19η Αγωνιστική (εξ' αναβολής) / Κανονική περίοδος
ΛΑΥΡΙΟ
105 77
Ηρακλής
ΗΡΑΚΛΗΣ

Ο ελλιπής Ηρακλής ψάχνει μια νίκη για την είσοδο του στα πλέι οφ, όμως το Λαύριο έδειξε από το ξεκίνημα, ότι δεν θα ήταν εύκολο να τη διεκδικήσει η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέναντι του.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, μπήκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το πόδι στο... γκάζι και με «όπλα» την ταχύτητα, την ενέργεια και την ευστοχία δεν δυσκολεύτηκε να «χτίσει» μια διαφορά την οποία ως το τέλος διεύρυνε.

Οι απουσίες των Καββαδά και Σαρικόπουλο δημιούργησαν μεγάλο κενό στη ρακέτα των «κυανόλευκων» και αποτέλεσαν μεγάλο πρόβλημα, ενώ και ο τραυματίας Δημήτρης Βεργίνης θα μπορούσε να δώσει λύσεις με την εμπειρία του.

Οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση σε κάθε είδους άμυνα, είτε βρίσκοντας σκορ κοντά στο καλάθι είτε με μακρινά σουτ, ενώ ο Ηρακλής δεν μπορούσε να ματσάρει σε ενέργεια και ταχύτητα μια πιο γεμάτη και αθλητική ομάδα.

Έτσι, το Λαύριο έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 105-77, ενώ ο Ηρακλής έχει πλέον μπροστά του πολύ δύσκολο έργο καθώς θα πρέπει να πάρει μια νίκη απέναντι σε Παναθηναϊκό ή Προμηθέα για να μπορέσει να τερματίσει μέσα στην πρώτη οκτάδα.

Από πλευράς νικητών ο Άλφα Ντιαλό με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ και Τάισον Κάρτερ με 15 πόντους πραγματοποίησε μια «γεμάτη» εμφάνιση. Από τον Ηρακλή ο Ίμπανκς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισε στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ενώ και ο Σαγκς με 17 πόντους βοήθησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Το Λαύριο ξεκίνησε με μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα «έχτισε» ένα καλό προβάδισμα (16-2). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε μεγάλη υπεροχή μέσα στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενο και τις απουσίες των Καββαδά και Σαρικόπουλο και μάζευε με μεγάλη ευκολία επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ. Ο Ηρακλής ήταν δύο ταχύτητες κάτω από το Λαύριο, με τους «κυανόλευκους» να γυρνάνε την άμυνα σε ζώνη για να μπορέσουν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Με τον Σαγκς να πετυχαίνει 13 πόντους και να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν μέχρι το τέλος της περιόδου (28-19).

Με το ίδιο πλάνο συνέχισε το Λαύριο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να τρέχουν συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα τους και το πολύ γρήγορο επιθετικό τους τρανζίσιον, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +24 (46-22). Ο Ηρακλής δεν έκανε τις καλύτερες δυνατές επιλογές επιθετικά, ενώ ήταν και τρομερά άστοχος. Αμυντικά φαινόταν να μην βρίσκει τρόπο να ματσάρει την ενέργεια και την ταχύτητα των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια η ζώνη έδωσε κάποιες λύσεις στους «κυανόλευκους» που με ένα σερί 9-0 μείωσαν τη διαφορά (46-31). Μέχρι το ημίχρονο ο Ηρακλής βελτιώθηκε και επιθετικά όμως το Λαύριο είχε σύμμαχο τα 6.75 με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει υψηλή (57-42).

Με τον Ίμπανκς να μπαίνει «ζεστός» στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής μείωσε στους 11 (57-46), όμως το Λαύριο στη συνέχεια ανέβασε και πάλι το ρυθμό και με ένα επιμέρους σκορ 12-2 διεύρυνε και πάλι το προβάδισμα του (69-48). Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Ηρακλής δεν έδειχνε να μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, καθώς αμυντικά είχε μεγάλα κενά και το Λαύριο εκμεταλλευόταν οτιδήποτε του έδιναν οι «κυανόλευκοι» διαβάζοντας πολύ καλά το παιχνίδι (85-63).

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν και παίκτες που έχουν λιγότερο χρόνο συμμετοχής. Ο Ηρακλής άρχισε να δείχνει σημάδια κούρασης εξαιτίας του μικρού ροτέισον, ενώ το Λαύριο έκανε διαχείριση δυνάμεων προσπαθώντας απλά να κρατήσει τη διαφορά στα ήδη υψηλά επίπεδα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη χωρίς να... αγχωθεί πήρε μια άνετη νίκη με 105-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77