαλη άμυνα, αναγκάζοντας τους παίκτες του Απόλλωνα να κάνουν αρκετά φάουλ.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έδωσαν κάποιες δυνατές μονομαχίες με τους πάγκους να ζητάνε κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Δημήτρη Καραντώνη. Στο 70ο λεπτό και με την παρέμβαση του VAR ακύρωσε ένα γκολ του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ στο 82' πήγε στο VAR για να εξετάσει μια μονομαχία του Μουνιέ με τον Δεληζήση, με τους φιλοξενούμενους να ζητάνε πέναλτι αλλά τον διαιτητή να γυρνάει τη φάση πίσω για οφσάιντ.

Άρης - Απόλλων Σμύρνης 1-0