0 0
  • Σάσα Πουκλ
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς
  • Φερνάντο Ρότσα

Με βάση την εικόνα και την βαθμολογία των δύο ομάδων, λίγοι θα έδιναν ελπίδες νίκης του Ολυμπιακού στο Παλαού Μπλαουγκράνα. Μάλιστα, η Μπαρτσελόνα εμφανιζόταν ως το ακλόνητο φαβορί, όμως οι Πειραιώτες έδειξαν πως κανένας δε νίκησε πριν καν πατήσει το πόδι του στο παρκέ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στην Βαρκελώνη. Είχε τον έλεγχο από νωρίς, «έχτισε» διαφορές και πάλεψε σε όλες τις πλευρές του παρκέ. Στο τέλος ένιωσε την... καυτή ανάσα της Μπαρτσελόνα, που επέστρεψε για να διεκδικήσει στα ίσια τη νίκη, όμως, ακόμα και τότε, οι παίκτες του Ολυμπιακού διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έβγαλαν μεγάλα plays και τελικά έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη (96-88), που τους ανέβασε στο 6-5 στην Euroleague.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η σπουδαία εμφάνιση του Κώστα Σλούκα (15 πόντοι, 10 ασίστ) και ο σούπερ Χασάν Μάρτιν (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ καθοριστικοί ήταν επίσης οι Σακίελ ΜακΚίσικ (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Κώστας Παπανικολάου (11 πόντοι, 3/3 τρίποντα).

Αντίθετα, η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε νωθρή και ράθυμη σε μεγάλο διάστημα του αγώνα και στο τέλος το πλήρωσε. Οι Νίκολα Μίροτιτς (16 πόντοι) - Μπράντον Ντέιβις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) πάλεψαν σχεδόν μόνοι τους, ενώ ο Νικ Καλάθης ξύπνησε αργά (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

• 18

Η άμυνα είναι το νο.1 στην φιλοσοφία του Σάρας, αλλά οι 96 πόντοι παθητικό λένε πολλά για το κακό βράδυ της Μπαρτσελόνα. Ο Γιασικεβίτσιους έκανε πάντως παρεμβάσεις στο ματς, έριξε όλα τα όπλα του και «χτύπησε» με υψηλό τέμπο, κάτι που έφερε την Μπάρτσα σε θέση να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος. Ο Λιθουανός πάντως δεν πήρε σχεδόν τίποτα από παίκτες - κλειδιά (Καλάθης, Αμπρίνες), ενώ η παρουσία του Ερτέλ ίσως θα βοηθούσε στην επίθεση. Ο Γάλλος κατέγραψε πάντως DNP και ίσως αποχωρήσει σύντομα...

• 12

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως ίσως... ξεχάστηκε ο εξαιρετικός Παπανικολάου στο τέλος, τότε μπορούμε να πούμε σίγουρα ότι ο Μπαρτζώκας κέρδισε την μάχη των πάγκων. Στην αρχή βρήκε το κατάλληλο σχήμα (με Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ, Μάρτιν), στη συνέχεια άφησε τον Σλούκα να «κουμαντάρει» πλήρως την ομάδα και στο τέλος έκανε σούπερ παρέμβαση με την ταυτόχρονη παρουσία των Χάρισον - ΜακΚίσικ στα «φτερά».

15'

Ο ΜακΚίσικ έδειξε σε μία φάση όλα όσα τον χαρακτηρίζουν ως παίκτη: Καλή άμυνα, κλέψιμο, τρέξιμο στο ανοικτό παρκέ και όμορφο τελείωμα κοντά στο καλάθι.

6’ 6 - 21
8’ 12 - 26
10’ 17 - 26
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στον αγώνα και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη νωθρότητα που έβγαλε η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με κλεψίματα και καλές επιλογές στην επίθεση, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Τζένκινς και ο Παπανικολάου συνέχισαν από το τρίποντο με 2/2 εύστοχα έκαστος και η διαφορά ανέβηκε στους 15 (6-21, 6'), όμως μερικά λάθη από τους «ερυθρόλευκους» επέτρεψαν στην Μπάρτσα να μειώσει στους εννιά (17-26) στο τέλος του δεκαλέπτου. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στο 5/5 και το 100% του Ολυμπιακού από την γραμμή του τριπόντου , καθώς και η τεράστια διαφορά στο ranking των δύο ομάδων (9-38).
12’ 22 - 30
14’ 34 - 37
16’ 38 - 40
18’ 40 - 47
20’ 47 - 51
Ο «καυτός» Κούριτς βρήκε ρυθμό και η Μπαρτσελόνα ανέβασε το τέμπο της στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να μειώσει ακόμα περισσότερο. Η άμυνα του Ολυμπιακού δυσκολεύτηκε και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (34-37), στο 24ο λεπτό, ενώ η διαφορά κατέβηκε και στους δύο (38-40, 17'), κυρίως χάρη στις προσπάθειες των Μαρτίνεζ - Οριόλα, που έκαναν εξαιρετική δουλειά κάτω από τις δύο ρακέτες. Oι Πειραιώτες ανταποκρίθηκαν στον γρήγορο ρυθμό και κατάφεραν πάντως να διατηρήσουν τα ηνία με +4 (47-51) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
22’ 47 - 53
24’ 50 - 58
26’ 52 - 63
28’ 57 - 67
30’ 63 - 72
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με... αστοχία από την πλευρά της Μπαρτσελόνα και μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα από τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και επιθετικά, γεγονός που οδήγησε σε εξαιρετικά plays και συνεχόμενους πόντους για το +13 (50-63) του 26ου λεπτού. Ο ρυθμός έπεσε και οι σετ επιθέσεις, μαζί με κάποια εύκολα λάθη των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να μειώσει, αλλά αυτή ήταν μία προσωρινή συνθήκη, αφού το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» στο +9 (63-72).
32’ 69 - 74
34’ 73 - 77
36’ 77 - 82
38’ 84 - 89
40’ 88 - 86
Η Μπαρτσελόνα δεν ήταν έτοιμη να αφήσει το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια. Έτσι, ένα επιμέρους 8-3 ήταν αρκετό για το -3 των γηπεδούχων (71-74, 33') και για την άνοδο στους... παλμούς των παικτών και των φιλάθλων. Λίγο αργότερα, οι Καταλανοί ισοφάρισαν με τον Μίροτιτς (77-77) και τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν μία πραγματική μάχη για τη νίκη. Κάπου εκεί βρήκε ευκαιρία και ο Χάρισον, που έδωσε πολύτιμες λύσεις (82-86, 38'), ενώ ο εξαιρετικός ΜακΚίσικ ανέβασε την διαφορά στους 7 (82-89, 38') με ένα τρίποντο - μαχαιριά. Η Μπάρτσα πίεσε στο τέλος, αλλά κάποιες βολές των Βεζένκοφ και Σλούκα ήταν αρκετές για να «κλειδώσουν» τη νίκη.

• 1

Το τρίτο δεκάλεπτο. Πολλοί θα σταθούν στο 12-0 των πρώτων λεπτών, αλλά το ματς «κλείδωσε» στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα σοβαρός σε αυτό το διάστημα, δέχτηκε μόλις 16 πόντους, έβγαλε σωστά plays και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό.

• 2

Ο Κώστας Σλούκας. Προφανώς οι Μάρτιν - ΜακΚίσικ έκαναν τρομερή δουλειά, αλλά ο Ολυμπιακός δεν θα κέρδιζε αν δεν είχε τον Κώστα Σλούκα. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν επιτέλους ηγέτης: Μοίρασε, έθεσε το τέμπο που αυτός ήθελε, σκόραρε και συνολικά ήταν ο Σλούκας που όλοι ξέρουμε.

• 3

Η επίθεση. Απέναντι στην καλύτερη και πιο σταθερή άμυνα της Euroleague, ο Ολυμπιακός έκανε... πάρτι. Σκόραρε 96 πόντους, «χτύπησε» από το τρίποντο, βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι και συνολικά πραγματοποίησε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση.

Οι δύο καλύτεροι Έλληνες γκαρντ τέθηκαν ξανά αντιμέτωποι και η μονομαχία τους συγκέντρωσε σίγουρα τα βλέμματα από την χώρα μας.

11
Κώστας Σλούκας
Πραγματικός ηγέτης και παίκτης - ορχήστρα: Ο Σλούκας σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 10 ασίστ, έβγαλε κρίσιμα plays και ήταν ο καλύτερος παίκτης σε μία σπουδαία βραδιά για την ομάδα του.

21
Άλεξ Αμπρίνες
Με εξαίρεση δύο τρίποντα, πραγματικά... τίποτα. Ο Αμπρίνες δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά, ήταν άστοχος και στο τέλος έχασε τον Χάρισον, δίνοντας παράλληλα και αντιαθλητικό φάουλ. Κακό βράδυ για τον Ισπανό.

12
Χασάν Μάρτιν
Για ακόμα μία φορά σε αυτή την θέση μετά από νίκη του Ολυμπιακού. Ίσως είναι και συνθήκη, γιατί ο Μάρτιν πρωταγωνιστεί σε όλα τα θετικά αποτελέσματα της ομάδας του. Κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τις δύο ρακέτες και οι αριθμοί του (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) δείχνουν την εξαιρετική του εμφάνιση.

Έγιναν κάποια λάθη από τους Πουκλ, Γιόβτσιτς, Ρότσα και σε κάποιες περιπτώσεις υπέδειξαν κάπως πιο... εύκολα κάποια φάουλ. Ωστόσο είχαν καλό βράδυ σε γενικές γραμμές και δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση την τελική έκβαση του αγώνα.

Φαλ: «Μείναμε ενωμένοι, δεν τα παρατήσαμε και είμαι περήφανος»