ΠΟΛΩΝΙΑ
  • Κορομηλάς
  • Τσαρούχα
  • Τσολάκος

Πρεμιέρα με το δεξί στο Τουρνουά Ακρόπολις για την Εθνική ομάδα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ορεξάτοι από τα πρώτα λεπτά, πήραν τα ηνία και παρά το νεκρό διάστημα στην δεύτερη περίοδο, έφεραν στα μέτρα τους την αναμέτρηση σχετικά γρήγορα.

Η «γαλανόλευκη» έδειξε πολλές καλές στιγμές στο 40λεπτο και κυρίως αντίδραση μετά το νεκρό διάστημα της δεύτερης περιόδου. Έχοντας ως σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε τα πάντα για την «γαλανόλευκη».

Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός με 24 πόντους, 5/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά στο παρκέ. Τον ακολούθησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Την Πέμπτη (18/08) η Εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Γεωργία για την 2η μέρα του τουρνουά.

Η Εθνική είχε ενέργεια στην άμυνα και αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει προβάδισμα με το καλημέρα χάρη σε Γιάννη και Καλάθη (8-0, 3'). Οι διεθνείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την πρώτη διψήφια διαφορά να έρχεται λίγο αργότερα (12-2, 5'). H «γαλανόλευκη» είχε υψηλή ένταση στην άμυνά της και με τους Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρουν, η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (21-5, 7'). Οι Πολωνοί προσπάθησαν να μειώσουν με τον Σοκολόφσκι, αλλά η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα για το 27-10 της πρώτης περιόδου.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Πολωνοί ανέβασαν την ενέργεια στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Κολέντα και Ολέινιζακ και η διαφορά μειώθηκε (27-19, 12'). Ο Πονίτκα φώναξε παρών και με την Εθνική να έχει μπλοκάρει πλήρως στην επίθεση, η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση βολής (29-28, 14'). Ο Γιάννης έδωσε... ανάσα με γκολ-φάουλ (32-28, 15'). Η αντίδραση ήταν άμεση για την Πολωνία, που προσπέρασε όμως με τον Πονιτκα (32-34, 16'). Η εικόνα της Εθνικής άλλαξε. Ντόρσεϊ και Παπαπέτρου ανέλαβαν δράση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (38-35, 17'). Ο Ντόρσεϊ έβγαλε ενέργεια στην επίθεση, με την Εθνική να αυξάνει ξανά τη διαφορά (48-35, 19'). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο +13 (50-37).

Οι παίκτες του Ιτούδη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα να ανέβει η διαφορά, με τον Γιάννη μπροστάρη (56-39, 22'). Η Πολωνία αντέδρασε και με τον Μπαλτσερόφσκι μάζεψε τη διαφορά (59-47, 24'). Ο Γιάννης κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την Εθνική, όμως η Πολωνία έμενε κοντά στο σκορ με τον Ολέινιστζακ (65-54, 27'). Η διψήφια διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου για το 69-59 υπέρ της Εθνικής ομάδας.

Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους, με την Εθνική να πατάει το γκάζι στην τέταρτη περίοδο. Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκης ανέλαβαν δράση, με το «γαλανόλευκο» προβάδισμα να φτάνει στο +26 (98-72, 39'). Μέχρι το φινάλε το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Εθνική να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78.