FENERBAHCE SK
0 0
Valencia BC
VALENCIA BC

Σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, η Βαλένθια ήταν αυτή που έδειξε τη μεγαλύτερη σταθερότητα αλλά και ψυχραιμία στο τέλος και έχοντας σε τρομερή μέρα τον Βαν Ρόσομ που σταμάτησε στους 20 πόντους, πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στη Φενέρ.

Έτσι η Φενέρ έπεσε στο 4-7 γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη της ήττα, ενώ η Βαλένθια συνεχίζει την καλή της πορεία με ρεκόρ 7-3.

Στο ξεκίνημα Φενέρ και Βαλένθια προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, με τον Μοχάμεντ Άλι να έχει μπει «ζεστός» για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κάλινιτς και Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν αυτοί που πρωταγωνιστούσαν από πλευράς φιλοξενούμενων (17-16).

Με τις δύο ομάδες να έχουν ρίξει το βάρος περισσότερο στην άμυνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς χωρίς να μπορεί κάποιος να ξεφύγει. Από τα μέσα του δεκαλέπτου και έπειτα ο Πιέρ Νταϊσόν ανέλαβε... δράση και φτάνοντας τους 10 πότους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην τουρικική ομάδα (36-28). Η Βαλένθια απάντησε με τους Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ, όμως ο Μοχάμεντ ήταν και πάλι εκεί και έστειλε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-33).

Βαν Ρόσομ, Ντούμπλιεβιτς και Κάλινιτς μπήκαν πολύ δυναμικά και με ένα σερί 10-0 η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα (45-45). Μ έχρι το τελευταίο λεπτό της περιόδου η αναμέτρηση πήγαινε πόντο- πόντο όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα της Φενέρ από τους Μπαρθέλ και Έντι, έδωσαν στους Τούρκους προβάδισμα 5 πόντων (64-59).

Ουίλιμας, Πρέπελιτς και Χέρμανσον αντέδρασαν από πλευράς Βαλένθια και μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου έβαλαν τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (70-73). Με τους Βαν Ρόσομ και Πρέπελιτς η Βαλένθια αύξησε τη διαφορά της στους 5 πόντους παρά τις προσπάθειες των Μπαρτέλ και Πιέρ να ισοφαρίσουν. Ο Μπράουν στον αιφνιδιασμό και ο Πιέρ από τα 6.75 μείωσαν στο καλάθι για τη Φενέρ, όμως η Βαλένθια έμεινε συγκεντρωμένη στα τελευταία δευτερόλεπτα και κερδίζοντας έξυπνα φάουλ έφτασε στη νίκη με 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90