• 25΄ Λιβάγια
  • 25΄ Μάνταλος
  • 26΄ Βαζ

Η ΑΕΚ μπορεί να είχε πρόβλημα στο κέντρο της άμυνάς της όπου και είχε ξεμείνει από στόπερ με αποτέλεσμα ο Καρέρα να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει ως σέντερ μπακ τον Λόπες πλάι στον Οικονόμου, αλλά εν τέλει δεν έπαιξε κανένα ρόλο στο παιχνίδι. Και αυτό διότι ο επιθετικογενής ρόμβος, αποτελούμενος από τους Μάνταλο, Λιβάγια, Βέρντε και Ολιβέιρα, έκανε πράγματα και θαύματα στον αγωνιστικό χώρο του άδειου ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, άρχισε να χάνει ευκαιρίες κυριολεκτικά από το πρώτο λεπτό και πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά το σκορ ήταν ήδη στο 2-0: στο 5' ο Λιβάγια έβγαλε μια σέντρα-διαβήτη από τα αριστερά και ο Μάνταλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και στο 8΄ ο Βέρντε έκανε άνω-κάτω όλη την άμυνα του ΟΦΗ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Το 2-0 για την ΑΕΚ ήταν πραγματικά εντυπωσιακό αλλά το δεύτερο γκολ του Βέρντε και τρίτο για την ΑΕΚ ήταν ένα πραγματικό αριστούργημα με τον Ολιβέιρα να βγαίνει απέναντι από τον Σωτηρίου έπειτα από απίστευτη κάθετη του Ιταλού, να περνάει τη μπάλα με λόμπα πάνω από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και τον Βέρντε να έρχεται στο άδειο τέρμα και με πλασέ στην κίνηση να σκοράρει για δεύτερη φορά.

Η επανάληψη ήταν μια τυπική διαδικασία για τις δυο ομάδες. Η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον ΟΦΗ και προέβη σε μια συντήρηση δυνάμεων αλλά και πάλι ήταν οι γηπεδούχοι που όταν έβγαιναν στην επίθεση απειλούσαν. Το πιο αξιοσημείωτο γεγονός πάντως ήταν η δεύτερη κίτρινη που είδε ουσιαστικά επίτηδες ο Λιβάγια για να χάσει ένα ματς αντί για δυο.

Το τελικό 3-0 σηματοδότησε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα και το πέμπτο σερί ματς της χωρίς να δεχθεί γκολ.

• 7

Με 4-3-3 και ρόμβο στην επίθεση ξεκίνησε ο Μάσιμο Καρέρα, σχηματισμός με τον οποίο η ΑΕΚ καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια έκανε συντήρηση δυνάμεων.

• 20

Το 4-5-1 του Γιώργου Σίμου δεν στάθηκε ικανό να κλείσει τους χώρους στην ΑΕΚ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να βρεθεί σε συνθήκες ασφυκτικής πίεσης από το πρώτο λεπτό και να μην μπορεί σε κανένα σημείο να διαχειριστεί την αναμέτρηση.

29'

Και το 2-0 για την ΑΕΚ (και πρώτο γκολ του Βέρντε στο ματς) ήταν εντυπωσιακό αλλά στο δεύτερο του Ιταλού, που σηματοδότησε το 3-0 της Ένωσης, με τον Βέρντε και τον Ολιβέιρα να κρύβουν τη μπάλα, ήταν μια πραγματική μαγεία...

• 1’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Διώχνει ο Σωτηρίου το σουτ του Μάνταλου!

• 2’

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Σωτηρίου απέκρουσε την εκπληκτική κεφαλιά του Ολιβέιρα.

• 5’

Γκολ η ΑΕΚ! Ο Λιβάγια βρήκε χώρο από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Μάνταλος με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

• 8’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Σωτηρίου, ελίχθηκε ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες χωρίς να χάσει τη μπάλα και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

• 20’

Ο Κρίστιτσιτς έβγαλε τετ-α-τετ τον Βέρντε με τον Σωτηρίου τον Βέρντε, ο Ιταλός πλάσαρε και ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε με τα πόδια.

• 30’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε έβγαλε την κάθετη στον Ολιβέιρα, αυτός μπήκε από τα δεξιά, με λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σωτηρίου και στο κενό τέρμα ο Βέρντρε πλάσαρε για το 3-0.

• 52’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα βγήκε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου αλλά αστόχησε.

• 54’

Ο Μάνταλος έκανε το σουτ στην κίνηση, με τον Σωτηρίου να αποκρούει εξ' επαφής.

• 57’

Ο Μάνταλος μετά από πάσα του Βέρντε είχε κενό τέρμα μπροστά του, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

• 86’

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Γύρισμα του Παουλίνιο, δεν βρίσκει κανείς την μπάλα.

Είναι πολύ κινητικός σε κάθε ματς, κάνει άνω κάτω τον αντίπαλο αλλά στην τελική προσπάθεια κάτι δεν πάει καλά. Ο Βέρντε ωστόσο με τον ΟΦΗ τα έκανε όλα άψογα, έβαλε και δυο γκολ σε κανονική ροή (μέχρι στιγμής είχε σκοράρει μόνο με φάουλ και πέναλτι) και αναπόφευκτα ξέσπασε...

7
Ντανιέλε Βέρντε
Να τον πιείς στο ποτήρι ήταν ο Ιταλός εξτρέμ που όχι απλά πέτυχε δυο υπέροχα γκολ αλλά ταλαιπώρησε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε την άμυνα του ΟΦΗ.

18
Κώστας Γιαννούλης
Αγωνίστηκε ως αριστερό στόπερ και η θέση φάνηκε να μην του πηγαίνει καθόλου καθώς τα δυο από τα τρία γκολ της ΑΕΚ προέκυψαν από την μεριά του ενώ εν γένει ήταν εξαιρετικά αρνητικός.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Μπορεί να μην σκόραρε αλλά έβγαλε μια υπέροχη ασίστ από την οποία προέκυψε το 3-0 ενώ μετά τον απίστευτα κινητικό Βέρντε, υπήρξε ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που ταλαίπωρησε όσο κανένας άλλος την άμυνα του ΟΦΗ.

Πανεύκολο απόγευμα για τον διαιτητή της αναμέτρησης Γιώργο Τάσση που έκανε ελάχιστα και ασήμαντα λάθη ενώ με τις αποφάσεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο για τη διαμόρφωση του σκορ.