Ούτε η απουσία του Μπέλιγχαμ, ούτε εκείνες στην άμυνα μπορούσαν να σταματήσουν την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι από το να πάρει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Champions League. Οι Blancos βρήκαν μια στιγμή μαγείας από τον Μπραΐμ Ντίαθ, είχαν έναν Λούνιν σε mode… Κουρτουά και πρέπει να συμβεί μια τεράστια έκπληξη στη ρεβάνς του Santiago Bernabeu για να μην τη δούμε στην επόμενη φάση των νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Με πίεση πολύ ψηλά και… 300% ένταση μπήκε στο ματς η Λειψιά και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Ρεάλ, που έκανε ώρα να προσαρμοστεί. Νωρίς-νωρίς γκολ του Σέσκο για τους γηπεδούχους ακυρώθηκε με ένα οφσάιντ που δεν φάνηκε από καμία κάμερα και ο Σλοβένος επιθετικός, που έκανε καταπληκτικό ημίχρονο, νικήθηκε στιγμές μετά από τον εξαιρετικό, Λούνιν. Οι Γερμανοί έμειναν με το πόδι στο γκάζι στη συνέχεια αλλά τα σουτ ων Χένρικς και Σέσκο δεν βρήκαν στόχο. Όταν η Λειψία δεν μπορούσε πια να παίζει στα κόκκινα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, αν και δεν απέφυγε τα λάθη, πάτησε καλύτερα, κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα και δεν χαλάστηκε καθόλου να πάει με 0-0 στα αποδυτήρια αφού σε 45 λεπτά δεν είχε φάση.

Και στην τελική, όταν είσαι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν χρειάζεται να έχεις και πολλές φάσεις. Και αυτό αποδείχθηκε με τον πιο σαφή τρόπο στο 49’ όταν ο Μπραΐμ Ντίαθ πήρε από τον Καρβαχάλ στα δεξιά και αφού απέφυγε τρεις αντιπάλους με εκπληκτικό αριστερό πλασέ στο παραθυράκι άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα η Λειψία είχε διπλή ευκαιρία αλλά ο Λούνιν απέκρουσε πρώτα τη σουτάρα του Όλμο και στη συνέχεια το πλασέ του Σέσκο και η Ρεάλ βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 64’ αλλά στην κόντρα ο Ροντρίγκο σούταρε ψηλά μετά την πάσα του Βινίσιους.

Τα πράγματα πλέον ήταν πολύ πιο εύκολα απ’ ότι στο πρώτο μέρος για τους Merengues, που είχαν δοκάρι στο 72’ με το πλασέ του Βινίσιους στην κόντρα έπειτα από προσπάθεια τους Ντίαθ. Παρά το γεγονός αυτό η δουλειά δεν είχε γίνει και χρειάστηκε να την τελειώσει ο MVP του ματς, Λούνιν, ο οποίος στο 81’ απέκρουσε το σουτ του Σίμονς, στο ίδιο λεπτό έβαλε τεράστιο stop στον Σέσκο σε τετ-α-τετ και στο 85’ είχε την απάντηση και στο σουτ του Αϊνταρά διατηρώντας το 0-1 μέχρι το φινάλε.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι, Σιμακάν, Κλόστερμαν, Όρμπαν, Ράουμ, Χένρικς (75’ Αϊνταρά), Σλάγκερ, Σίμονς, Όλμο (76’ Ελμάς), Οπεντά (75’ Πόουλσεν), Σέσκο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Τσουαμπενί, Νάτσο, Μεντί, Κροος, Καμαβίνγκα, Βαλβέρδε, Ντίαθ (84’ Βάθκεθ), Ροντρίγκο (84’ Χοσέλου), Βινίσιους.

Λειψία - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1