Η Φράιμπουργκ στην πιο κρίσιμη ώρα έκανε το 3Χ3. Μετά από την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου η ομάδα του Μπάουμγκαρτ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Κολωνίας και έχει το πάνω χέρι για την έξοδο στο επόμενο Champions League.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε στο 54ο λεπτό, με τον Ντόαν να νικά τον Σβέμπε για το 1-0 έπειτα από ασίστ του Χόλερ. Από εκεί και μετά η Κολωνία δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την εστία του Φλέκεν, έτσι η Φράιμπουργκ έφτασε στους 56 βαθμούς όπως και η Ουνιόν Βερολίνου.

Έτσι την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται εντός έδρας την Λειψία και με θετικό αποτέλεσμα, θα είναι το μεγάλο φαβορί για να βρεθεί στους ομίλους του Champions League.

Την ίδια ώρα η Λειψία εντός έδρας επικράτησε με το ίδιο σκορ της Χόφενχαϊμ με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ενκουκού στο 28ο λεπτό. Έτσι έμεινε σε απόσταση αναπνοή από την Φράιμπουργκ (-2), ενώ η Χόφενχαϊμ παρέμεινε στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα τρομερό παιχνίδι η Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου πήρε σπουδαία νίκη... μισή παραμονή απέναντι στην Γκλάντμπαχ.

Το καλό σερί της ομάδας του Μαυροπάνου συνεχίστηκε κόντρα στα «Πουλάρια», αφού πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε 5 ματς. Ο Γκουιρασί άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό και άντεξε στην πίεση της Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Φάρκε... πάγωσε το Mercedes Benz Arena στο 78ο λεπτό, καθώς με πέναλτι του Βέιγκλ ισοφάρισε σε 1-1. Όμως η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ιτακάρα τέσσερα λεπτά μετά είδε κόκκινη κάρτα για κράτημα και έδωσε την ευκαιρία στην Στουτγκάρδη, με τον Κουλιμπαλί να νικήσει από τα 11 βήματα τον Όμλιν για το τελικό 2-1. Έτσι η Στουτγκάρδη έριξε στην 16η θέση τη Μπόχουμ και ελπίζει σε παραμονή.

Κολωνία - Φράιμπουργκ 0-1