• Ματέι Μπολτάουζερ
  • Μεχντί Ντιφαλά
  • Τζόρντι Αλιάγα

Στις μέρες των άσχημων αποτελεσμάτων με Μακάμπι και Εφές, ο Κεστούτις Κεμζούρα δήλωσε σε ανύποπτο χρόνο πως ο Ολυμπιακός «πρέπει να βρει την ταυτότητά του». Λίγες εβδομάδες μετά, ο Λιθουανός μπορεί να είναι περήφανος για την εικόνα της ομάδας του απέναντι στην Αρμάνι, που θύμισε... Ολυμπιακό από τα παλιά!

Βγάζοντας μεγάλη ενέργεια στην άμυνα και παλεύοντας για κάθε μπάλα, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο ΣΕΦ, αποσυντόνισαν τους Ιταλούς και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική και εμφατική νίκη (91-70).

Οι γηπεδούχοι ακούμπησαν το «άριστα» στο πίσω μέρος του παρκέ, πρόσεξαν ιδιαίτερα στο κομμάτι των ριμπάουντ και είχαν σε φανταστική βραδιά τον Κώστα Παπανικολάου, που έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ.

Βασίλης Σπανούλης και Νίκολα Μιλουτίνοφ είχαν επίσης τις στιγμές τους από την πλευρά των νικητών, την ώρα που η Αρμάνι έχασε πολλά από την άσχημη βραδιά των Λουίς Σκόλα και Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα πάει στο ΟΑΚΑ για το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναικό (6/12, 21:3) έχοντας την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, ενώ η Αρμάνι πρέπει να ανασυνταχθεί στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (5/12).

• 11

Εξαιρετικό «διάβασμα» από τον Κεμζούρα. Ο Ολυμπιακός χτύπησε στην ταχύτητα και στην ενέργεια, στοιχεία που λείπουν από την Αρμάνι, ενώ «σημάδεψε» στους Σκόλα και Μίτσοφ. Το 0/9 στην αρχή δεν έδωσε... σύνθημα για παύση στα τρίποντα, τα οποία στη συνέχεια εξελίχθηκαν σε μεγάλο όπλο, όπως και τα επιθετικά ριμπάουντ.

• 15

Δεν ήταν καθόλου καλή η Αρμάνι. Κάκιστη στην άμυνα και προβλέψιμη στην επίθεση, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν σε άλλο γήπεδο και παράτησε από νωρίς το ματς, χωρίς ενέργεια και διάθεση για το... κυνήγι της ανατροπής.

29'

Τρίποντο που αποτύπωσε την κυριαρχία του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ: Ο Ροντρίγκεθ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και... κρεμάστηκε μπροστά στον Πολ, αλλά ο Αμερικανός ευστόχησε από την γωνία χωρίς να έχει ισορροπία, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους της ομάδας του.

4’ 5 - 5
6’ 7 - 9
8’ 11 - 11
10’ 15 - 19
Το καλό ξεκίνημα του Κώστα Παπανικολάου (5 πόντοι στο 5-0 του Ολυμπιακού στο 3') δεν είχε... συνέχεια από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν πολλές άστοχες επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια. Το 0/9 στα τρίποντα πλήγωσε την ομάδα του Κεμζούρα, που έδωσε τα ηνία στην Αρμάνι, η οποία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 10ο λεπτό (15-19).
12’ 23 - 23
14’ 27 - 29
16’ 30 - 33
18’ 36 - 35
20’ 40 - 37
Ο Βεζένκοφ και ο Πολ... έσπασαν την κατάρα και τα δύο τρίποντά τους έδωσαν ψυχολογία στον Ολυμπιακό, που ανέκτησε το προβάδισμα (25-23, 12'). Η Αρμάνι βρήκε τρόπο να απαντήσει, αλλά ο Παπανικολάου βρήκε ξανά σκορ και κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού (36-35, 18'), με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου σ το +3 (40-37).
22’ 46 - 39
24’ 49 - 41
26’ 56 - 44
28’ 63 - 50
30’ 71 - 53
Οι Ιταλοί ξεκινήσαν νωθρά και το τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανεβάσει την διαφορά στους 8 (49-41, 22'). Ο Σπανούλης «χτύπησε» από το τρίποντο για το +9 της ομάδας του (52-43), ενώ λίγο αργότερα, το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ακούμπησε διψήφιο επίπεδο (53-43, 24'). H Αρμάνι ήταν πλήρως αποσυντονισμένη, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει... φωτιά και εδραίωσαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας την περίοδο στο +18 (71-53).
32’ 72 - 53
34’ 74 - 55
36’ 61 - 57
38’ 89 - 65
40’ 91 - 70
Η ψυχολογία ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά των γηπεδούχων και η απουσία αντίδρασης από την Αρμάνι έφερε το +23 για τον Ολυμπιακό (78-55, 35'). Οι Πειραιώτες παρέμειναν κυρίαρχοι και σταθερά σε θέση οδηγού, η ομάδα του Μεσίνα... παράτησε το ματς και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μία εύκολη και επιβλητική νίκη.

• 1

Επιθετικά ριμπάουντ. Ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία στο σύγχρονο μπάσκετ εξελίχθηκε σε μεγάλο όπλο για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και μάζεψαν «σκουπίδια» μετά από χαμένα σουτ, γεγονός πους τους επέτρεψε να ανανεώσουν επιθέσεις και να βρουν σκορ.

• 2

Η τρίτη περίοδος. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, αλλά ο Ολυμπιακός... καθάρισε ουσιαστικά το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση δημιούργησαν ένα τρομερό «παζλ» για την ομάδα του Κεμζούρα, που προηγήθηκε με 18 πόντους μετά από ένα εντυπωσιακό επιμέρους 31-16.

• 3

Ενέργεια και άμυνα. Φάνηκε στο σκορ, ήταν ακόμα πιο εμφανές στο παρκέ. Κάθε φάση και κάθε μπάλα μπήκαν σε καθεστώς «μάχης» από τους παίκτες του Ολυμπιακού, που δεν ξέφυγαν λεπτό από το εξαιρετικό πλάνο τους στην άμυνα. Η Αρμάνι αποσυντονίστηκε εντελώς και το έργο στην επίθεση έγινε πιο εύκολο.

Όμορφη στιγμή στο ΣΕΦ, με τον Χρήστο Σταυρόπουλο να βραβεύεται από την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την πολυετή προσφορά του στον σύλλογο και να αποθεώνεται από κοινό των Πειραιωτών.

16
Κώστας Παπανικολάου
Φανταστικό βράδυ από τον έμπειρο φόργουορντ. Ο Παπανικολάου έκανε εξαιρετικά την δουλειά του στην άμυνα, βρήκε σκορ, ξεσήκωσε το ΣΕΦ και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του.

40
Λουίς Σκόλα
Σε άλλο γήπεδο ο Σκόλα, δεν βοήθησε καθόλου την Αρμάνι και ήταν σταθερά η... τρύπα της ομάδας του στην άμυνα. Κάκιστος και στην επίθεση, ο πολύπειρος άσος είναι σίγουρα πολύ καλύτερος από αυτό που είδαμε στο ΣΕΦ.

11
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Ακόμα ένα καλό ματς από τον Σέρβο σέντερ, που έκανε δουλειές που δεν φάνηκαν στα στατιστικά. Ο Μιλουτίνοφ ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος στην άμυνα, βοήθησε στην επίθεση και έπαιξε σίγουρα καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας του.

Υπήρξαν λάθη και... παράξενα σφυρίγματα από την τριάδα των διαιτητών, που έφεραν παράπονα και στις δύο ομάδες. Η Αρμάνι έκανε φάουλ που ήταν τουλάχιστον υπερβολικά, ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για δύο-τρεις φάσεις που έδειξαν να μην έχουν λογική και συνολικά οι Μπολτάουζερ, Ντιφαλά και Αλιάγα δεν παίρνουν καλό βαθμό. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν επηρέασαν ούτε την εικόνα, ούτε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ελιάχου: «Φαβορί η Μακάμπι με τον Παναθηναϊκό, η σειρά θα κριθεί στα 4 ματς»

0

Ο Σάρας πανηγύρισε το 1-0 της Φενέρ κόντρα στον Ολυμπιακό (pic)

0

Σενγκέλια: «Να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε και να επιστρέψουμε σπίτι με νίκη»