Το Λαύριο κέρδισε την πρωτοπόρο του ομίλου, που αν και αδιάφορη βαθμολογικά, είναι μια ομάδα που βρισκόταν επί έτη στην Ευρωλίγκα και η νίκη αυτή αποκτά έτσι ιστορική χροιά. Με αυτή τη νίκη το Λαύριο πήγε στο 3-3, κρατώντας την 3η θέση του ομίλου και στα play-ins θα αντιμετωπίσει μία εκ των Φάλκο και Τρεβίζο από τον όμιλο της ΑΕΚ, η οποία έχει αποκλειστεί μαθηματικά.

Ξεχώρισαν ο Τάισον Κάρτερ με 19 πόντους, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης με 18 πόντους και ο Βασίλης Μουράτος με 15 πόντους, ενώ για τη Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη ο Ντάριο Μπριθουέλα έβαλε 15 πόντους.

ΞΕΦΥΓΕ ΜΕ +10 ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΙΣΩ

Με τον Κακλαμανάκη να κυριαρχεί στις ρακέτες και να αποτελεί επιθετικό πυλώνα με 10 πόντους στο δεκάλεπτο, το Λαύριο προηγήθηκε 25-19, ενώ νωρίτερα το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια. Με πέντε πόντους του Αμίνου το Λαύριο ξέφυγε για πρώτη φορά στο +10 (32-21), ενώ ο Κάρτερ βομβαρδίζοντας το αντίπαλο καλάθι με 15 πόντους διαμόρφωσε το 41-28 του ημιχρόνου.

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο να καθαρίσει τη νίκη και συνάμα την πρόκριση. Όχι μόνο διατήρησε απόσταση ασφαλείας, αλλά με τρίποντο του Γουίλιαμς έκανε το 53-36 και λίγο μετά ο Μουράτος διαμόρφωσε το 57-38, με τη Μάλαγα να μειώνει στο 57-42 στο τέλος της περιόδου.

Με εντυπωσιακό κάρφωμα και φάουλ του Αμίνου έγινε το 63-42, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Η Μάλαγα κατέβασε τη διαφορά  (65-53 στο 36’), όμως η κατάσταση δεν μπορούσε να διαφοροποιηθεί και στο τέλος οι παίκτες, προπονητές και σταφ του Λαυρίου έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας τη νίκη με.. μπουγέλο!

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58.